Udostępnij
Skomentuj

Jak dbać o klimatyzator przenośny?

Klimatyzator przenośny to doskonałe rozwiązanie na lato i czas upałów. Sprawdź, jak dobrze go konserwować.

Lato to dla wielu długo wyczekiwana pora roku, zwłaszcza ze względu na czas wakacji i temperatury pozwalające zostawić w szafie wierzchnią, grubą odzież. Problem zaczyna się wtedy, kiedy panujący na zewnątrz upał przeszkadza domownikom i skutecznie obniża ich samopoczucie. Odpowiedzią na chęć zmniejszenia temperatury w domu czy mieszkaniu jest przenośny klimatyzator – wyjątkowo przydatne urządzenie zapewniające przyjemny chłód, będący ukojeniem w gorące dni. 

Nowoczesne klimatyzatory przenośne gwarantują uzyskanie chłodnego powietrza we wnętrzu, co jest szczególnie cenne dla osób mieszkających w wysokich blokach czy wieżowcach. Wraz z wysokością pięter rośnie temperatura, która uniemożliwia przebywanie w nagrzanych słońcem pokojach. 

Jak dbać o klimatyzator przenośny?

Żeby móc w pełni cieszyć się funkcjonalnością kupionego sprzętu, trzeba odpowiednio i, co ważne, regularnie dbać o klimatyzator przenośny. Konserwacja wpływa bowiem na żywotność urządzenia, a także na jego bezpieczeństwo względem wszystkich użytkowników.

Filtry klimatyzatora 

Jednym z jego najważniejszych elementów jest filtr, który zapewnia zarówno ochłodzenie powietrza, jak i skuteczne wykrycie zanieczyszczeń. Co więcej, za jego pośrednictwem można wyeliminować przykre zapachy w pomieszczeniu.

Jak często należy kontrolować stan filtra? Optymalnie co 1,5-2 tygodnie. O tym, że filtr wymaga wyczyszczenia lub całkowitej wymiany powiadomi Cię informacja na wyświetlaczu w panelu do obsługi. Nie ma uniwersalnej zasady podpowiadającej, w jaki sposób czyścić filtr przenośnego klimatyzatora. Wszystko zależy od konkretnego modelu i rodzaju filtra. Te zatrzymujące drobne cząsteczki i zabrudzenia trzeba wymieniać dość często. Z kolei pozostałe typy wystarczy potraktować np. miękką szczoteczką z bakteriobójczym preparatem.

Regularna konserwacja przenośnego klimatyzatora oraz czyszczenie filtra

Zabrudzone części znajdujące się wewnątrz sprzętu są pożywką dla bakterii i drobnoustrojów, które z kolei mogą być powodem wystąpienia alergii lub wystąpienia poważnych chorób. Higiena urządzenia powinna być ważna zwłaszcza dla rodziców małych dzieci i osób starszych, najbardziej narażonych na działanie zarazków.

Dobrą wiadomością jest fakt, że bez problemu możesz samodzielnie wyczyścić klimatyzator przenośny oraz poszczególne jego części. W tradycyjnych i najczęściej spotykanych filtrach sprawdzi się mała szczotka czy odkurzacz. Umyj filtr wodą z mydłem, a na końcu spłucz za pomocą specjalnego środka bakteriobójczego. Upewnij się, że posiadany przez Ciebie model filtra faktycznie jest wielorazowego użytku. W innym wypadku musisz wyrzucić go po tym, jak upłynie okres użytkowania wskazany przez producenta.

Jak czyścić zbiornik skroplin, skraplacz i parownik?

