Udostępnij
Skomentuj

Jak sformatować telefon przez komputer?

Przywracanie smartfona do ustawień fabrycznych bywa konieczne. Warto wiedzieć, jak to zrobić przez komputer.

Jedną z motywacji, która kryje się za decyzją o sformatowaniu telefonu, jest chęć przyspieszenia jego pracy. Aby uzyskać taki efekt, wybiera się miękki lub twardy reset. Pierwszy sposób polega na wyłączeniu i włączeniu urządzenia mobilnego. Można tego dokonać poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na smartfonie lub wyjęcie baterii ze środka, a następnie jej włożenie z powrotem. W dalszej kolejności należy uruchomić ponownie komórkę. Z kolei druga ze wspomnianych metod jest procesem nieco bardziej zaawansowanym i skomplikowanym.

Twardy reset, określany także jako format telefonu, przywraca urządzenie do ustawień fabrycznych, czyli do stanu, w jakim się ono znajdowało przed wprowadzeniem pierwszych zmian w systemie. Takie działanie usuwa wszelkie modyfikacje poczynione przez właściciela smartfona, które realizowane były w trakcie jego użytkowania. Oznacza to jednocześnie, że wszelkie pliki – zdjęcia, nagrania audiowizualne, wiadomości tekstowe, aplikacje i inne – zostaną bezpowrotnie utracone. Aby je zachować, warto wykonać kopię zapasową.

Kiedy powinniśmy sformatować telefon przez komputer?

Twardy reset urządzenia mobilnego przez komputer zaleca się w szczególności, gdy smartfon został skradziony. Jego konsekwencją jest usunięcie wszystkich danych, które zostały zapisane na komórce, dzięki czemu nie będą one udostępnione osobom trzecim. W podobny sposób można postąpić w przypadku zgubienia swojej własności, ponieważ bez względu na to, czy ktoś ją sobie wziął, istnieje ryzyko, iż nasze osobiste informacje zobaczy ktoś obcy. Formatowanie Androida taką metodą jest także przydatne, gdy na przykład zapomnimy kodu PIN lub hasła, wyświetlacz uległ uszkodzeniu, a także, gdy interakcja ze smartfonem jest utrudniona.

Jakie są sposoby formatowania telefonu przez komputer?

Resetowanie Androida przez komputer trzeba zacząć od pobrania odpowiedniego zestawu narzędzi programistycznych – np. ADK (Accessory Development Kit). Dają one możliwość zdalnego sformatowania telefonu, które będzie równie skuteczne, jak w przypadku analogowego przeprowadzenia tych czynności. W zależności od sytuacji użytkownika danego urządzenia mobilnego zalecane są dwa różne sposoby działania. Postępowanie, gdy telefon został skradziony, wygląda inaczej niż wtedy, kiedy wciąż ma go się pod ręką.

Polecane smartfony

Metoda formatowania smartfona za pomocą specjalistycznych narzędzi zakłada przypadek, w którym urządzenie mobilne nie uległo utracie. Na komputerze należy zainstalować program Android ADB, a następnie wejść w ustawienia telefonu, włączyć debugowanie USB i podłączyć go kablem do sprzętu stacjonarnego. Za pomocą SDK Tools dedykowanego do tego systemu operacyjnego należy wykonać komendę restartującą. Wszystkie kroki zostają szczegółowo wyjaśnione w procesie instalacji.

Jeżeli smartfon jest poza naszym posiadaniem, format telefonu z Androidem może być przeprowadzony za pomocą konta Google. Jeśli potencjalny złodziej jeszcze się z niego nie wylogował i, jednocześnie, nie wyłączył transmisji danych, istnieje opcja namierzenia go za pośrednictwem funkcji lokalizacji – wystarczy wybrać Znajdź moje urządzenie na swoim profilu. Jesteśmy także w stanie zablokować sprzęt lub wykasować z niego wszelkie dane. Takie działanie usunie wszystkie informacje zapisane w komórce oraz możliwość ustalenia miejsca, gdzie się ona znajduje.

