Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić płytę główną? Jak sprawdzić, czy płyta główna działa?

Jak sprawdzić płytę główną? Czy jest sprawna? Jaki mamy model w swoim PC? Dowiedz się tego wszystkiego!

Płyta główna jest jednym z tych podzespołów komputera, bez którego ten nie mógłby działać. To właśnie na płycie głównej montuje się procesor, dysk SSD, kartę graficzną i pamięć RAM. W dodatku to na niej znajdują się tak istotne elementy, jak chipset, karta dźwiękowa czy elektronika odpowiadająca za obsługę urządzeń peryferyjnych. Nie trzeba więcej argumentów, by przekonać się co do istotności tego komponentu.

Niestety, jak każdy sprzęt elektroniczny, płyta główna może ulec awarii. Jako że jest to bardzo zaawansowany podzespół, odpowiedzialny za mnóstwo przeróżnych zadań, diagnoza bywa niezwykle trudna. Często zdarza się, że o awarii płyty głównej, a konkretnie jednego z komponentów umieszczonych na niej, dowiadujemy się zupełnie przypadkowo.

Jak sprawdzić, czy płyta główna działa? Jak sprawdzić płytę główną i dowiedzieć się, z jakiego konkretnie modelu korzystamy? Kiedy informacje o posiadanej płycie głównej mogą okazać się przydatne? Właśnie na te pytania odpowiemy w niniejszym poradniku.

Jak sprawdzić płytę główną? Jaka płyta główna znajduje się w moim komputerze?

Zanim przejdziemy do procedury diagnostyki płyty głównej, musimy ustalić, z jakiego modelu korzystamy. Wiedza ta przyda nam się w przynajmniej kilku sytuacjach. Poza usterką są jeszcze inne okoliczności, w których warto wiedzieć, jak sprawdzić model płyty głównej – w tym m.in. przy:

 • instalacji sterowników i aktualizacji BIOS,
 • modernizacji komputera o nowe podzespoły (kwestia kompatybilności),
 • wymianie procesora (zgodność z socketem i chipsetem),
 • wymianie karty graficznej (zgodność interfejsu PCI–E),
 • wymianie bądź dołożeniu dysku SSD (obecność i szybkość odpowiednich gniazd),
 • wymianie obudowy (weryfikacja wielkości płyty głównej bez otwierania obecnej obudowy),
 • instalacji podświetlenia RGB/ARGB (obecność stosownych gniazd).

Jak sprawdzić płytę główną? Sposobów jest przynajmniej kilka. Darujmy sobie tak oczywiste porady, jak otwarcie obudowy i odczytanie symbolu z samej płyty głównej, odszukanie pudełka czy weryfikacja w historii zakupów w sklepie internetowym. Skupmy się na tym, co możemy ustalić z poziomu włączonego komputera. Dane o zainstalowanej płycie głównej znajdziemy między innymi w:

 • BIOS/UEFI płyty głównej,
 • oprogramowaniu towarzyszącemu płycie głównej (można pobrać ze strony internetowej producenta, jeśli wiemy, jaka firma wyprodukowała płytę),
 • oprogramowaniu diagnostycznemu (CPU–Z, AIDA64).

Jest jeszcze inny bardzo prosty sposób na to, jak sprawdzić płytę główną w PC z Windows 10 lub starszą wersją systemu. Wystarczy z poziomu systemu operacyjnego użyć odpowiedniej komendy. Naciśnij na klawiaturze równocześnie przyciski „Start” i „R”, by pojawiło się okno „Uruchamianie”. Następnie wpisz „Msinfo32”, a na ekranie wyświetli się podsumowanie systemu, w którym znajdziesz wszystkie istotne informacje, w tym dotyczącą tego, jaką płytę główną masz w swoim komputerze.

Jak wygląda przykładowa nazwa płyty głównej? Składa się z nazwy producenta, oznaczenia chipsetu (to główny element płyty głównej) i informacji dodatkowych, pozwalających na identyfikację płyty w portfolio producenta. Przykładowe nazwy płyt głównych to: Gigabyte B660M DS3H, Asus PRIME H510M–K, MSI MPG Z490 GAMING PLUS, ASRock B660M PRO RS.

Jak sprawdzić, czy płyta główna działa?

