Udostępnij
Skomentuj

Jak streamować? Jakiego oprogramowania użyć?

By zacząć streamować, wystarczy kilka akcesoriów i odpowiednie przygotowanie. Jak zacząć streamowanie?

Coraz więcej osób decyduje się na streamowanie gier w sieci. Jeśli również planujesz się tym zająć, koniecznie sprawdź, jakie gadżety mogą się przydać i jak zacząć streamować gry w sieci.

Co to jest streamowanie?

Zanim sięgniesz po gadżety do streamowania i zaczniesz się zastanawiać nad tym, gdzie umieszczać swoje transmisje, warto wyjaśnić, czym właściwie jest streamowanie.

Streamowanie to nic innego, jak prowadzenie transmisji na żywo w Internecie. Najczęściej tym mianem określa się udostępnianie rozgrywki, która bywa również okraszona komentarzem gracza. Streamować można jednak niemal dowolną aktywność, jak choćby uczestnictwo w koncercie lub ciekawej imprezie. Kluczowym elementem streamowania jest jednak to, by była to transmisja na żywo, w trakcie której można nawet wchodzić w interakcję z odbiorcami treści.

Streamowanie to zarówno rozrywka i sposób na spędzanie wolnego czasu, jak i potencjalna praca zarobkowa – wiele osób, które prowadzą popularne kanały streamingowe, może liczyć na niezłe zarobki. Oczywiście należy mieć na uwadze, że w takim wypadku transmisje muszą być zdecydowanie bardziej profesjonalne, a ich prowadzenie, jak również nawiązywanie kontraktów reklamowych i podejmowanie różnorodnych działań marketingowych sprawiają, że streamowanie nie jest już spontaniczną zabawą, a niemal pełnoetatową pracą, choć oczywiście przyjemną i ciekawą.

Polecane akcesoria do streamingu

Co jest potrzebne do streamowania gier?

Szczególną popularnością cieszy się właśnie streamowanie gier. By spróbować swoich sił w tej aktywności, warto wyposażyć się w kilka podstawowych sprzętów i akcesoriów:

  • Szybkie łącze internetowe – to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o streamowanie. Bardzo istotne jest nie tylko tempo pobierania, ale również wysyłania danych. Jakie tempo będzie odpowiednie? Za minimum uznaje się 4 Mb/s, ale zdecydowanie warto poszukać dostawcy, który zapewni znacznie szybsze łącze.
  • Wydajny komputer – musi nie tylko poradzić sobie z uruchomieniem konkretnej gry, ale jeszcze z przesyłaniem wyników na konkretny serwis online. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma więc wydajny procesor o dużej mocy obliczeniowej. Popularnym wyborem wśród graczy i streamerów jest np. jednostka AMD Ryzen 5 3600, ale też Intel Core i5-9600KF oraz droższe jednostki. Nie mniej istotną kwestią będzie również spory zapas pamięci RAM oraz wydajna karta graficzna. W komputerach do streamowania warto zastosować dyski SSD, a w przypadku chęci streamowania gry z konsoli, warto wyposażyć się również w specjalną kartę przechwytującą.
  • Mikrofon – trudno wyobrazić sobie oglądanie transmisji z gry, która nie jest okraszona żadnym komentarzem. By można było wzbogacać transmisję o komentarze i dodatkowe informacje, warto sięgnąć po mikrofon albo po słuchawki z mikrofonem. Profesjonaliści i zaawansowani streamerzy chętnie sięgają po mikrofon SPC Gear SM900 Streaming USB Microphone albo po słuchawki z mikrofonem typu Logitech G332 (981-000757).
  • Kamera – chcąc wzbogacić streaming o dodatkowe efekty wizualne, jak choćby o własną postać na tle rozgrywki, warto zainwestować także w kamerę o wysokiej rozdzielczości. Popularnym wyborem jest np. Logitech BRIO 4K Stream Edition.

Zastanawiając się nad tym, jak streamować, warto przyjrzeć się również pozostałym elementom wyposażenia wnętrza. Estetyczne biurko, dobre oświetlenie i kilka gamingowych gadżetów sprawią, że stanowisko gracza będzie prezentowało się modnie i profesjonalnie, a sam streaming także zyska na estetyce i jakości.

Nie można zapominać także o specjalnych programach do streamowania, jeśli streamujemy z komputera. Niezwykle popularnymi narzędziami tego rodzaju są: OBS Studio Evolve, XSplit i wiele innych.

Gdzie streamować?

Warto wiedzieć nie tylko, jak streamować, ale również, gdzie to robić. Wybór platform jest dość szeroki, a do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • Twitch – najpopularniejsza i niezwykle chętnie wybierana platforma do streamowania, która w zasadzie stoi za popularyzacją streamingu wśród graczy. Twitch oferuje bardzo szeroką funkcjonalność czatu i umożliwia transmitowanie w jakości 1080p przy 60 klatkach na sekundę.
  • YouTube Gaming – jedna z najpopularniejszych alternatyw dla Twitcha. Platforma ta jest zintegrowana z pozostałymi usługami Google, dzięki czemu nie trzeba nawet zakładać nowego konta, by rozpocząć jej użytkowanie.
  • Smaschcast – platforma ta powstała z połączenia dwóch serwisów: Azubu oraz Hitbox.tv. Jest coraz popularniejsza do transmitowania rozgrywek e-sportowych.
  • Mixer – bardzo popularna platforma dla użytkowników Xbox One.

Oprogramowanie dla streamerów

Chcesz zacząć streamować? Potrzebujesz więc dedykowanego oprogramowania, a każde z zadań – przesył sygnału czy dźwięku– wymaga innego. Na jakie konkretnie programy postawić?

Przesyłanie sygnału

  • OBS (Open Broadcaster Software) Studio – bezpłatna aplikacja wyposażona w większość podstawowych opcji potrzebnych do streamowania; niezbyt łatwa w stosowaniu, dlatego na samym początku korzystaj z OBS poradnika;
  • XSplit – bardziej zaawansowany i dlatego płatny;
  • WireCast – bardzo prosty i intuicyjny wybór, ale stanowi koszt prawie 490$ za najtańszy wariant;
  • FFSPlit – podobnie jak OBS jest darmowy, aczkolwiek ma ograniczone możliwości edycji i wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania do przechwytywania obrazu.

Dźwięk i inne przydatne oprogramowanie

  • REAPER – płatny program do edycji ścieżek audio z wielu kanałów;
  • Virtual Audio Cable – darmowy produkt, który pozwala na przesyłanie audio pomiędzy aplikacjami;
  • Auto-Duck in Real Time – oprogramowanie automatycznie ścisza muzykę w tle w momencie, kiedy zaczynasz mówić;
  • Discord – aplikacja do komunikacji z widzami;
  • NVIDIA Shadowplay – zapisuje najważniejsze momenty rozgrywki, tworzy gify i zrzuty ekranów w wysokiej rozdzielczości.
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.