Ze względu na wysoki poziom wilgotności oraz pracę w wysokiej temperaturze, zbiornik skroplin, skraplacz oraz parownik należy często oczyszczać. Bieżąca konserwacja przenośnego klimatyzatora zapobiega rozwojowi grzybów, wirusów i bakterii. Każdy użytkownik powinien pamiętać o systematycznym czyszczeniu wszystkich elementów za pomocą środka grzybobójczego. Sprzęt przenośny zbiera pył i kurz gromadzące się na jego powierzchni, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale i stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Jak czyścić klimatyzator przenośny, a dokładniej jego zbiornik, skraplacz i parownik? Niezbędnym punktem jest dezynfekcja parownika. Zacznij od góry elementu i spłucz go tak, by preparat miał szansę dotrzeć do tacy skroplin i płynąć przed rurkę odprowadzającą skropliny. Dzięki temu zyskasz pewność, że część ta została starannie oczyszczona. Nie zapomnij o wycieraniu ściereczką co kilka dni panelu klimatyzatora, ponieważ tam również gromadzi się kurz i brud. 

Polecane klimatyzatory przenośne

Konserwacja przenośnego klimatyzatora. Jak często robić przegląd?

Czyszczenie raz w tygodniu to minimum, jakiego wymaga każdy klimatyzator przenośny. Konserwacja może przebiegać w oparciu o przedmioty domowego użytku, np. ściereczki z mikrofibry. Oprócz nich warto sięgnąć także po profesjonalne preparaty, w tym środki chemiczne przeznaczone do konkretnych części urządzenia. Precyzyjny przegląd należy przeprowadzać dwa razy do roku, najlepiej zanim zaczniesz używać go po przerwie zimowej oraz chwilę przed schowaniem. Przegląd musi być wykonany przez specjalistów, dlatego zgłoś się z tym tematem do profesjonalnego serwisu.

Czego użyć do czyszczenia przenośnego klimatyzatora?

Do czyszczenia klimatyzatora przenośnego użyj środków proponowanych przez znanych producentów, gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania. Upewnij się, czy wybrane preparaty posiadają niezbędne atesty, chroniące zdrowie wszystkich domowników. Postaw na dogodną dla siebie postać produktu, np. aerozol, który łatwo rozpylisz na powierzchni każdego, nawet najmniejszego elementu.

Najlepszej jakości środki doskonale oczyszczą sprzęt z bakterii oraz grzybów i dodatkowo zapobiegną uwalnianiu się z jego środka przykrych zapachów. Preparaty do czyszczenia klimatyzatora należy zaaplikować na konkretny element, zostawić na 10-15 min, po czym spłukać wodą i przetrzeć ścierką. Nie zapomnij o wyczyszczeniu obudowy, skraplacza, parownika, filtrów, sprężarki, łożyska czy tacy ociekowej. Im większą wagę przyłożysz do higieny urządzenia, tym skuteczniej i dłużej będzie Ci służyć.

Zalety przenośnego klimatyzatora

Atutem przenośnych klimatyzatorów jest to, że nie są one na stałe zamontowane do powierzchni podłogi. Bez większych problemów przeniesiesz urządzenie w dogodne miejsce i zmienisz jego położenie po ochłodzeniu konkretnego pomieszczenia. Jak zamontować przenośny klimatyzator? Na szczęście ustawienie sprzętu nie wymaga pomocy specjalistów. Z powodzeniem samodzielnie umiejscowisz go tam, gdzie akurat go potrzebujesz.

W porównaniu z klimatyzatorami naściennymi modele przenośne wymagają więcej czasu, żeby zmniejszyć temperaturę w mieszkaniu. Jeśli chcesz poczuć natychmiastową ulgę i ochłodzenie, wystarczy usiąść w pobliżu i chwilę poczekać. Co ciekawe, niektóre wersje oferują dodatkowo opcję ogrzewania, osuszania czy jonizacji powietrza. Ile kosztuje klimatyzator przenośny? Ceny wahają się od 300 zł do 2500 zł. Im bardziej rozbudowany i funkcjonalny model, tym droższy. Ciekawą opcją są te wzbogacone w elektroniczny i intuicyjny wyświetlacz oraz różne przydatne tryby działania.

Czy klimatyzator przenośny ma wady? Jego praca jest niekiedy głośna. Tańsze propozycje sprzętu wytwarzają dźwięk na poziomie 50-60 dB, porównywalny do pracy odkurzacza lub hałasów w przepełnionym biurze. To może być kłopotliwe dla miłośników niezakłóconej niczym ciszy.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.