Wiemy już, jak sprawdzić, jaką ma się płytę główną w swoim komputerze. Pozostaje jednak jeszcze inna kwestia: jak sprawdzić płytę główną, czy jest sprawna? Z uwagi na to, jak złożony podzespół to jest, weryfikacja wydajności może być naprawdę trudna. W wielu przypadkach dotyczących usterki, objaw będzie dość drastyczny – komputer po prostu się nie uruchomi. Może się również zdarzyć, że komputer włączy się, ale nie będzie w stanie przebrnąć przez procedurę startową i zawiesi się, wyłączy bądź samoistnie zresetuje. By poradzić sobie z takimi objawami, które skądinąd mogą równie dobrze świadczyć o awarii zupełnie innego komponentu, należy powierzyć diagnostykę komputera sprawdzonemu serwisowi. W domowych warunkach pozostanie nam jedynie metoda prób i błędów.

Może się również okazać, że komputer włącza się bez problemu, jednak coś w nim nie działa. Dla przykładu może to być jeden bądź kilka portów USB, wyjście słuchawkowe itp. Innym objawem może być sytuacja, w której jeden z komponentów stanie się niewykrywalny przez system (na przykład karta dźwiękowa). Co zrobić w takim przypadku?

Jeśli komputer włącza się, należy upewnić się, czy wszystkie sterowniki do płyty głównej zostały zainstalowane poprawnie. Coraz więcej producentów płyt głównych dostarcza gotowe oprogramowanie, które zrobi to za nas. Pomocnym będzie również narzędzie Microsoft Update, w którym obecnie znaleźć można absolutną większość sterowników.

Jeśli mimo tych zabiegów wciąż występują problemy z płytą główną, może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia jednego z komponentów. Tutaj ponownie w postawieniu jednoznacznej diagnozy, pomóc może wyłącznie serwis zajmujący się naprawą komputerów.

Test płyty głównej – jakim programem wykonać?

W zależności od tego, jaki jest cel testowania płyty głównej, można zdecydować się na zastosowanie jednego z kilku popularnych i chętnie wybieranych programów. Warto podkreślić, że programy te pozwalają zidentyfikować płytę główną lub służą do testowania innych podzespołów (na przykład procesora), gdyż uszkodzenie samej płyty głównej jest trudniejsze do zdiagnozowania.

Płyta główna podczas uruchamiania się komputera wykonuje test POST w BIOS–ie. Jeśli są jakieś problemy techniczne, może się nie uruchomić. Można kupić specjalny czytnik, który podpina się do płyty, by sprawdzić, jakie elementy na niej są wadliwe.

Jeśli natomiast chodzi o identyfikację płyty głównej, jaka znajduje się w naszym PC, to można posłużyć się programami do sprawdzania podzespołów komputera:

 • AIDA64 – to jeden z popularnych programów, które umożliwiają łatwą i bezproblemową identyfikację podzespołów komputera. Po uruchomieniu programu należy przejść do zakładki „Płyta główna”, a później „Płyta systemowa”, by wyświetlone zostały informacje o modelu płyty głównej.
 • CPU–Z – bardzo proste i popularne narzędzie do testowania oraz sprawdzania podzespołów. By sprawdzić model płyty głównej, należy przejść do zakładki „Mainboard”, gdzie wyświetlone zostaną informacje o producencie i modelu płyty głównej.
 • Speccy – kolejny prosty i popularny program, który na starcie przeanalizuje komputer. W sekcji „Płyta główna” uzyskamy informacje o posiadanym modelu płyty.

Można także skorzystać z funkcji wbudowanych w BIOS, czyli wejść do niego w trakcie uruchamiania się systemu. Jedną z najważniejszych informacji, które znajdziemy w tym miejscu, będzie właśnie ta mówiąca o płycie głównej i zainstalowanych na niej komponentach. Również z poziomu BIOS będziemy mogli dokonać korekty ustawień, żeby dostosować parametry pracy płyty głównej do naszych potrzeb. Można tam, między innymi, zdecydować o priorytecie dysków podczas uruchamiania systemu, wyłączyć wbudowaną kartę dźwiękową (jeśli korzystamy z zewnętrznej), czy też wyłączyć zintegrowaną kartę graficzną.

Kwestie związane z komponentami PC są skomplikowane dla osób, które nie interesują się zbytnio ciekawostkami technologicznymi. Jednakże każdy powinien wiedzieć, jak sprawdzić płytę główną, by w razie wystąpienia problemów (lub przy wymianie sprzętu, obudowy itp.) móc podjąć jakiekolwiek kroki. Wiedza na temat tego, „jaką mam płytę główną?” to podstawa do dalszego działania.

Udostępnij
2,8
8 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

multum informacji, przejrzyste, praktyczne :PPPPPPPPPPP nic dodac nic ujac
Jak przetestować płytę główną?
Czytaj:
Jak sprawdzić model płyty głównej?
Specjalista Morele | 04:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.