Przywracanie smartfona do ustawień fabrycznych

Twardy reset smartfona można także wykonać bez korzystania z komputera. Przeprowadza się go w celu przyspieszenia pracy urządzenia mobilnego, wyczyszczenia przed ewentualną sprzedażą lub oddaniem innej osobie, a także w przypadku jakiejś awarii, która narzuca taką konieczność. I tutaj można wyróżnić dwie przykładowe metody na to, jak sformatować telefon Samsung . Wiele zależy od kondycji sprzętu, dostępnych funkcji, możliwości interakcji oraz rozmiarów potencjalnego uszkodzenia. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo przy realizacji tego rodzaju czynności, zalecane jest wyjęcie karty pamięci.

Pierwsza metoda umożliwiająca formatowanie Androida zakłada korzystanie z urządzenia mobilnego, na którym ma być przeprowadzona operacja. Należy odblokować telefon, a następnie wejść w jego ustawienia. Następnie powinna rozwinąć się lista zawierająca wiele pól, gdzie można przeprowadzić różnorodne działania. Interesująca nas opcja brzmi jednak Prywatność. Oprócz możliwości ograniczenia udostępniania informacji, zobaczymy także funkcję pozwalającą na powrót do stanu fabrycznego komórki. Po jej wyborze nastąpi twardy reset.

Kolejny sposób na wyczyszczenie telefonu z wprowadzonych modyfikacji oraz zapisanych danych może różnić się w zależności od marki sprzętu. Ogólny przebieg procesu powinien wyglądać jednak podobnie. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, to wyłączenie urządzenia. Następnie trzeba jednocześnie przytrzymać przyciski, które w normalnej sytuacji służą do zwiększania głośności oraz zasilania, aż do momentu uruchomienia sprzętu. W dalszym ciągu wybieramy opcję Recovery Mode. Po pojawieniu się logo Androida naciskamy tam, gdzie wcześniej, i selekcjonujemy pozycję Wipe data/factory reset. Kiedy potwierdzimy nasze zamierzenia, wiemy już, jak sformatować Androida.

Instalacja utraconych programów i aplikacji

Wykonanie twardego resetu na urządzeniu mobilnym skutkuje usunięciem wszelkich informacji, jakie się na nim znajdowały – nie tylko zdjęć, numerów, wiadomości tekstowych i notatek, ale także programów. Po sformatowaniu telefonu z Androidem, jeżeli wyraża się chęć odzyskania utraconych aplikacji, należy dokonać ich ponownego zainstalowania. Istnieje możliwość, iż dane, które były w nich zapisane nie uległy likwidacji, ponieważ rozpoznają nasz numer komórkowy lub zostały połączone z innymi kontami, np. tym założonym w Google. Trzeba jednak pamiętać, iż ponowne zapchanie pamięci smartfona może powodować powrót do jego spowolnionej pracy.

Czy warto wykonać kopię zapasową plików?

Kopia zapasowa plików to rodzaj zabezpieczenia, pozwalający na stały dostęp do zapisanych informacji pomimo ewentualnego uszkodzenia urządzenia, na którym w normalnej sytuacji się one znajdują. Ogranicza to jednocześnie możliwość utraty dotychczasowych efektów pracy, np. na komputerze. Warto wykonywać ten rodzaj backupu, ponieważ odzyskiwanie zdjęć zapisanych na wadliwym sprzęcie może nieść za sobą wysoki nakład finansowy lub nie być wcale możliwe. Takie działanie jest również zalecane, na przykład podczas twardego resetu. Dlatego dobrym posunięciem będzie pozyskanie wiedzy na temat tego, jak zrobić format telefonu.

Skopiowane pliki można zapisać na innym urządzeniu, chociaż optymalnym rozwiązaniem będzie udostępnienie ich na zewnętrznym dysku sieciowym. Dlaczego? Inne nośniki pamięci także mogą ulec jakiemuś uszkodzeniu, przez co nasze dane i tak ulegną stracie. Przykładowo, zdjęcia powinno się udostępnić w chmurze czy na koncie Google, gdzie jesteśmy w stanie uporządkować je w odpowiednie foldery. Tak zorganizowane albumy są dobrze zabezpieczone przed przypadkowym usunięciem w procesie twardego resetu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.