Ekspert Morele | 00:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak przetestować płytę główną?

W jaki sposób można sprawdzić parametry posiadanej płyty głównej?

Dlaczego wykonuje się testowanie płyty głównej?

Sprawdzenie, test płyty głównej można przeprowadzić z różnych powodów, ale najczęściej odbywa się to w sytuacji, gdy:

  • Chcemy sprawdzić informacje o płycie głównej i jej parametry.
  • Chcemy upewnić się, że zakupiony komputer lub laptop faktycznie zawiera płytę główną, za którą zapłaciliśmy.

Testowanie płyty głównej można przeprowadzić na różne sposoby i przy pomocy różnorodnych programów. Najczęściej test przeprowadza się w celu uzyskania informacji o parametrach płyty głównej.

Polecane płyty główne

Płyta główna komputera – jak sprawdzić?

Jeśli komputer był kompletowany samodzielnie i to niedawno, to na ogół nie ma się problemu z przypomnieniem sobie, jaki model płyty głównej posiadamy. Jednak w przypadku starszych komputerów lub wówczas, gdy kupiliśmy złożony komputer lub laptopa, mogą pojawiać się wątpliwości.

Wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, jak sprawdzić model płyty głównej. Nie jest to trudne, gdyż można:

  • Sprawdzić tę informację w wierszu poleceń systemu Windows. By tego dokonać, należy uruchomić wiersz poleceń i wpisać komendę „wmic baseboard get product,Manufacturer,version,serialnumber”.
  • Skorzystać z programu lub aplikacji do weryfikacji i testowania podzespołów (na przykład Aida 32 albo Speccy lub CPU-Z).
  • Poszukać rachunku za zakup komputera lub opakowania z płyty głównej.
  • Otworzyć obudowę i zweryfikować model płyty głównej samodzielnie.

Nie bez powodu pytanie o to, jak sprawdzić jaką mam płytę główną, tak często pojawia się w sieci. O ile model procesora lub zainstalowaną pamięć RAM można zweryfikować w banalny sposób w samym systemie Windows (wchodząc w ustawienia oraz informacje o systemie), o tyle w ten sam sposób nie sprawdzimy, jaki model płyty głównej znajduje się w urządzeniu, a ta informacja może nam być przecież do czegoś potrzebna. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z płytami głównymi Gigabyte czy MSI, trzeba wykonać test w odpowiedni sposób. 

Test płyty głównej – kiedy się go wykonuje?

Z uwagi na stopień skomplikowania układu, jakim jest płyta główna, dąży się raczej do sprawdzania po kolei wszelkich innych podzespołów (jeśli pojawiają się usterki), a sprawdzanie samej płyty głównej pozostawia się na później i najczęściej oddaje się ją do sprawdzenia do serwisu.

Bardzo często za błędy systemu, niestabilną pracę komputera, kłopoty z uruchomieniem urządzenia lub jego samoczynne wyłączanie się powodują wadliwe podzespoły lub zasilacz. Urządzenia te łatwiej przetestować, a także łatwiej wymienić, jeśli okażą się uszkodzone. Płyta główna jest powiązana z procesorem oraz wieloma innymi komponentami PC, dlatego jej wymiana jest bardziej kłopotliwa.

Jakim programem można sprawdzić płytę główną?

W zależności od tego, jaki jest cel testowania płyty głównej, można zdecydować się na zastosowanie jednego z kilku popularnych i chętnie wybieranych programów. Warto podkreślić, że programy te pozwalają zidentyfikować płytę główną lub służą do testowania innych podzespołów (na przykład procesora), gdyż uszkodzenie samej płyty głównej jest trudniejsze do zdiagnozowania.

Płyta główna podczas uruchamiania się komputera, wykonuje test POST w BIOS-ie, jeśli są jakieś problemy techniczne, może się nie uruchomić. Można kupić specjalny czytnik, który podpina się do płyty, by sprawdzić, jakie elementy na niej są wadliwe.

Jeśli natomiast chodzi o identyfikację płyty głównej, jaka znajduje się w komputerze, to można posłużyć się programami:

  • Aida64 – to jeden z popularnych programów, które umożliwiają łatwą i bezproblemową identyfikację podzespołów komputera. Po uruchomieniu programu, należy przejść do zakładki „Płyta główna”, a później „Płyta systemowa”, by wyświetlone zostały informacje o modelu płyty głównej.
  • CPU-Z – bardzo proste i popularne narzędzie do testowania i sprawdzania podzespołów. By sprawdzić model płyty głównej, należy przejść do zakładki „Mainboard”, gdzie wyświetlone zostaną informacje o producencie i modelu płyty głównej.
  • Speccy – kolejny prosty i popularny program, który na starcie przeanalizuje komputer. W sekcji „Płyta główna” uzyskamy informacje o posiadanym modelu płyty.

Lub skorzystać z funkcji samego BIOS-u, czyli wejść do niego w trakcie uruchamianie się systemu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie w każdej wersji BIOS-u znajdują się informacje o płytach głównych – najczęściej znajdziemy je w nowoczesnych wersjach UEFI.

Udostępnij
1,6
4 oceny
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

multum informacji, przejrzyste, praktyczne :PPPPPPPPPPP nic dodac nic ujac
Jak przetestować płytę główną?
Czytaj:
Jak sprawdzić model płyty głównej?