Udostępnij
Skomentuj

Jak odetkać zlew?

Zatkany zlew może być poważnym problemem, dlatego warto poznać kilka sposobów na udrożnienie rur.

W każdej kuchni zlew stanowi strategiczne miejsce. Jest nam potrzebny do wielu kuchennych czynności. To z jego pomocą przygotowujemy posiłki oraz zmywamy brudne naczynia. Na rynku są dostępne różnorodne rodzaje zlewów. Jednymi z nich są zlewozmywaki jednokomorowe oraz dwukomorowe, które charakteryzują się odmiennymi cechami. Niezależności od tego, czy posiadasz zmywak mały, duży, okrągły czy kwadratowy, każdy z nich w dłuższej perspektywie użytkowania jest narażony na zatkanie.

Jak przetkać zatkany zlew w kuchni?

Zaczyna się niepozornie. Niewinne bulgotanie, utrudniony odpływ wody, nieprzyjemny zapach z czasem mogą przerodzić się w dużo poważniejszy problem. Mimo iż większość z nas stara się dbać o drożność swoich zlewów, to w praktyce często nie jesteśmy w stanie zapobiec dostaniu się nawet niewielkich ilości resztek jedzenia do ich wnętrza. Co zrobić, aby skutecznie uszczelnić zatkany zlew? Możesz spróbować pozbyć się niedrożności na własną rękę. Dzięki poniższym wskazówkom to zadanie z pewnością zakończy się sukcesem.

Zacznij od wyczyszczenia i dokładnego mycia syfonu, ponieważ to właśnie w tym miejscu gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń i bardzo często to ono jest powodem powstania niedrożności. W trakcie tej czynności pamiętaj o podłożeniu pod zlew pojemnika na wodę i brud, ponieważ wewnątrz niego może znajdować się sporo nieczystości. Oprócz umycia syfonu za pomocą płynu do naczyń i ciepłej wody warto zajrzeć również do poziomej rury wychodzącej ze ściany. To miejsca także może być przyczyną niedrożności zlewu.

Polecane zlewozmywaki

Czym odetkać zlew?

Zlewozmywaki granitowe i zlewozmywaki ceramiczne nie różnią się sposobem udrażniania rur. Niezależnie od tego, który z nich posiadasz, zatkany zlew możesz spróbować odetkać przy pomocy gumowej przepychaczki. Jak używać jej w poprawny sposób? Zacznij od zatkania za pomocą gumowego korka otworu odpływowego. Zlewozmywaki dwukomorowe wymagają również jego zatkania w drugiej komorze. W kolejnym kroku napełnij komorę wodą, do poziomu, który przykryje zatkany odpływ.

Po poprawnym wykonaniu powyższych czynności przyłóż do otworu gumowy kielich przepychaczki i za pomocą drążka energicznie go dociskaj. Wytworzone w ten sposób podciśnienie może sprawić, że skutecznie pozbędziesz się zatoru z rur. Niestety zastosowanie tej metody może też pogorszyć całą sytuację. Przesunięcie się zatoru do dalszej części rury może z czasem doprowadzić do zatkania głównego odpływu. Dlatego tak ważne jest używanie przepychaczki w prawidłowy sposób.

Środki chemiczne to jedna z najpopularniejszych i najszybszych metod oczyszczania zapchanego zlewu. Można je dostać w niemalże każdym sklepie z działem chemii gospodarczej, a ich ceny wahają się w granicach od kilku do kilkunastu złotych w zależności od typu i marki danego produktu. Środki te mają silne właściwości żrące, dlatego podczas ich aplikacji postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Po ich użyciu zlew spłucz dokładnie ciepłą wodą. Pamiętaj, żeby trzymać je w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Kolejnym sposobem na odetkanie zlewu jest specjalistyczna sprężyna kanalizacyjna, tzw. żmija, która z jednej strony zakończona jest ostrym szpicem, a z drugiej korbą. Te przyrządy mają różne wymiary, od 1,5 do 5 metrów długości. Do tego typu udrożniania potrzebne są 2 osoby. Jedna z nich musi stabilnie trzymać sprężynę, a druga delikatnie wkręcać. Cały proces powinno poprzedzić wcześniejszy demontaż syfonu. Po wkręceniu spiralnego drutu należy go wyciągnąć, odkręcając w przeciwną stronę.

