Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak ekspresowo posprzątać mieszkanie w 30 minut?

Sprzątanie mieszkania nie musi być bardzo czasochłonne. Jak posprzątać mieszkanie w ekspresowym tempie?

Szukasz sprytnego planu aby Twoje mieszkanie w ekspresowym czasie było czytse? W tym poradniku przekażemy Ci więdze praktyczną, dzięki której Twój dom będzie lśnił.

Sprzątanie mieszkania w mniej niż godzinę - jak to zrobić?

Generalne porządki zazwyczaj zajmują mnóstwo czasu, co może skutecznie zniechęcić do sprzątania. Na szczęście jest wiele sposobów na to, by przyspieszyć prace porządkowe i skutecznie posprzątać mieszkanie w pół godziny. Jak się do tego zabrać?

 • Warto sprzątać regularnie i na bieżąco, by większe porządki zajmowały mniej czasu.
 • Należy każdej rzeczy przypisać określone miejsce w mieszkaniu.
 • Warto mieć stały plan sprzątania domu – na przykład sprzątać pomieszczenia w określonej kolejności. Takie wyuczone schematy ułatwiają szybkie działanie.
 • Dobrze jest dysponować sprzętami i akcesoriami, które ułatwią i przyspieszą sprzątanie.

Sprzątanie mieszkania może zająć pół godziny czasu, o ile będzie dobrze zorganizowane i wykonywane bez rozpraszania się i zajmowania kilkoma rzeczami na raz.

Jak zaplanować ekspresowe sprzątanie domu?

Szybkie i skuteczne sprzątanie domu lub mieszkania wymaga dobrego planu działania. Oto kilka zasad i wskazówek, którymi można się kierować:

 • Należy skupić się na szybkim działaniu. Ekspresowe sprzątanie to nie czas na przeglądanie starych dokumentów lub redukcję zawartości szafy. Celem jest ogarnięcie przestrzeni na tyle, by znów zapanował w niej ład i by można było na przykład przyjąć w domu gości.
 • Najlepiej sprzątać według zasady – od góry do dołu. Oznacza to, że najpierw powinno się zetrzeć kurze z mebli, a dopiero później odkurzyć podłogę.
 • Można sprzątać pomieszczenie po pomieszczeniu lub etapowo. Sprzątanie etapowe sprawdza się w małych mieszkaniach i polega na tym, że każdy etap sprzątania (na przykład wycieranie kurzu) wykonywany jest kolejno w każdym pomieszczeniu, a następnie przechodzi się do kolejnych etapów. Sprzątanie pomieszczenia po pomieszczeniu sprawdza się w większych mieszkaniach i domach. W tym wypadku należy uprzątnąć od A do Z pomieszczenie przed przejściem do kolejnego.

By sprzątać sprawniej i szybciej, warto posiadać w jednym miejscu zestaw środków i akcesoriów do sprzątania. Przydatne będą również odpowiednie urządzenia, które ułatwią porządkowanie przestrzeni.

Polecane Ścierki, gąbki, szczotki

Co jest potrzebne do czyszczenia mieszkania w krótkim czasie?

Ekspresowe sprzątanie mieszkania wymaga sprawdzonych preparatów i akcesoriów. Sprzątać można przy pomocy gotowych specyfików lub wybierając domowe sposoby.

Gotowe specyfiki są wygodne w użytkowaniu i zazwyczaj bardzo skuteczne. Radzą sobie nie tylko z lekkimi, ale też z poważniejszymi zabrudzeniami. Chemiczne środki warto dobierać ostrożnie i stosować z umiarem. Przydatne podczas szybkich porządków bywają: spray do szyb i luster, mleczko do czyszczenia łazienki i kuchni, a także płyn do mycia naczyń. Podczas stosowania środków chemicznych, zdecydowanie warto sięgnąć również po ochronne rękawiczki na dłonie.

Jeśli priorytetem jest sprzątanie bez chemii, warto zawsze mieć pod ręką: sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, ocet, a także zestaw miękkich ściereczek i szczotek do sprzątania. Dla ułatwienia można też sięgać po ekologiczne środki czystości, które powstają na bazie naturalnych składników, ale są już gotowe i oferowane w wygodnych opakowaniach (np. ze spryskiwaczem). By jeszcze bardziej usprawnić szybkie sprzątanie, warto zorganizować środki czyszczące (zarówno naturalne, jak i chemiczne) w jednym miejscu.

