Udostępnij
Skomentuj

Jak prać ręczniki? Instrukcja krok po kroku

Ręczniki wymagają starannego i dość częstego prania. Jak wyprać ręczniki? Jakich błędów unikać?

Ręczniki łazienkowe pełnią nie tylko rolę praktyczną, ale też estetyczną. Można dobrać je do wystroju łazienki albo na zasadzie kontrastu. Choć pranie ręczników nie wydaje się szczególnie skomplikowane, to jednak wiele osób ma, co do tej kwestii spore wątpliwości. Jak prawidłowo prać ręczniki? Jak często? Czego unikać?

Polecane pralki

Pranie nowych ręczników przed pierwszym użyciem – dlaczego warto?

Nowe ręczniki zdecydowanie warto wyprać przed pierwszym użyciem i to z kilku powodów. Oto one:

 • Fabrycznie nowy ręcznik może być mniej chłonny niż ten sam ręcznik po wypraniu i wysuszeniu.
 • Nowe ręczniki często gubią drobne nitki, przez co wycieranie się nimi może nie być zbyt komfortowe.
 • Nowe tkaniny, nie tylko ręczniki, ale też pościel i ubrania warto wyprać także ze względów zdrowotnych – nie wiadomo, jak były przechowywane, ile osób ich dotykało. Wiele firm stosuje także określone środki zapewniające tkaninom długotrwałą świeżość, odporność na brud i zarodniki grzybów, dzięki czemu ręczniki w sklepie prezentują się doskonale przez długi czas. Środki te warto jednak wypłukać z ręczników przed użyciem, bo mogą podrażniać skórę.

Pranie nowych ręczników powinno być standardem. To kwestia higieny oraz zwiększenia ich chłonności.

Jak prawidłowo prać ręczniki? Poradnik krok po kroku

Ręczniki łazienkowe są intensywnie użytkowane, mają kontakt z wilgocią, naskórkiem i resztkami kosmetyków, a przez to wymagają dość częstego prania. Jak prać ręczniki, by były świeże i nie uległy zniszczeniu? Oto instrukcja krok po kroku i najważniejsze zasady:

 • Ręczniki warto prać regularnie w zależności od intensywności ich użytkowania.
 • Na początku warto oddzielić ręczniki od pozostałych tekstyliów do prania i posegregować je kolorystycznie (jasne warto wyprać osobno, a nie razem z kolorowymi).
 • By mieć pewność, jaki program prania uruchomić, należy zweryfikować informacje na metkach w ręcznikach. Najczęściej mogą być prane w wysokich temperaturach (np. 60 stopni).
 • Ręczniki jak prać w pralce, to w programie do bawełny (dość długi i intensywny program) w 60 stopniach. Warto ustawić wysoką prędkość wirowania, by ręczniki nie ociekały wodą po wypraniu.
 • Po wypraniu nie należy pozostawiać ręczników w pralce zbyt długo. Warto od razu rozwiesić je na zewnątrz, na domowej suszarce albo skorzystać z suszarki automatycznej.

Kluczową kwestią przy praniu ręczników jest użycie wysokiej temperatury wody, ale też odpowiednich środków piorących – powinny być intensywne, a jednocześnie łatwe do wypłukania. Dobrze sprawdzi się zarówno płyn lub proszek do prania, jak i kapsułki do prania, a także żel.

Suszenie ręczników – o czym warto pamiętać?

Nie tylko to, jak prać ręczniki, wpływa na ich trwałość i świeży zapach. Bardzo istotną kwestią jest także ich suszenie. Jak suszyć ręczniki?

 • Najlepiej na świeżym powietrzu w przewiewnym miejscu, ale można również w domu (wówczas ważna jest dobra wentylacja pomieszczenia) albo w suszarce do ubrań automatycznej.
 • Ręczniki należy starannie rozwiesić i unikać ich zaginania. Raczej nie należy prasować ręczników, bo tracą wówczas puszystość, a przez to mogą gorzej wchłaniać wodę.
 • Jeśli ręczniki są bardzo grube, warto co jakiś czas obrócić je na drugą stronę w trakcie suszenia, by wysychały równomiernie.

ręcznik

Najczęściej popełniane błędy podczas prania ręczników

Wiedza o tym, jak prać ręczniki teoretycznie powinna wystarczyć, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów. Oto one:

 • Pranie ręczników razem z ubraniami – w takiej sytuacji raczej trudno o ustawienie bardzo wysokiej temperatury i odpowiedniego programu prania.
 • Pranie ręczników bez posegregowania kolorów – często prowadzi to do zafarbowania najjaśniejszych ręczników.
 • Zbyt duża liczba ręczników na raz – za duże obciążenie bębna może nie tylko zaszkodzić samej pralce, ale też spowodować, że pranie nie będzie zbyt dokładne.
 • Za mało środka piorącego – ręczniki i pościel warto prać z użyciem nieco większej ilości środków piorących, by mieć pewność, że wszelkie zabrudzenia, pot i bakterie zostały usunięte.
 • Źle dobrane parametry prania – za krótki cykl, niska temperatura i za słabe odwirowanie spowodują, że pranie ręczników nie będzie zbyt skuteczne.

Ręczniki najwygodniej jest prać w pralce automatycznej z dużym bębnem, która oferuje wysokie tempo wirowania.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.