Udostępnij
Skomentuj

Jak naostrzyć noże do maszynki do mięsa?

Jeśli maszynka zacznie się zapychać i odmawiać posłuszeństwa, będzie to oznaczało, że jej noże się stępiły.

Obecnie dostępne są dwa typy maszynek do mięsa: maszynka do mięsa ręczna, którą obsługuje się ręcznie za pomocą korbki i maszynka z silnikiem elektrycznym. Po umieszczeniu w odpowiednim otworze kawałek mięsa jest rozdrabniany przez noże obracające się wraz ze ślimacznicą, a następnie przeciskany przez metalowe sitko o ostrych krawędziach. Ostrza w takiej maszynce bywają jednostronne lub dwustronne. Gdy noże działają prawidłowo, mięso, a także błony i żyły wewnątrz są odpowiednio przycinane, a cały proces przebiega sprawnie.

Polecane maszynki do mięsa

Jak ostrzyć noże do maszynki do mięsa?

W takiej sytuacji nasuwa się pytanie, czy zawsze da się rozwiązać problem domowymi sposobami bez wymieniania noży czy kupowania nowej maszynki. Zazwyczaj jest to możliwe, ale nie zawsze skuteczne. Niewprawna osoba może uszkodzić ostrza, zamiast usprawnić ich pracę. Proces ten jest też czasochłonny i wymaga dodatkowych narzędzi.

Przed rozpoczęciem ostrzenia warto posmarować narzędzia olejem słonecznikowym. Dzięki temu będzie mniej wiórów, zapobiega to też uszkodzeniom podczas procesu mielenia. Po posmarowaniu narzędzi należy poczekać pięć minut, zanim przystąpi się do ostrzenia.

Noże można naostrzyć za pomocą osełki – jest to jedna z najłatwiejszych i najtańszych metod. Pierwszym krokiem jest namoczenie osełki w wodzie, co powinno trwać od dwudziestu do trzydziestu minut. Powinno się też zwilżać ją w czasie ostrzenia. Później należy podłożyć pod namoczoną osełkę wilgotną szmatkę, by narzędzie nie przesuwało się po blacie. Sitko ostrzy się z obu stron. Najlepiej zacząć to robić na tej stronie osełki o niższej gradacji, czyli bardziej szorstkiej. Po sześciu lub ośmiu minutach należy przekręcić osełkę i kontynuować po drugiej stronie. Sitko należy dociskać na tyle mocno, by mogło szybko przesuwać się po powierzchni. Co dwie minuty należy je też lekko obrócić. Cały proces zajmuje zazwyczaj mniej niż dwadzieścia minut. Przed użyciem należy dokładnie umyć naostrzone sitko, by pozbyć się wszystkich opiłków. W podobny sposób ostrzy się nożyk – również zaczynamy po stronie o niższej gradacji, przesuwamy po osełce przez 6-8 minut, a następnie powtarzamy czynność na drugiej stronie. Najlepiej robić to kolistymi ruchami. Należy także naostrzyć boczne krawędzie nożyka. W tym celu trzeba postawić osełkę na dłuższym boku i po kolei przesuwać po niej cztery ostrza. Powinno się trzymać nożyk prostopadle do powierzchni osełki. Także i tę czynność trzeba powtórzyć z drugiej strony. Na zakończenie wygładza się powierzchnię noża.

Można też ostrzyć ręcznie przy pomocy papieru ściernego. Cały proces da się przeprowadzić za pomocą dwóch arkuszy. Sitko i nożyk szlifuje się na papierze o gradacji 240. Należy przykleić arkusz taśmą klejącą do blatu lub kawałka równej płyty. Sitko szlifuje się ruchami okrężnymi, cały czas dociskając. Zajmuje to od trzech do pięciu minut. W taki sam sposób ostrzy się nożyk. Potem należy powtórzyć te czynności, używając arkusza papieru ściernego o gradacji 400 (niektóre poradniki sugerują papier o gradacji 60 w pierwszej fazie i 150 w drugiej). Dla lepszego efektu warto zwilżyć papier wodą. Ważne jest naciskanie na sitko lub nożyk trzema lub czterema palcami. Trzeba też zmieniać kierunek i punkty nacisku, by nie zdeformować powierzchni narzędzia.