Polecane środki czytości

Jaki sprzęt do sprzątania może usprawnić proces czyszczenia?

Szybkie sprzątanie domu lub mieszkania wymaga nie tylko dobrej organizacji pracy, ale też odpowiednich urządzeń, które ułatwią wykonywanie poszczególnych czynności lub nawet wyręczą nas w tym działaniu. Co może się przydać?

 • Dobry odkurzacz – trudno wyobrazić sobie porządkowanie podłóg bez możliwości ich odkurzenia. Podczas szybkich i spontanicznych porządków doskonale sprawdza się odkurzacz pionowy, którego nie trzeba rozkładać, bo stale jest gotowy do użytku. Do bieżącego odkurzania niewielkich zabrudzeń, jak choćby okruchy przy kuchennym blacie, przyda się z kolei mały i poręczny odkurzacz bezprzewodowy.
 • Robot sprzątający – by sprzątanie przebiegało o wiele szybciej, warto dysponować robotem sprzątającym, który odkurzy podłogę samodzielnie. Urządzenie tego typu może wyłącznie odkurzać ale może również mopować podłogę, jeśli tylko zostało wyposażone w tę funkcjonalność. W takim wypadku podłoga zostanie nie tylko odkurzona, ale również umyta.
 • Mop parowe– mycie podłóg wygodniej jest przeprowadzić przy użyciu mopa niż posługiwać się zwyczajną ścierką. Mop pozwala na utrzymanie wygodnej pozycji, a poza tym może dysponować również dodatkową funkcjonalnością, jak choćby mop Vileda ze zbiornikiem na wodę i funkcją spryskiwania podłogi. Dobrym wyborem może być również Vileda mop w zestawie z wiaderkiem, które ułatwi przepłukiwanie końcówki mopa.
 • Parownica – nie chodzi oczywiście o parownicę do ubrań, ale o urządzenie do sprzątania różnorodnych powierzchni. Sprzęt ten bywa również określany jako myjka parowa lub mop parowy. Parownice posługują się gorącą parą, która zmiękcza brud i sprawnie się go pozbywa. Gorąca para ma również właściwości odkażające, a więc podczas sprzątania wykonywana jest również dezynfekcja powierzchni, co ma duże znaczenie w przypadku łazienek i podłóg w przedpokoju.
 • Myjka do okien i luster – by szybciej i sprawniej umyć lustro w łazience i szyby w salonie, warto dysponować odpowiednim urządzeniem. Myjka usprawni nakładanie preparatu czyszczącego, jego rozprowadzanie i usuwanie wraz z zabrudzeniami. Myjki do okien mogą być wyposażone w teleskopowy drążek i inne akcesoria. Chętnie wybierana jest np. myjka Karcher.

Wybierając sprzęt usprawniający sprzątanie, warto sięgać po urządzenia sprawdzonych producentów, jak Vileda, Karcher, Philips, Xiaomi i tym podobnych.

Polecane odkurzacze

Co należy posprzątać w każdym pomieszczeniu?

Porządkowanie mieszkania w szybkim tempie wymaga sprecyzowanego działania. Szybkie porządki nie są gruntowne, ale umożliwiają zasadnicze ogarnięcie przestrzeni. Co należy zrobić w każdym z pomieszczeń, by wyglądały czysto?

 • Pochować zbędne przedmioty na swoje miejsce. To podstawowy etap sprzątania, który przywraca ład i porządek w pomieszczeniach.
 • Powycierać kurz z mebli, a szczególnie takich, jak stoły i blaty.
 • Odkurzyć podłogę – etap ten można wykonać samodzielnie lub zdać się na robota sprzątającego.
 • Umyć podłogę – a w szczególności wówczas, gdy jest zaplamiona.
 • Wywietrzyć pomieszczenie.

Domowy rozgardiasz można ogarnąć w zaskakująco krótkim czasie, a szczególnie wówczas, gdy można używać nie tylko własnych rąk i podstawowych akcesoriów do sprzątania, ale też sprytnych i skutecznych urządzeń. Znacznym ułatwieniem jest też sprzątanie po sobie na bieżąco i odkładanie przedmiotów na miejsce. Zamiast szorować zaschnięte plamy i zbierać porozrzucane drobiazgi z całego domu, lepiej wyrobić sobie nawyk porządkowania przestrzeni na bieżąco, a wówczas nawet niezapowiedziana wizyta gości nie będzie powodem do zażenowania.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.