Udostępnij
Skomentuj

Jak gotować na parze bez parowaru? Techniki i akcesoria

Gotowanie na parze to metoda na zdrowe i smaczne posiłki. Jak je przygotować, jeśli nie masz w domu parowaru?

Gotowanie na parze to zdrowsza alternatywa tradycyjnej kuchni. Dowiedz się jakie garnki do gotowania na parze kupić.

Jak smacznie gotować na parze?

Gotowanie na parze może się kojarzyć niezbyt dobrze – z pozbawionym smaku i aromatu, niekoniecznie apetycznym, „dietetycznym” jedzeniem. Czy tak rzeczywiście musi być? Oczywiście, że nie, a dzięki nowoczesnym technikom, które możesz poznać bliżej, gotowanie staje się jednocześnie proste i przyjemne, a jego efekty – pyszne i mające wyłącznie pozytywne oddziaływanie na cały Twój organizm. W wielu przypadkach nie wymaga to użycia parowaru – wystarczy zwykły garnek.

Aby warzywa i inne produkty żywnościowe gotowane na parze nie straciły smaku, warto przyprawić je, dodając na przykład aromatyczne, suszone zioła. Niektóre z nich, jak na przykład tymianek czy oregano, nie tylko sprawiają, że dania nabierają smaku, ale też pozytywnie wpływają między innymi na układ trawienny. Dużo dobrego potrafi zdziałać polanie gotowego jedzenia odrobiną oliwy z oliwek zmieszanej z czosnkiem lub chili. Możesz także użyć soku cytrusowego albo nawet kawałka skórki otartej z porządnie oczyszczonej cytryny. Posiłek przygotowany na parze możesz także podawać na przykład z jogurtem lub sosem.

Jakie są zalety gotowania na parze?

Potrawy przyrządzane na parze pozostają soczyste i bogate w witaminy. Przy takim procesie obróbki termicznej nie gubią się składniki odżywcze ani ładny wygląd produktów, na przykład takich jak świeże brokuły czy buraki. Ogromne zalety stanowią łatwość i bezproblemowość przygotowywania posiłków na parze oraz stosunkowo krótki czas gotowania. Obok aspektu zdrowotnego pojawiają się zatem wymiary ekologiczny (mniejsze zużycie energii) oraz ekonomiczny (niższe rachunki).

Zdrowa dieta opiera się na różnorodności produktów żywieniowych. Jeśli masz parowar, nie jest Ci trudno poprawnie przygotować zdrową kompozycję obiadową – do osobnych części można włożyć warzywa, kaszę albo ryż oraz na przykład mięso lub ryby. To doskonały sposób, by upichcić pyszne dania wieloskładnikowe „za jednym zamachem”. Możesz także wyposażyć się w specjalne naczynia – np. garnki Ambition – które charakteryzuje specjalna wkładka z sitkiem. Za jej pomocą z łatwością odtworzysz zalety elektronicznego robota kuchennego z funkcją parowaru.

Polecane modele garnków

Jakie produkty można gotować na parze?

Jeśli chodzi o możliwości urządzeń do gotowania na parze, są one naprawdę niezwykle szerokie. W domowych warunkach śmiało przyrządzisz zarówno śniadanie (smaczne owoce na ciepło jako dodatek do ulubionej owsianki lub śniadaniowy klasyk – jaja na twardo), obiad (wspomniane już warzywa, mięsa i kasze, a także makarony i inne dodatki), jak i przekąski czy nawet… desery. W internecie, na różnych blogach, znajdziesz wspaniałe przepisy na puddingi, musy, a nawet pyszne, niekoniecznie wyłącznie dietetyczne i niskokaloryczne, ciasta.

Czy znasz staropolską (a może nawet – słowiańską) potrawę, jaką są kluski na parze? W różnych częściach Polski przybiera ona inną nazwę, na przykład pyzy, parowańce czy pampuchy. To danie à la drożdżówka, która zamiast zostać wsadzona do piekarnika, wylądowała w garnku do gotowania na parze. Serwuje się je na słodko lub słono. Dawniej robiono je w taki sposób, że garnek z wodą stawiano na kuchence, a z wierzchu przywiązywano ściereczkę z gazą. Na niej układano kluseczki, które gotowały się pod wpływem pary wodnej. Być może stworzysz swoją wersję?

Jak długo gotować na parze mięsa i ryby?

Mięso, w tym ryby i owoce morza, to kategoria artykułów spożywczych, które wymagają nieco dłuższej obróbki termicznej niż produkty mączne czy warzywa. Filetom rybnym wystarczy z reguły 10-15 minut, drób, wieprzowina i wołowina potrzebują 25-40 minut, zależnie od wielkości, gramatury porcji i rozmiaru garnka. Czas gotowania jest także uzależniony od tego, czy naczynie szybko się nagrzewa i utrzymuje ciepło (mają na to wpływ między innymi cieńsze lub grube dno oraz ścianki garnka) i od płomienia lub mocy kuchenki.

Jak długo gotować na parze warzywa?

W przypadku warzyw obowiązkowa obróbka termiczna oczywiście ulega znacznemu skróceniu. Niektórym drobnym warzywom, takim jak szparagi czy posiekana cukinia, wystarczy ok. 10-12 minut, brokuły lub kalafior potrzebują ok. 20 minut, a ziemniaki lub por nawet 30 minut. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz przygotować mieszankę warzyw, możesz bez problemu posłużyć się także takimi, które nie muszą być obgotowywane, a i tak będą jadalne (w odróżnieniu od mięsa).

Gotując warzywa i dodatki, używaj nawet zwyczajnego, metalowego sitka, które umieszczasz na garnku z gotującą się wodą – ważne, aby przestrzeń między poziomem wody a sitem wynosiła przynajmniej kilka centymetrów, aby gotowanie było efektywne. Ryż czy kasza powinny być w taki sposób gotowane nawet około 30 minut, zatem jeśli chcesz przygotować kompletny obiad – zacznij od wstawienia produktów, które mają najdłuższy czas obróbki, a później kolejno dokładaj te mniej wymagające.

Jaki garnek do gotowania na parze?

Porządny zestaw garnków w wersji dobranej do Twojego wyposażenia (na kuchenkę indukcyjną, na kuchenkę gazową lub na kuchenkę elektryczną, zależnie od tego, jaką posiadasz) to obowiązkowy element ekwipunku kuchennego, jeśli zamierzasz cokolwiek pichcić w domu. W dużej części z nich z łatwością przyrządzisz także potrawy na parze. Najlepiej wybierz produkty renomowanych marek, wykonane z dobrej jakości materiałów, na przykład garnki Gerlach czy garnki Tefal.

Garnki Zilner oraz garnki Florina są dostępne pojedynczo i w zestawach, w kompletnych kompilacjach doskonale uzupełniających Twoje kuchenne zasoby. Możesz zdecydować się na rozmaite kształty, kolory wykończenia, które dodatkowo dopasujesz do wystroju swojego wnętrza. Niektóre z nich są wykonane ze stali nierdzewnej, inne mają powłokę granitową lub marmurową (na przykład eleganckie czarne lub zdobione roślinnymi motywami garnki Edenberg). Wybierając komplet, z reguły otrzymujesz także ciekawe, dodatkowe nakładki lub narzędzia do gotowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.