Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak sobie radzić z suchym powietrzem w domu?

Sprawdź, jak nawilżyć powietrze w domu – poznaj wypróbowane sposoby i zadbaj o zdrowie swoje i bliskich.

Kiedy sezon grzewczy w pełni, niczym bumerang powraca pytanie: jak nawilżyć suche powietrze w mieszkaniu? Wbrew pozorom stanowi ono niezwykle ważną kwestię, ponieważ suche powietrze w domu ma ogromny wpływ na zdrowie wszystkich lokatorów. Ludzki organizm to wyjątkowo skomplikowany i czuły „mechanizm”, który błyskawicznie reaguje na zmiany zachodzące w jego otoczeniu. Gdy temperatura za oknem spada, a w czterech ścianach rośnie, nietrudno o infekcję. Dlatego nie zwlekaj. Jeśli szybko podejmiesz odpowiednie działania, błyskawicznie zlikwidujesz problem.

Sposoby na suche powietrze w domu i mieszkaniu

Warto przyjrzeć się z bliska domowym sposobom. Suche powietrze w mieszkaniu jest co prawda bardzo uciążliwe, ale wystarczy kilka chwil, aby je poprawić. Najprostszą i znaną od lat receptę na zbyt suche powietrze w domu stanowi rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach. Doskonale sprawdzi się również postawienie suszarki z wilgotnym praniem. Ta opcja ma jeszcze inną zaletę – pokoje wypełnia zapach Twojego ulubionego płynu do płukania tkanin. Zyskujesz zatem dwa w jednym: zdrową atmosferę nawilżenia oraz przyjemny aromat wiosennej świeżości.

Lubisz zieleń? Hodujesz dużo roślin doniczkowych albo uprawiasz własny miniogródek ziołowy w kuchni? Oto kolejna podpowiedź, jak zlikwidować bardzo suche powietrze w mieszkaniu. Flora jest Twoim sprzymierzeńcem w walce nie tylko z suchością, lecz także smogiem – liście działają niczym naturalne filtry antypyłowe. Wystarczy rozstawić kilka doniczek na parapetach, aby wkrótce cieszyć się czystą i zdrową biosferą. Wybieraj te gatunki, które oddają znaczną ilość pobranej wody, takie jak bluszcz, lipka, fikus, diffenbachia oraz niezastąpiona paproć.

Kolejne sposoby na suche powietrze w mieszkaniu to rozstawianie albo wieszanie na grzejnikach specjalnych pojemników napełnionych wodą. Kamionkowe, gliniane lub metalowe naczynia ustawione bezpośrednio obok źródła ciepła nagrzewają się delikatnie, co powoduje, że umieszczona w nich woda zaczyna parować i nawilżać atmosferę. Ten proces daje długotrwałe efekty, wystarczy tylko regularnie uzupełniać zapas cieczy, a problem suchości zniknie na dobre. Lubisz, kiedy w Twoim domu ładnie pachnie? Dodaj kilka kropel olejków eterycznych, a otrzymasz wówczas aromaterapię.

Jeśli jesteś fanem rozwiązań systemowych, możesz wybrać elektroniczny nawilżacz powietrza. Nalewasz do niego wody, podłączasz do prądu i cieszysz się delikatną bryzą, którą urządzenie wytwarza za pomocą ultradźwięków lub fal. Takie rozwiązanie ma jednak swoje minusy – ograniczony zasięg działania. Ustawione w salonie z pewnością zlikwiduje za suche powietrze w pokoju, ale w pozostałych pomieszczeniach już nie. Jeżeli zatem zależy Ci, aby poprawić bardzo suche powietrze w domu, a nie tylko w sypialni, postaw na bardziej kompleksowe podejście.

Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu w mgnieniu oka? Wystarczy otworzyć okna na oścież i porządnie przewietrzyć. Szczelnie zamknięte pomagają wprawdzie utrzymać właściwą temperaturę wewnątrz, jednak mogą też ograniczać wymianę świeżego powietrza. Odpowiednia wentylacja jest podstawą zdrowej atmosfery. Jeśli Twoje okna nie mają zamontowanych specjalnych wywietrzników, warto systematycznie uchylać całe skrzydło, żeby zapewnić stały dopływ „dobrej” wilgoci z zewnątrz. Dosłownie kilka chwil gwarantuje skuteczne nasycenie powietrza parą wodną.

