Udostępnij
Skomentuj

Jak dogrzać mieszkanie?

Jak ogrzać pokój, w którym ciągle panuje chłód? Poznaj sposoby, aby szybko i niedrogo rozprawić się z zimnem.

Obecnie jesień poznajesz po porannym i popołudniowym chłodzie. Mimo że promienie słońca jeszcze grzeją w ciągu dnia, to wieczorem nie znajdujesz już komfortu cieplnego. Kiedy przychodzi zimno, możesz rozpalić w kominku (jeśli go posiadasz), włączyć kocioł albo ostatecznie ubrać się na cebulkę. Zakładanie wełnianego swetra czy okrywanie kocem nie jest wydajnym rozwiązaniem – czujesz ciepło, dopóki siedzisz opatulony, ale w pomieszczeniu nadal lodowato. Co wtedy robić i czy dogrzewanie pokoju ma w ogóle sens? Oczywiście, że ma i dlatego podpowiadamy, czym najtaniej ogrzać pokój.

Polecane grzejniki elektryczne

Czy warto inwestować w dogrzewanie elektryczne?

Jeżeli zastanawiasz się, jak ogrzać pomieszczenie szybko i bezpiecznie, zwróć uwagę na dogrzewanie elektryczne. To rozwiązanie dające natychmiastowy efekt – błyskawicznie ociepla powietrze, a Ty od razu czujesz przyjemne gorąco, nawet gdy lokal jeszcze nie nagrzał się w całości. Poznaj kilka ciekawych propozycji, dzięki którym dowiesz się, czym ogrzać pokój.

1. Grzejniki elektryczne

Moc urządzenia waha się w przedziale 100-3000 W, co daje wiele możliwości pracy sprzętu, z pewnością więc znajdziesz idealny dla siebie. Pamiętaj, że im bardziej przestronne pomieszczenie, tym większe zapotrzebowanie na ciepło, dlatego warto zainwestować w grzejnik o wyższej mocy. Przykładowo ogrzanie pokoju o powierzchni 20m2 wymaga modelu o mocy 1700-2000W. Wybierając model, zwróć uwagę czy posiada on termostat. To bardzo wygodna opcja – pozwala ustawić konkretną temperaturę, jaka ma być w lokalu. Po jej osiągnięciu grzejnik elektryczny z termostatem wyłącza się automatycznie, a startuje ponownie, dopiero kiedy temperatura spadnie.

Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko komfort obsługi, ale i oszczędność energii elektrycznej. Na rynku znajdziesz modele o różnej wielkości, przeznaczeniu (na taras lub do salonu) i z dodatkowymi funkcjami, takimi jak zabezpieczenie przed przegrzaniem, ekstra nawiew czy nawet samoistne wyłączanie w przypadku przewrócenia się sprzętu. Jeśli więc ogrzewanie pokoju jest Twoim priorytetem postaw na grzejniki elektryczne – estetycznie i ekonomicznie podniesiesz temperaturę w pomieszczeniu.

2. Nagrzewnica elektryczna

Innymi słowy – termowentylator czy promiennik elektryczny. Jeżeli zastanawiasz się, czym ogrzać małe pomieszczenie, to rozwiązanie idealne dla Ciebie, znane od wielu lat i chętnie stosowane w polskich domach. Ten produkt momentalnie podnosi temperaturę w pokoju lub łazience, wystarczy, że podłączysz go do prądu i zaprogramujesz moc nawiewu. Od razu odczuwasz przyjemne ciepło, jednak bywa opcją zdecydowanie tymczasową. Jak tylko wyłączysz nagrzewnicę, natychmiast robi się z powrotem zimno.

Czym ogrzać pomieszczenie w bloku, gdzie sezon grzewczy startuje w październiku? Również termowentylatorem – to nieskomplikowana konstrukcja złożona z umieszczonej wewnątrz spirali grzejnej i wentylatora. Po uruchomieniu sprzętu spirala rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, a wentylator wydmuchuje gorące powietrze. Niestety, tego typu urządzenia najlepiej wypadają w małych pokojach, nie pasują do ocieplania całego mieszkania. Wybór modelu uzależnij więc nie tylko od swoich potrzeb, ale przede wszystkim od wielkości ogrzewanej powierzchni.

