Udostępnij
Skomentuj

Jak uszyć hamak?

Zobacz, jak samodzielnie zrobić hamak oraz przekonaj się, czy warto! Podpowiadamy jak zrobić najlepszy hamak!

Sposobów na wykonanie własnoręcznego hamaka jest tak samo wiele, jak jego rodzajów – od hamaków ogrodowych i domowych, przez te rozkładane na stelażach, po turystyczne.

W jaki sposób uszyć hamak?

Hamaki ogrodowe – aby zrobić hamak ogrodowy, będziesz potrzebować kilku rzeczy uzależnionych od miejsca, w którym zawiśnie Twoje dzieło. Jeśli hamak ma być rozpięty między drzewami, przygotuj prostokątny kawałek materiału (jakiego materiału dowiesz się poniżej), linę bądź gruby sznur oraz maszynę do szycia. Przeszyj dłuższe boki tkaniny, tak aby zapobiec ich strzępieniu się, a następnie na krótszych bokach przeszyj materiał kilkukrotnie, wykonując tunele, w których umieścisz linę/sznur. Gotową konstrukcję mocno zawiąż na sąsiadujących ze sobą drzewach i gotowe! Jeśli nie masz na swojej działce odpowiednich drzew, wykorzystaj inne konstrukcje, np. zadaszenie, balkon, ściany czy filary budynku.

Hamaki ze stelażem – jeśli chcesz postawić swój hamak bez wykorzystania drzew ani elementów budynku, a przy tym nadać u nowoczesny design, hamak ze stojakiem będzie idealnym rozwiązaniem. Do wykonania stelaża możesz użyć naturalnych surowców lub stworzyć stelaż metalowy. Najprościej będzie użyć drewna. Z desek budujesz długą podstawę konstrukcji oraz ramiona. Pamiętaj, aby całość mocno skręcić śrubami i upewnić się, że stelaż stoi stabilnie. Do ramion gotowego stelaża przykręć karabińczyki bądź haczyki, na których zawiesisz swój hamak i gotowe. Ważne jest także zaimpregnowanie drewnianego stelaża przez użycie specjalnie przeznaczonych do tego produktów.

Hamaki turystyczne – hamak świetnie sprawdzi się nie tylko w ogrodzie czy pokoju, ale również w podróży. Materiał należy obszyć wzdłuż dłuższych boków na tzw. zakładkę. Krótsze boki trzeba zakończyć w postaci tunelu o szerokości kilku centymetrów, aby następnie móc przewlec przez nie liny lub taśmy nośne. Podczas szycia tunelu najlepiej użyć 3–4 szwów, aby szwy we wrażliwym miejscu nie zerwały się po zamontowaniu hamaka. Do uszycia tarpa – plandeki biwakowej – potrzebujesz dwóch kawałków tkaniny. Pierwszym krokiem jest połączenie części podwójnymi szwami i nałożenie ich wzdłuż dłuższych boków. W kolejnym kroku wszystkie krawędzie płachty powinny być wykończone podwójnymi, zachodzącymi na siebie szwami. Do zszy­tej i wykoń­czo­nej płachty należy jesz­cze doszyć odciągi umiej­sco­wione w naroż­ni­kach oraz co naj­mniej w poło­wie dłu­go­ści każ­dego boku.

Polecane hamaki

Co potrzeba do uszycia hamaku?

Wszystko zależy od rodzaju, na jaki się zdecydujesz. Na pewno niezbędnymi elementami są materiał, maszyna do szycia, nożyczki, linijka, lina (zaleca się korzystanie z produktów przeznaczonych do wieszania huśtawek lub z lin żeglarskich), wiertarka, surowiec do wykonania stelaża (w przypadku hamaków stojących), ewentualnie drewniane belki, śruby, karabińczyki, haki, szlifierka, farba, impregnat. Jeżeli zdecydujesz się na indywidualne ozdobienie swojego hamaka, na przykład przez wyszycie na nim wzorków czy przyszycie dodatkowych sznurków, koralików itp., zadbaj, aby materiały do nich również mieć pod ręką. Jeśli jesteś początkujący w dziedzinie samodzielnego tworzenia hamaków, warto mieć przy sobie instrukcję ze szczegółowo opisanymi czynnościami krok po kroku. Dzięki niej możesz na bieżąco upewniać się, czy wszystko robisz prawidłowo.