Podpowiadamy kolejne sposoby na suche powietrze w domu. Mieszkasz w niedużym lokalu w budynku wielorodzinnym? Wybieraj prysznic zamiast kąpieli w wannie, a po skończonej toalecie otwórz drzwi do łazienki na oścież. Dzięki temu nie tylko poprawisz atmosferę, lecz także unikniesz ewentualnych przykrych skutków nadmiernej ilości skraplającej się pary wodnej w pomieszczeniu. Zbyt duża wilgoć także może zaszkodzić. Dlatego pozostawienie uchylonych drzwi gwarantuje zarówno optymalną wentylację, jak i odpowiednią dystrybucję mokrego powietrza.

Polecane nawilżacze powietrza

Jakie są następstwa suchego powietrza?

Suche powietrze w domu skutki uboczne wywiera nie tylko na ludzi, zwierzęta i rośliny, lecz także na meble i podłogi drewniane, a nawet zasłony czy firany. Właściwy poziom pary wodnej w powietrzu powinien wynosić od 40 do 60%. Niższe wartości oznaczają, że w Twoich czterech ścianach jest zdecydowanie zbyt mało „dobrej” wilgoci. Być może właśnie dlatego miewasz częste bóle głowy, a rano budzisz się z uczuciem suchości w gardle i nosie. Jeśli pieką Cię oczy, to też oznaka, że czas najwyższy pomyśleć, jak nawilżyć mieszkanie.

Spójrz na meble i podłogi. Jeżeli zaczynają skrzypieć i niszczeć szybciej, niż gwarantuje to producent, prawdopodobnie zawarta w nich wilgoć szybko odparowuje, a one nie otrzymują nowej. Zasłony i firany na oknach elektryzują się pomimo użycia antyelektrostatycznego płynu do płukania? Im również dolega zbyt suche powietrze w domu. Dbanie o optymalny poziom nawilżenia jest wyjątkowo istotne i nie należy o nim zapominać.

Wilgotność powietrza a nasze odczucia

Za suche powietrze w mieszkaniu to często pojawiający się problem w sezonie jesienno-zimowym, kiedy kaloryfery pracują z pełną mocą. Włączone ogrzewanie powoduje przyspieszenie powstawania kurzu. Zwiększenie jego ilości prowadzi do nasilenia reakcji alergicznych u osób uczulonych na roztocza. Jeśli należysz do grona wyjątkowo wrażliwych na zanieczyszczenia pyłami, zwróć szczególną uwagę na odpowiedni poziom wilgotności w domu. Znasz już przecież wszystkie sposoby na suche powietrze w pokoju, czas zatem podjąć działania.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy faktycznie masz suche powietrze w pokoju, domowe sposoby nie wyjaśnią tej kwestii. Sięgnij wówczas po profesjonalnego pomocnika, który w kilka chwil rozwieje Twoje wątpliwości. Do czego służy higrometr? Właśnie do pomiaru poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Dzięki temu niewielkiemu i niedrogiemu urządzeniu z łatwością poznasz wskaźniki zawartości pary wodnej w powietrzu. Regularnie odczytywanie parametrów pozwoli Ci utrzymywać idealne warunki nawilżenia atmosfery w mieszkaniu.

Jak wpływa suche powietrze na nasze zdrowie?

Gorsze samopoczucie czy przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych mogą być spowodowane zbyt niskim poziomem wilgotności. Za suche powietrze w domu wpływa na bardzo wiele czynników. Ciągłe narażenie błon śluzowych na te niekomfortowe warunki prowadzi do powstania stanu zapalnego wywołującego uporczywy kaszel i chrząkania. Sięgasz wówczas po leki, myśląc: przeziębienie. Tymczasem nie jest to choroba, tylko skutek niewłaściwej wentylacji.

Zmiany zachodzą nie tylko wewnątrz organizmu, lecz także na skórze, która wtedy łuszczy się, pęka i swędzi. Również zmarszczki są bardziej widoczne. Uczucie dyskomfortu rośnie wraz ze zmianą temperatury w domu, ponieważ jeszcze większa ilość wody zaczyna odparowywać. Zbyt suche powietrze w mieszkaniu wpływa również na ogólny stan organizmu, dlatego naprawdę warto wietrzyć pomieszczenia. Suche powietrze w sypialni wywołuje problemy z zasypianiem, a efektem ubocznym może być nawet chrapanie, które szczególnie obniża jakość snu i często nie pozwala spać innym domownikom.

Pamiętaj też, że tak, jak bardzo suche powietrze w domu wpływa niekorzystnie na wszystkich mieszkańców, podobnie dzieje się w przypadku zbyt wysokiego poziomu wilgoci. Występuje wówczas problem grzybów, pleśni i wyjątkowo nieprzyjemnego zapachu. Nie zapominaj więc o odpowiedniej wentylacji, dużej ilości roślin doniczkowych i spoglądaniu na wskazania higrometru. Optymalna biosfera gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.