Jak obliczyć moc zasilacza do taśmy LED?

| 0 Komentarzy
Moc oświetlenia LED zależy od ilości diod znajdujących się na pasku. Od nas dowiesz się, jak ją wyliczyć!

Wybór odpowiedniego zasilacza do LED-ów może być nieco bardziej skomplikowany niż się wydaje z pozoru. Napięcie i natężenie w całości obwodu to wartości bardzo istotne dla prawidłowej pracy Twojej taśmy LED Philips. Masz prawo nie wiedzieć, czym charakteryzuje się oświetlenie diodowe ani jak wielkiej mocy potrzebuje, by działać. Trzeba to obliczyć samemu i odpowiednio dobrać zasilacz do planowanej instalacji świetlnej.

Jak obliczyć moc zasilacza do LED-ów?

Dobór odpowiedniej mocy zasilacza jest naprawdę prosty. Wystarczy znać długość oraz moc potrzebną do zasilania jednego metra taśmy LED RGB, którą zamierzamy zastosować. Tę moc znamionową podaje się najczęściej na samej taśmie lub opakowaniu. Długość musisz pomnożyć przez wartość mocy znamionowej, dodając 10 lub 15% zapasu. Po obliczeniu poboru mocy paska świetlnego należy dodać rezerwę, abyś nie przeciążył zasilacza w przypadku przepięć lub błędów.

Na przykład jasna taśma LED Polux ma moc znamionową 14,4 W na metr bieżący. Kiedy mamy 3 metry takiej taśmy, wystarczy szybko policzyć: 14,4 W/m × 3 m = 43,2 W. Do tego dodaj 15% rezerwy: 43.2 × 115% = 49,68. A zatem potrzebujesz zasilacza o mocy 50 watów. Pamiętaj, by sięgnąć do informacji podanych przez producenta dla tego konkretnego modelu paska LED, sprawdzając też, czy korzysta ona z napięcia 12, czy 24 V.

Czasem producenci nie podają mocy wyjściowej zasilacza w watach, ale wyjściowe natężenie prądu w amperach. Wtedy musisz sam obliczyć waty urządzenia. Moc to, jak wiemy ze szkolnych lekcji fizyki, napięcie pomnożone przez natężenie. Napięcie wyjściowe może na ogół wynosić 12 lub 24 V dla typowej taśmy LED RGB, musisz więc pomnożyć 12 V przez przykładowe natężenie 6,32 A. Moc zasilacza o takim natężeniu wyjściowym to w zaokrągleniu 76 W.

Polecane taśmy LED

Ile wat powinien mieć zasilacz do taśmy LED?

Zasilacz to urządzenie, którego zadaniem jest zmiana dostarczanego przez sieć prądu zmiennego 230 V w stałe napięcie. W ten sposób obniża zużywaną energię, zapewnia dopływ prądu do obwodu i stabilizuje cały układ, unikając w ten sposób przepięć. Większość diod wymaga napięcia 12 V, ale istnieją też paski świetlne o woltażu 24 V. Taśma LED Ledvance potrzebuje najczęściej właśnie takiej wyższej wartości. Napięcie zasilacza musi zawsze być dopasowane do podłączonego urządzenia.

Jak widać, osiągi zasilacza zależą od długości i mocy znamionowej taśmy. Warto też pamiętać o potrzebach urządzeń wpiętych w obwód: regulatorów, pilotów czy ściemniaczy i uwzględnić te dodatki. Taśma LED Sonoff może być podłączona do Wi-Fi i sterowana przy pomocy aplikacji — to również wymaga mocy. Niektóre zasilacze mają wbudowaną funkcję redukcji światła — obniżając przepływ energii, zmniejszasz jasność diod bez podłączania dodatkowych urządzeń.

Możesz skorzystać z zasilacza o mocy większej niż wymagana. Co więcej, jeśli zdecydujesz się rozbudować swoje oświetlenie LED w przyszłości, ta nadwyżka będzie przydatna. Każda taśma LED: Kanlux, Osram, Polux ma już rezystory ograniczające prąd, więc pobiera tylko wymaganą moc. Nadmiar energii zasilacza nie będzie używany, co pozwoli mu pracować bardziej wydajnie i bez wydzielania ciepła. Transformator przekraczający swoje możliwości niemal na pewno się przegrzeje i przestanie działać.