Często do tego celu wykorzystuje się także szlifierkę, ze względu na jej wydajność i dla zaoszczędzenia czasu. Przed jej użyciem należy przetrzeć powierzchnię dysku specjalną pastą ścierną i poczekać aż wyschnie, by nabrała szorstkiej struktury. Aby naostrzyć nóż, należy równomiernie dociskać każde z jego czterech ostrzy do obracającego się dysku pod kątem 80 stopni.

Czas podany w poradniku należy traktować orientacyjnie, gdyż w zależności od typu noży i tego, z czego konkretnie są wykonane, może się on różnić. Najlepiej jest po prostu obserwować stan narzędzi i przerwać ostrzenie w momencie, gdy będą już wyglądały na gotowe do użytku. W tym celu można sprawdzić ostrza palcem lub zwrócić uwagę na ich kolor.

Jakąkolwiek metodę się wybierze, należy pamiętać o zakładaniu rękawic ochronnych i zachowywaniu ostrożności.

Łatwiejsze i mniej ryzykowne wydaje się kupowanie nowych noży, gdy stare się zużyją. Czy ich koszty są duże? W zależności od typu maszynki do mięsa cena noża może wynosić od 5 do 70 zł. Przeciętny koszt dla najpopularniejszych modeli na rynku to około 40 zł, czyli niewiele więcej niż powierzenie stępionych ostrzy szlifierzowi.

Co ile trzeba naostrzać noże do maszki do mięsa?

Maszynka do mięsa Zelmer ma metalową komorę, dwustronny nożyk i różnego rodzaju sitka. Maszynka do mięsa Philips, maszynka do mięsa Tefal, maszynka do mięsa Sencor, maszynka do mięsa Hendi i maszynka do mięsa Bosch charakteryzuje się długim czasem użytkowania.

Należy jednak pamiętać, że wbrew obietnicom producentów, żadne ostrza nie są niezawodne – nawet te w drogich elektrycznych urządzeniach. Noże wykonuje się ze zwykłej stali, więc z czasem będą utleniać się i rdzewieć. Aby spowolnić ten proces, warto nie przeładowywać maszynki zbyt dużą ilością mięsa. Elementy urządzenia można też uszkodzić, popychając mięso za pomocą łyżki czy noża.

W momencie, gdy pojawią się problemy z mieleniem, a noże i sitko zmatowieją, będzie to znak, że czas je naostrzyć. Po rozkręceniu maszynki i wyjęciu z niej wspomnianych elementów można sprawdzić ostrza (w przypadku sitka – krawędzie), przesuwając po nich palcem.

Czym można ostrzyć noże do maszynki do mięsa?

Jak wspominaliśmy już wcześniej, jednym z narzędzi, których można użyć w tym celu, jest osełka. Jednak opłaca się ją kupować tylko wtedy, jeśli zamierza się jej używać regularnie – w przeciwnym razie lepiej skorzystać z usług profesjonalisty. Ci zazwyczaj korzystają ze szlifierki.

Można też wykorzystywać papier ścierny, pilnik czy wiertarkę stołową z drewnianym kołkiem zamontowanym przy uchwycie. Wiele osób poleca także kamień szlifierski – niektóre firmy sprzedają go w zestawie razem z maszynką. Najlepiej używać nowego kamienia, który nie był przedtem używany do ostrzenia noży kuchennych, gdyż te mogłyby uszkodzić jego powierzchnię.

Warto także zastanowić się nad zakupem specjalnej ostrzałki do sitek i nożyków. Takie urządzenie ma stabilną konstrukcję, jest łatwe w obsłudze i może szybko uporać się z ostrzeniem. Niektóre z nich mogą także odprowadzać pył po podłączeniu specjalnego wyciągu. Urządzenie zachowuje też strukturę ostrza i przedłuża jego żywotność. Ostrzałki (zwłaszcza te elektryczne) mogą jednak kosztować do kilkuset złotych, więc jest to spory wydatek.

Jaki efekt otrzymamy po naostrzeniu noży do maszynki do mięsa?

Stępione noże maszynki do mięsa są matowe i czarne. Po naostrzeniu odzyskują swój blask i srebrny kolor. Jeśli ostrza i sitko zostały naostrzone poprawnie (i dokładnie umyte po zakończeniu procesu), maszynka do mięsa znów będzie działać sprawnie, a zmielone mięso będzie wyglądać apetycznie i estetycznie. Smacznego!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.