3. Konwektor cieplny

Jego zasada działania jest bardzo podobna do grzejnika elektrycznego, z tą różnicą, że grzejnik konwektorowy wykorzystuje grawitacyjny ruch powietrza. Zasysa je od dołu, nagrzewa i wydmuchuje na zewnątrz przez płytę czołową. Nie stanowi on jednak odpowiedzi na pytanie – jak dogrzać mieszkanie. Podobnie do termowentylatora, błyskawicznie się nagrzewa oraz natychmiast rozprowadza ciepło, ale po wyłączeniu momentalnie stygnie i temperatura znowu spada. Natomiast na dogrzewanie pokoju pasuje idealnie.

Dlaczego grzejniki gazowe to najtańsze rozwiązanie aby ogrzać mieszkanie?

Grzejniki elektryczne, konwektory i nagrzewnice zużywają dużo prądu, jeśli więc zależy Ci na oszczędnościach, wybierz piecyk gazowy. To zdecydowanie tanie ogrzewanie pokoju. Być może nazwa urządzenia wywołuje w Tobie podenerwowanie – jeszcze do niedawna taki piecyk bywał bardzo niebezpieczny. Dziś stanowi już jednak zupełnie inny standard. Instalacja jest sprawdzona, certyfikowana i posiada niezbędne atesty. Wystarczy, że używasz piecyka w prawidłowy sposób, a nic Ci nie grozi. Dodatkowo, jeżeli nie masz dostępu do prądu, to idealny sposób na tanie ogrzanie pokoju.

Piecyk gazowy zasila paliwo z butli (propan lub propan – butan) i może być używany wewnątrz i na zewnątrz (np. w ogrodzie czy na tarasie). Jego niewątpliwą zaletą jest dużo większa wydajność, w porównaniu do grzejnika elektrycznego oraz niska cena utrzymania i użytkowania. Wybierając piecyk gazowy – najtańsze ogrzewanie pokoju – nie musisz już rezygnować z dodatkowych opcji, dotychczas dostępnych tylko w konwektorach czy termowentylatorach. W tym segmencie także znajdziesz grzejniki z termostatem, programatorem, a nawet wbudowanym czujnikiem czadu.

Jak tanio ogrzać mieszkanie innymi sposobami?

Myślisz, że prąd i gaz to jedyne rozwiązania, jak najtaniej ogrzać pokój? Są one faktycznie najpopularniejsze, ale metod czym ogrzać małe pomieszczenie jest znacznie więcej.

  • Grzejnik olejowy. Wyglądem przypomina dawny żeliwny kaloryfer i zazwyczaj posiada obudowę w kształcie żeber. Umieszczona wewnątrz grzałka, wypełniona specjalnym olejem, magazynuje ciepło. Dzięki niemu grzejnik olejowy dłużej utrzymuje temperaturę, niż jego elektryczny odpowiednik, ale wolniej nagrzewa. Jest za to bardziej oszczędny niż farelka czy termowentylator, korzysta bowiem z prądu tylko przy uruchomieniu. Gdy rozgrzeje się maksymalnie, wyłącza grzałkę i pobór energii elektrycznej, po czym zapewnia dogrzewanie pokoju ciepłem, oddawanym przez olej.
  • Biokominek. To naprawdę uroczy i klimatyczny sposób, jak ogrzać pomieszczenie. Kiedy nie możesz sobie pozwolić na prawdziwy kominek, a marzysz o realnym widoku migoczących płomieni w swoim mieszkaniu – znalazłeś rozwiązanie dla Ciebie. Jest on praktycznym i nowoczesnym urządzeniem, chociaż bardziej dekoracyjnym niż grzewczym. Jednak pomimo swoich ograniczonych możliwości grzania, emituje ciepło o wartości około 2-3 kW. Nie wystarczy zapewne do ogrzania dużego, przestronnego salonu, ale już w niewielkim pokoju dziennym w bloku znacznie podniesie komfort spędzania czasu. Biokominki działają na specjalne paliwo – etanol. Pod żadnym pozorem nie wolno w nich używać innego rodzaju paliwa, niż wskazane przez producenta. Odpowiedniej jakości etanol nie emituje przykrego zapachu, ani nie wydziela dymu. Dlatego możesz go używać w pomieszczeniach, nie obawiając się ryzyka zaczadzenia. Pamiętaj jednak, że zachodząca reakcja chemiczna spala tlen z atmosfery, dlatego wietrzenie (jak przy tradycyjnym kominku) jest niezbędne. Na rynku znajdziesz tak wiele modeli, że bez trudu wybierzesz idealny dla siebie – począwszy od niedużych, do ustawiania na stole, a skończywszy na ogromnych, do wbudowania w ścianę.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.