Udostępnij
Skomentuj

Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek?

Kupiłeś sobie nowy kołowrotek i nie wiesz jak nawinąć żyłkę na niego?

W tym wpisie przedstawiamy wszystkie czynności, które pomogą Ci solidnie zamontować żyłkę na kołowrotku. Żyłka i kołowrotek to podstawowe atrybuty każdego wędkarza. To dzięki niemu możemy wyciągnąć rybę na brzeg i cieszyć się udanymi połowami. Odpowiednie zamontowanie żyłki na kołowrotku jest obowiązkowym elementem łowienia ryb, gdyż w każdej chwili możemy zostać z niesprawnym sprzętem. Warto dokładnie zapoznać się z poniższymi wskazówkami i poprawnie nawinąć żyłkę na kołowrotek. W dalszej części przedstawiamy odpowiedzi na pytania, jak zrobić węzeł zaciskowy, dlaczego powinniśmy żyłkę zamontować w konkretnie ten sposób raz jak nawinąć żyłkę na kołowrotek. Prezentujemy też garść przydatnych porad, dzięki którym zadanie to będzie szybko i poprawnie wykonane.

Polecane żyłki i plecionki

Węzeł zaciskowy na kołowrotku

Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać po zakupie kołowrotka i żyłki to wykonanie węzła zaciskowego. Ta pierwsza czynność jest kluczowa i należy węzeł wykonać w dokładnie opisany sposób. Tylko taka metoda gwarantuje solidne przymocowanie żyłki do kołowrotka i możliwość polegania na sprzęcie nawet w najtrudniejszych chwilach.

Aby nawinąć żyłkę na kołowrotek, powinniśmy na początku żyłki zrobić zwykłą pętelkę. Można uczynić to, zaginając koniec i robiąc węzeł, kilka centymetrów od zgięcia z główną żyłką Pętelka powinna mieć kilka centymetrów. Końcówkę zbędnej żyłki przy węźle obcinamy nożyczkami, aby nie przeszkadzała nam w naszych czynnościach i nie blokowała kołowrotka.

Jeśli chcemy nawinąć żyłkę na kołowrotek, przechodzimy do drugiego etapu. W jego trakcie powinniśmy przez pętelkę przewlec chwyconą w połowie — kilkanaście centymetrów od pętelki żyłkę. W ten sposób powstanie nam zacisk, który po nałożeniu i ściągnięciu zaciśnie się na naszym kołowrotku. Główną zasadą montażu żyłki jest to, iż pod wpływem ciągnięcia żyłki jeszcze mocniej zaciska się na kołowrotku. Ta zasada umożliwia solidne jej przytwierdzenie bez fizycznej ingerencji w kołowrotek, wiercenia otworów czy przyklejają żyłki. Takie rozwiązanie jest bardzo mocne i bez obawy węzeł uciągnie nawet największą rybę.

Ostatnim krokiem, aby nawinąć żyłkę na kołowrotek, jest założenie pętli na urządzenie. Pętelkę przykładamy do dolnej części szpuli, po czym od strony wędki przewlekamy przez nią całą żyłkę (pudełko z żyłką). Po przeciągnięciu pudełka z żyłką kierujemy ją w stronę szczytówki wędki i tam zostawiamy. W takim stanie węzeł zaciskowy jest gotowy i możemy rozpocząć nawijane żyłki na szpule.

Dlaczego poprawny węzeł jest tak ważny?

Węzeł zaciskowy jest niezmiernie ważny. Na pierwszy rzut oka można byłoby założyć pętelkę na kołowrotek dowolnie. Jest to jednak złudne założenie. Pętelka nałożona na kołowrotek i skierowana w naszą stronę po rozwinięciu cię całkowicie żyłki na łowisku zaczęłaby się obracać się w miejscu. To właśnie zacisk sprawia, że po rozwinięciu żyłka ciągnięta przez rybę napręża się i jeszcze mocniej jest dociskana do kołowrotka. Wtedy nawet przy całkowitym wyciągnięciu żyłki możemy ponownie nawinąć ją na kołowrotek.

Nawijanie żyłki na kołowrotek

Aby nawinąć żyłkę na kołowrotek ze zrobionym węzłem zaciskowym musimy wykonać jeszcze 2 czynności. Pierwsza z nich to nałożenie żyłki na specjalny uchwyt w formie rolki. Jest to element, który czuwa nad tym, aby żyłka pod odpowiednim kątem trafiała na szpule. Ostatnią czynnością, żeby nawinąć żyłkę na kołowrotek, jest przetoczenie jej ze szpuli plastikowej ze sklepu na szpulę w urządzeniu przymocowanym do wędki. Do tej czynności możemy użyć drugiej osoby. Warto plastikowe pudełko nałożyć na ołówek lub długopis co gwarantuje szybkie i bezproblemowe nawinięcie żyłki.

Pierwsze nawinięcie powinno być dokładne, więc pośpiech nie jest wskazany. Można również naprężyć żyłkę, aby nie powstały luźne fragmenty na szpuli — szczególnie na jej początku. Zapobiegnie to plątaniu się żyłki na łowisku oraz wystawaniu żyłki nad szpulę kołowrotka.

W przypadku gdy nie potrafimy samodzielnie nawinąć żyłkę na kołowrotek, nie powinniśmy robić tego błędnie. Można kilkoma obrotami przymocować ją bez pętelki, ale przy dłuższym rozwinięciu zsunie się ona nam z kołowrotka, a w przypadku pojedynczego węzła zacznie obracać się na kołowrotku i nie będziemy mogli jej nawinąć z powrotem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.