Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak oszczędzać wodę w domu? Praktyczne wskazówki

Mniejsze zużycie wody to niższe rachunki. Podpowiadamy, jak oszczędzać wodę w domu w prosty sposób!

Zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w domu, aby zadbać o domowy budżet i środowisko? Poznaj 5 sposobów na oszczędzanie wody i wprowadź je w życie! Jak oszczędzać wodę w domu? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą ograniczyć wydatki w domowym budżecie i jednocześnie zadbać o środowisko. Woda to skarb, niestety jej zasoby na świecie nieustannie się kurczą, dlatego warto świadomie z niej korzystać. Przedstawiamy proste i skuteczne sposoby oszczędzania wody, dzięki którym zadbacie o swój portfel i będziecie żyć bardziej ekologicznie.

Dlaczego warto oszczędzać wodę w domu? Korzyści dla portfela i środowiska

Woda jest nam potrzebna do wykonywania większości obowiązków w domu - potrzebujemy jej do przygotowania posiłków, dbania o higienę osobistą, prania, sprzątania, podlewania kwiatów. Dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę i zachęcić do tego również innych członków rodziny? Zdaniem wielu ekspertów swobodny i nieograniczony dostęp do wody może wkrótce się skończyć. Jeśli chcemy opóźnić problem deficytów wodnych na świecie, warto rozsądnie gospodarować tym cennym zasobem. Dbanie o ekologię to nie jedyny argument. Dobrą motywacją do oszczędzania wody w domu są też względy finansowe. Jeśli chcemy płacić mniejsze rachunki za wodę, zaoszczędzone w ten sposób środki będziemy mogli wykorzystać na inne, ważne cele. Już kilkadziesiąt złotych oszczędności miesięcznie, daje w skali roku pokaźną sumę, za którą możemy kupić nowy sprzęt RTV/AGD, wykonać mały remont lub wyjechać z rodziną na wycieczkę.

Najlepsze 5 sposobów na oszczędzanie wody w domu

Oszczędzanie wody wcale nie musi wiązać się z niedogodnościami na co dzień - to prostsze, niż nam się wydaje! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cieknący kran może powodować duże straty wody w skali roku. Tak naprawdę każdego dnia marnotrawimy wiele litrów wody - na kąpiel w wannie, nie zakręcając kurka podczas mycia zębów... oto najlepsze sposoby na to, jak oszczędzać wodę w domu.

1 sposób na oszczędzanie wody - jednouchwytowa bateria z perlatorem

Jak oszczędzać wodę w łazience i kuchni? Armatura wyposażona w szereg nowoczesnych rozwiązań może pomóc nam znacznie obniżyć rachunki za wodę. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, coraz częściej oferują innowacyjne baterie z ekoblokadą, która automatycznie ogranicza siłę wypływu wody, czy elektronicznym sterowaniem. Dobrym wyborem może być jednouchwytowa bateria z perlatorem, który w sprytny sposób ogranicza zużycie wody - napowietrzając strumień. Perlator (inaczej napowietrzacz lub sitko do baterii) pozwala zmniejszyć zużycie wody o 15-50%. Przy 4-osobowej rodzinie możemy w ten sposób zaoszczędzić w domowym budżecie dodatkowe 1000-1600 złotych rocznie. Jaki model kupić? Dobre opinie użytkowników zbiera wysokiej klasy , która ma wbudowany nie tylko perlator, ale też blokadę uchwytu i zintegrowany ogranicznik przepływu. Z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Niektórzy zwolennicy proekologicznych rozwiązań decydują się też na baterie umywalkowe sterowane fotokomórką, to często spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach (inteligentne modele bezdotykowe wypuszczają strumień wody tylko wtedy, gdy przysuniemy dłoń pod kran).

2 sposób na oszczędzanie wody - naprawa usterek

Kolejny krok na drodze większego oszczędzania wody w domu to naprawa urządzeń i armatury. Warto naprawić przeciekającą spłuczkę w toalecie, wymienić stare uszczelki w cieknącym kranie (w skali roku możemy tracić w ten sposób co najmniej kilka tysięcy litrów wody). Upewnijmy się też, czy sprzęty AGD, które pobierają wodę (tj. pralka, lodówko-zamrażarka, zmywarka) są w dobrej kondycji - uszkodzony wąż lub zatkany filtr mogą powodować bezpowrotną utratę wody i generować większe koszty. Warto zainstalować w domu wodomierz, dzięki czemu łatwiej wykryjemy ewentualne nieszczelności.