Z jakiego materiału uszyć hamak?

Do wykonania hamaka nie wymaga się żadnych specjalnych materiałów – jeśli chcesz, możesz korzystać nawet z prześcieradła, firanki, koca itp. jednak należy wziąć pod uwagę masę ciała docelowego użytkownika, tak aby wybrany materiał bezproblemowo go utrzymał i nie uległ uszkodzeniu. Najbardziej polecanym materiałem jest wzmocniony poliester inaczej zwany ortalionem, który charakteryzuje się wysoką odpornością na zniszczenia przy rozcinaniu. Polecana jest także klasyczna bawełna. W przypadku hamaków turystycznych można także wykorzystać power tape, czyli wyjątkowo wytrzymałą taśmę, z której plecie się hamak. Zaleca się także wybór produktów z powłoką hydrofobową, dzięki której hamak będzie odporny na wodę. Popularnością cieszą się także hamaki plecione ze sznurka, jeśli zdecydujesz się właśnie na taki sposób wykonania, zadbaj o dobrą jakość sznurka i zachowanie odpowiednich odstępów podczas plecenia. Warto także pamiętać o łatwości w czyszczeniu hamaka, co może być często konieczne, zwłaszcza w przypadku hamaków umieszczonych na dworze. Poza naturalnymi zabrudzeniami często w czasie odpoczynku zdarza się przykładowo wylać napój bądź upuścić jedzenie. Należy upewnić się, czy daną tkaninę można prać, a jeśli tak, to w jakich warunkach oraz jakich substancji nie należy łączyć z danym materiałem, aby nie uległ zniszczeniu.

Czy warto zrobić samemu hamak?

Tę kwestię pozostawiamy do oceny indywidualnej, gdyż jak wiadomo, wszyscy lubią coś innego. Dla jednych liczy się oszczędność czasu i łatwość wykonania, dla innych rozwój własnych umiejętności i zabawa. Poniżej prezentujemy listę wad i zalet samodzielnego wykonywania hamaka, aby ułatwić Ci wybór między zakupem gotowego produktu, a jego własnoręcznym wykonaniem.

Zalety samodzielnego wykonania hamaka:

  • niższe koszty,
  • większe możliwości w kwestii zaprojektowania hamaka, jego personalizacji,
  • rozwój umiejętności majsterkowania.

Wady samodzielnego wykonania hamaka:

  • niższa jakość materiałów, z których wykonuje się hamak,
  • konieczność posiadania podstawowych umiejętności krawieckich,
  • czas wykonania (zajmuje najczęściej kilka godzin),
  • konieczność dysponowania sprzętem, takim jak wiertarka, maszyna do szycia itp.
  • możliwość nieprawidłowego montażu, a co za tym idzie uszkodzenia zarówno hamaka, jak i miejsca, w którym został źle zawieszony oraz narażenie zdrowia użytkownika.

O czym jeszcze warto pamiętać? Pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo użytkowników, szczególnie jeżeli budujesz hamaki dla dzieci. Zadbaj, aby dziecko nie było narażone na żadną krzywdę w przypadku spadnięcia. Warto też wspomnieć, że hamaki nie są przeznaczone wyłącznie do użytku zewnętrznego – możesz stworzyć hamak do pokoju. Nie jesteś też skazany na niego na stałe, możesz go zawieszać i ściągać, kiedy zechcesz. Dostosuj rozmiar oraz rodzaj do własnych potrzeb. Aby używać hamaka w pełni komfortowo, przykładowo zrób hamak jednoosobowy lub hamak dwuosobowy, tradycyjny duży czy kokon.

Zdecyduj, czy Twój hamak ma być wiszący, czy stojący oraz, czy chcesz, aby posiadał siedzisko. Hamak należy zamontować tak, aby konstrukcja była stabilna, a sam hamak łatwo dostępny. Możesz nadać swojemu legowisku wyjątkowy styl, na przykład upleść lekki hamak brazylijski z charakterystycznymi wiszącymi zdobieniami lub hamak sznurkowy pozwalający na większą dowolność w kwestii kolorów i wzorów.

Podsumowując, własnoręczne zrobienie hamaka wcale nie jest takie proste i przyjemne, dlatego zdecydowanie prostszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupno hamaka wykonanego przez profesjonalnego producenta.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.