Udostępnij
Skomentuj

Jak suszyć owoce w domowym zaciszu?

Chcesz cieszyć się smakiem pysznych owoców przez cały rok? Sprawdź, co zrobić, by ten cel zrealizować!

Na czym polega suszenie owoców i innych produktów spożywczych?

Suszenie to jeden z najprostszych, a jednocześnie najzdrowszych sposobów na konserwację żywności przy zachowaniu wszystkich cennych mikro- i makroelementów zawartych w owocach, warzywach, grzybach czy mięsie. Polega na maksymalnym wyparowaniu wody znajdującej się w jedzeniu – dzięki temu prostemu zabiegowi dochodzi do zahamowania rozwoju bakterii oraz drobnoustrojów odpowiedzialnych za procesy gnicia i pleśnienia artykułów spożywczych. W efekcie wspomniane produkty dłużej zachowują swoje walory smakowe, a także odżywcze.

Polecane suszarki do grzybów i owoców

Suszone owoce – jak zrobić?

Istnieją dwa główne typy suszenia: naturalne oraz sztuczne. Pierwsza z przywołanych metod, popularna zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich, przebiega przy udziale wiatru i promieni słonecznych, druga zaś wykorzystuje nowoczesne technologie, a także szereg urządzeń elektronicznych (konwekcyjnych, przeciwprądowych, współprądowych, krzyżowych i mieszanych). Współcześnie duże zainteresowanie budzi również suszenie owoców domowym sposobem.

Jakie owoce można suszyć?

Suszeniu możesz poddać różne rodzaje owoców – począwszy od rodzimych, najbardziej rozpowszechnionych gatunków (jabłek, śliwek, gruszek, truskawek, moreli, winogron, brzoskwiń czy jagód) po te egzotyczne (na przykład banany, kiwi lub cytrusy). Poszczególne produkty muszą być jednak w pełni zdrowe i dojrzałe, w przeciwnym razie opisywana operacja nie zakończy się sukcesem. Pamiętaj, że suszenie owoców nie zatrzymuje już rozpoczętych procesów rozkładu.

W jaki sposób przygotować owoce do suszenia?

Przede wszystkim należy je dokładnie umyć pod bieżącą wodą, a następnie pozbawić elementów, które nie są przeznaczone do jedzenia. Mowa tu między innymi o ogonkach, szypułkach, gniazdach nasiennych oraz pestkach. W kolejnym kroku trzeba pokroić większe owoce (na przykład banany, brzoskwinie czy gruszki) na mniejsze kawałki, najczęściej w plasterki, grubszą kostkę bądź ćwiartki (jak w przypadku śliwek), co znacznie skróci czas suszenia.

Jak suszyć owoce? Jabłka na start!

Wbrew pozorom suszenie owoców w domu nie jest trudną ani skomplikowaną czynnością. Sposób postępowania zależy w dużej mierze od rodzaju używanego sprzętu, a także konsystencji poszczególnych produktów. Warto przyjrzeć się całemu procesowi na przykładzie jabłek. To – obok grzybów – produkt najchętniej poddawany obróbce termicznej.

Suszenie jabłek w piekarniku elektrycznym

Umyte, wydrążone i pokrojone w cienkie plasterki (o grubości 2–3 milimetrów) owoce rozmieść na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem (zapobiega przywieraniu) w równych odstępach (poszczególne krążki nie powinny na siebie nachodzić). Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze suszyć jabłka? Niełatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Niemniej jednak im niższe wartości wspomnianego parametru, tym więcej wartości odżywczych pozostaje w owocach. Zaleca się więc nagrzanie piekarnika do 60° Celsjusza. W trakcie suszenia co jakiś czas uchylaj drzwiczki, by uwolnić nadmiar pary wodnej gromadzącej się we wnętrzu urządzenia.