Polecane zmywarki do zabudowy A+++

3 sposób na oszczędzanie wody - urządzenia AGD w klasie A+++

Jeśli nasze sprzęty AGD nie są energooszczędne i na dodatek coraz częściej zawodzą, warto rozważyć inwestycję w dobrej jakości urządzenia, najlepiej w klasie A++ lub A+++ (sprzęt z tym oznaczeniem jest najbardziej oszczędny zarówno pod względem poboru wody, jak i energii). Tak więc im wyższej klasy energetycznej jest pralka, lodówka, czy zmywarka - tym mniej zużywa wody, w skali roku możemy wykorzystać w ten sposób nawet 40-50% mniej wody. Szczególne korzyści możemy zyskać dzięki zmywarce - jeśli nie mamy jej jeszcze w kuchni, a chcemy oszczędzać wodę - warto przekonać się do tego rozwiązania. Wielu przeciwników zmywarek nie zdaje sobie sprawy, że cykl pracy sprzętu to w zależności od modelu od 15 do 30 l wody. Myjąc naczynia ręcznie, zużywamy znacznie więcej wody, bo od 40 do nawet 80 litrów.

Polecane pralki A+++

4 sposób na oszczędzanie wody - dobre nawyki

Bardzo istotną kwestią, oprócz wymiany baterii, sprzętów AGD, naprawy usterek jest wykształcenie właściwych nawyków oszczędzania wody. Drobne zmiany mogą przynieść duże efekty. Przykładowo, zastąpmy długie kąpiele szybkim prysznicem lub chociaż nie napełniajmy wanny do pełna, a do 1/2 lub 1/3. Zawsze zakręcajmy kran podczas mycia zębów (w ten sposób marnuje się w ciągu minut 6-10 l wody). Jeśli planujemy remont generalny łazienki, warto kupić stelaż WC z funkcją spłukiwania wody 3/6 litra lub nawet – 2/4 litra, dzięki temu zużyjemy znacznie mniej wody. Jakie, inne zmiany wprowadzić do codzienności? Warto płukać owoce w zlewie lub w garnku i nie używać bieżącej wody do rozmrażania mięsa, mrożonek (wystarczy pamiętać o wcześniejszym rozmrożeniu żywności np. zostawiając ją na noc w lodówce). O czym jeszcze pamiętać? Uruchamiajmy tylko pełną pralkę i zmywarkę, korzystając z programu Eco. Zawsze zakręcajmy zawory wody przed dłuższym wyjazdem. W trosce o naturę, powinniśmy też zrezygnować z wody butelkowanej i zacząć korzystać z dzbanka filtrującego.

5 sposób na oszczędzanie wody - ponowne wykorzystanie wody

Dobrym sposobem na oszczędzanie wody w domu jest też danie jej “drugiego życia”. Przykładowo, woda po gotowaniu jajek może zostać wykorzystana do podlewania roślin. Wodę po makaronie możemy użyć do moczenia roślin strączkowych (np. fasoli). W jaki sposób można jeszcze wykorzystać raz użytą wodę? Niektórzy producenci oferują klientom ekologiczne toalety z systemem odzyskiwania wody szarej, dzięki którym woda z mycia trafia do napełnienia spłuczek w WC. Jeśli dysponujemy większą działką, możemy rozważyć też montaż zbiornika na wodę opadową, którą następnie posłuży nam do podlewania trawnika i roślin ogrodowych.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom szybko zauważycie różnice w wydatkach ponoszonych na wodę i będziecie korzystać z dostępnych zasobów w bardziej zrównoważony sposób, motywując do codziennego oszczędzania wody pozostałych członków rodziny.

Jeśli zastanawiacie się, jaką energooszczędną pralkę wybrać, zachęcamy do zapoznania z tym artykułem, gdzie znajdziecie najważniejsze wskazówki odnośnie doboru sprzętu AGD, który pobiera mało wody i energii elektrycznej.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.