Po przekroczeniu pewnej długości taśmy LED RGB lub jednokolorowej napięcie spada i trudniej jest rozświetlić diody oddalone od źródła zasilania. Maksymalna długość paska świetlnego zależy od jego rodzaju i rozmieszczenia na nim diod. Zazwyczaj taśma o pojedynczej gęstości (30 diod na metr) nie powinna być dłuższa niż 10 metrów. Taśma o dużej gęstości (dwa lub więcej razy lamp) nie może przekraczać długości 5 metrów. Dokładne dane znajdziesz w specyfikacji paska LED.

Co to jest moc zasilacza do taśmy LED?

Słowa „moc” często używa się w języku potocznym, w którym ma ono wiele różnych znaczeń. Jednak jeśli chodzi o terminologię naukową, moc to właściwość obiektu określająca pracę wykonywaną w danym czasie. Ta wartość zaś określa przekazywanie energii. To oznacza w uproszczeniu, że moc to tempo efektywnego działania urządzenia. Wysokie będzie znaczyć, że woda szybciej się zagotuje w elektrycznym czajniku. Podobnie, coraz jaśniejsze światło taśmy LED Philips wymaga coraz większej mocy.

We współczesnym układzie SI moc urządzeń mierzy się w watach oznaczanych symbolem W. Jednostkę tę nazwano na cześć wynalazcy Jamesa Watta, uznawanego za twórcę pierwszego silnika parowego. To właśnie w watach podajemy moc urządzeń jak taśmy LED RGB. Inną często używaną jednostką jest koń mechaniczny równy ok. 700 W, odpowiadający sile konia pracującego w kieracie. Można dzięki niej łatwo wyobrazić sobie moc silnika.

Moc układu elektrycznego możesz łatwo obliczyć, mnożąc napięcie przez natężenie. Napięcie prądu (mierzone w woltach) to różnica potencjałów, zależna od źródła zasilania. Natężenie (wyrażone w amperach) oznacza wielkość ładunku, która przepływa przez określoną powierzchnię w danym czasie. Posługując się analogią do prądu wodnego, napięcie to ciśnienie, siła, z jaką woda wpływa do rury, natężenie – ile tej wody mieści się w rurze, więc moc jest „siłą strumienia”.

Każde elektryczne światło, czy taśma LED Polux, czy żarówka, świeci z określoną mocą – im jest ono jaśniejsze, tym efektywność większa. Oznacza to większy pobór energii elektrycznej z sieci. Aby móc zasilić swój system oświetlenia, musisz odpowiednio obliczyć ile watów potrzebuje, zależnie od zapotrzebowania światła oraz ewentualnie innych elementów podłączonych do obwodu. Jeśli chcemy sterować diodami, korzystając np. z układu Arduino, trzeba znać potrzeby także i tego urządzenia.

Dlaczego warto obliczyć moc zasilacza do taśmy LED?

Jeśli dobrze obliczysz moc zasilacza, przetrwa on znacznie dłużej. Źle dobrane urządzenie szybko ulegnie przegrzaniu i uszkodzeniu. Nie chcesz przecież kupować kolejnego zamiennika już po paru miesiącach. Nieprawidłowo dobrany zasilacz do taśmy LED RGB bardzo łatwo rozpoznać: wystarczy, że go dotkniesz. Jeśli poczujesz, że jest bardzo gorący, nie ma on wtedy dość mocy i pracuje z dużym obciążeniem.

Zasilacze mogą się łatwo nagrzewać, a wysoka temperatura znacznie skróci jego żywotność. Dlatego należy zadbać o odpowiednią wentylację urządzenia, aby oddawało ono ciepło do otoczenia. Taśma LED Osram nie wymaga dużo mocy, więc nie potrzebuje dużego zasilacza. Łatwo jest go ukryć tak, by mógł pracować bez przegrzewania się. Nowoczesne impulsowe transformatory są mniejsze i generują mniej ciepła niż starsze, stabilizowane.

Możesz kupić gotowe zestawy taśm LED zawierające już odpowiednie zasilacze, szybkozłączki i taśmy przycięte na odpowiednią długość, ale gdy samodzielnie planujesz instalację świateł LED-owych, musisz dobrać odpowiedni zasilacz. Jeśli nie ustalisz potrzeb energetycznych swojego oświetlenia, ryzykujesz częste awarie lub przegrzanie systemu. Wystarczy tylko kilka podstawowych zasad fizyki i proste obliczenia, by dostarczyć moc do pięknego oświetlenia LED.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.