Suszenie jabłek domowym sposobem w suszarce elektrycznej

Odpowiednio przygotowane owoce poukładaj na specjalnych sitach suszarki. Gorące powietrze rozprowadzane przez wentylator, przechodząc przez kolejne piętra, równomiernie odwadnia poszczególne porcje. Ile trwa suszenie jabłek w suszarce? Czas, podobnie jak w przypadku piekarnika, wynosi zazwyczaj od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Suszenie jabłek na kaloryferze

Jeśli nie masz pod ręką żadnych specjalistycznych sprzętów ani akcesoriów, wykorzystaj do suszenia owoców zwyczajny kaloryfer. Umieść plasterki jabłek na folii aluminiowej, połóż ją na grzejniku, przykryj całość czystą ściereczką albo gazą (w ten sposób zabezpieczysz smakołyki przed pyłem, kurzem lub innymi zanieczyszczeniami) i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Ile suszyć jabłka w suszarce, piekarniku i na grzejniku, czyli od czego zależy tempo wysychania owoców?

Duże znaczenie mają przede wszystkim parametry urządzeń wykorzystywanych w procesie obróbki termicznej jabłek. Ustawienie większej mocy sprzętu na ogół przyspiesza cały proces. Niemniej jednak czas suszenia owoców w suszarce czy piekarniku jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku grzejnika. Pozbawione wody przekąski powinny być elastyczne (nie mogą się zbytnio łamać i kruszyć). Muszą też zachować charakterystyczny dla siebie zapach oraz smak.

Suszone jabłka w suszarce smakują tak samo jak te z piekarnika?

W zasadzie tak – nie występują między nimi żadne wyraźne różnice w tym zakresie. Dla wzbogacenia walorów smakowych suszonych jabłek możesz posypać je cynamonem lub innymi przyprawami. Tak przygotowane jedzenie stanowi wspaniałą przekąskę i świetny zamiennik dla niezdrowych i tuczących ziemniaczanych chipsów. Zawiera bowiem mnóstwo wartości odżywczych i witamin (choć warto jeszcze raz podkreślić, że wiele zależy od tego, w jakiej temperaturze suszymy owoce). Dodatkowo obniża poziom cholesterolu we krwi i wspomaga pracę układu pokarmowego (oczyszcza jelita z niestrawionych resztek).

Jak suszyć gruszki, brzoskwinie czy inne rodzaje owoców?

Suszenie gruszek w piekarniku bądź suszarce elektrycznej przebiega w zasadzie tak samo jak w przypadku jabłek. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o brzoskwinie, banany czy pozostałe owoce. Czynnik różnicujący to jedynie sposób wstępnej obróbki przekąsek, a także czas potrzebny do całkowitego wyschnięcia smakołyków. Jedne gatunki zawierają więcej, inne mniej wody.

Jak przechowywać suszone owoce?

Wiesz już, jak zrobić suszone owoce. A co z ich przechowywaniem? Najlepiej trzymać produkty w chłodnym, zaciemnionym miejscu, w szczelnie zamkniętych słoikach lub innych pojemnikach przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zaprezentowana zasada dotyczy wszystkich owoców i metod konserwacji. Niezależnie od tego, czy przeprowadzasz suszenie bananów w suszarce czy w piekarniku, chroń je przed jakąkolwiek wilgocią (również tą pochodzącą z powietrza). W przeciwnym razie może dojść do pleśnienia owoców.

Jakie suszarki do owoców są dostępne w sklepach?

Na rynku znajdziesz sprzęty różnych marek i producentów. Poszczególne modele różnią przede wszystkim parametry techniczne, takie jak: moc czy wielkość urządzenia. Podejmując decyzję dotyczącą zakupu, pomyśl, jak często zamierzasz sięgać po wspomniany gadżet. Jeśli będziesz korzystać z niego jedynie od święta, lepszym rozwiązaniem może okazać się używanie do suszenia owoców piekarnika, zwłaszcza że opisywane akcesoria nie należą do najtańszych (ich cena sięga zazwyczaj kilkuset złotych).

Suszenie owoców w suszarce elektrycznej czy w piekarniku? Która metoda jest lepsza?

Wiele zależy od Twoich indywidualnych preferencji i upodobań. Suszenie owoców w piekarniku wymaga z reguły więcej wysiłku i cierpliwości niż użycie profesjonalnych urządzeń. Skorzystanie ze specjalistycznych sprzętów minimalizuje również ryzyko przypalenia przekąsek. To doskonała propozycja dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z konserwacją żywności. Suszenie owoców w suszarkach z pewnością przypadnie do gustu tym kucharzom, którzy nie lubią spędzać zbyt dużo czasu w kuchni. Polecamy suszarki do owoców Zelmer, które cechuje niska cena i solidne wykonanie. 

 
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.