Jak domowym sposobem odetkać zlew?

Dla osób dbających o ekologię najlepszym sposobem na odetkanie zlewu jest użycie domowych środków. Jak się okazuje, często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że z artykułów, które mamy w kuchennych szafkach, możemy sami stworzyć produkty, które nie tylko sprawnie poradzą sobie z zatkanym zlewem, lecz także będą o wiele mniej szkodliwe dla środowiska. Kolejną zaletą domowych sposobów jest ich niska cena. Nieporównywalnie mniejsza niż koszt nabycia specjalnych środków do udrożniania rur, które dodatkowo są nieekologiczne.

Najczęściej stosowaną metodą udrażniania rur jest mieszanka sody oczyszczonej z octem. Do zatkanego zlewu należy wsypać pół szklanki sody, a następnie pół szklanki octu i zatkać szmatką odpływ. Między tymi dwoma produktami dojdzie do reakcji chemicznej, a w efekcie pojawi się piana, którą należy po ok. 30 minutach zalać wrzącą wodą. Zlewozmywaki dwukomorowe wymagają wlania roztworu do wszystkich otworów odpływowych. W przypadku niepowadzenia tej metody możesz spróbować udrożnić rury za pomocą gumowej przepychaczki.

Świetnym sposobem na odetkanie zlewu może również okazać się Coca-Cola. To kolejny sposób na dość łagodne dla środowiska pozbycie się zatoru w rurach. Wykorzystywana jest ona nie tylko do odrdzewiania i sprzątania, lecz także udrażniania rur. Zawartość przynajmniej półlitrowej butelki coli wlej do odpływu i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie opłucz zlew przy pomocy ciepłej wody, która ułatwi przepływ niechcianych substancji w rurach. Cola radzi sobie bardzo dobrze z tłuszczem, który często powoduje zatory.

Polecane środki czystości

W jaki sposób odetkać zlew bez przepychaczki?

Nie każdy z nas ma w domu specjalną przepychaczkę do udrażniania zlewu. Jak poradzić sobie bez tego sprzętu? Jednym ze sposobów na odetkanie zlewu bez czki będzie specjalnego urządzenia przepychającego jest użycie domowych sposobów. Roztwór sody oczyszczonej, która ma silne właściwości wybielające i pochłaniające zapachy, lub doskonale radząca sobie z tłuszczem Cola mogą pomóc. Zlewozmywaki granitowe, ceramiczne, Blanco czy też zlewozmywaki Franke nie są przeciwskazaniem do używania tych metod.

Demontaż syfonu również może okazać się skuteczny. W tym przypadku niezwykle istotną rolę odgrywa wcześniejsze odpowiednie zamontowanie zlewu, baterii oraz rur odpływowych. Niepoprawne zamocowanie tego układu hydraulicznego w przeszłości, może utrudnić lub nawet uniemożliwić demontaż syfonu. Zlewozmywaki jednokomorowe i zlewozmywaki dwukomorowe różnią się nieco w konstrukcji rur odpływowych. Należy o tym pamiętać podczas rozkręcania syfonu.

Istnieje bardzo wiele metod udrażniania zlewu. Jeśli będą odpowiednio dobrane do problemu, z pewnością skutecznie sobie z nim poradzą, a Ty będziesz mógł zaoszczędzić sporo pieniędzy. W przypadku, gdy żaden z wymienionych powyżej sposobów nie da rady, poproś o pomoc hydraulika. Pamiętaj również o profilaktycznym używaniu środków czyszczących rury. Dzięki temu ograniczysz ryzyko poważnego zatkania zlewu.

Zlewozmywaki Blanco i zlewozmywaki Franke posiadają specjalne sitko filtrujące, które skutecznie chroni przed dostaniem się do rur resztek pokarmów. Jeśli jesteś posiadaczem innego rodzaju zlewu, możesz je nabyć w sklepie oferującym wyposażenie kuchni. Niektórzy producenci armatury kuchennej proponują swoim klientom wyposażenie umywalki w specjalne młynki, które rozdrabniają resztki pokarmu. To również bardzo skuteczny sposób zapobiegania niedrożności rur.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.