Udostępnij
Skomentuj

Jak często wymieniać końcówki do szczoteczki?

Aby elektroniczna szczoteczka była higieniczna, końcówki należy regularnie wymieniać. Jak często to robić?

Szczoteczki elektryczne, zarówno soniczne jak i szczoteczki rotacyjne, to doskonała propozycja dla osób, które szukają skutecznych i innowacyjnych rozwiązań technologicznych na co dzień. Jeśli interesuje Cię, jakie najlepsze możliwości są w stanie zaoferować producenci nowoczesnych szczoteczek do zębów, warto zaopatrzyć się w takie narzędzie. Z kolei jeżeli jesteś już posiadaczem zaawansowanej szczoteczki, prawdopodobnie ciekawi Cię, z jaką częstotliwością należy wymieniać końcówki do niej i jaką wersję kupić.

Polecane końcówki do szczoteczek

Co ile należy wymieniać końcówki do szczoteczki?

Na rynku znajdują się przeróżne wersje końcówek do szczoteczek. Bardzo często podczas zakupu produktu otrzymuje się dodatkowe wymienne części. Na przykład w przypadku zakupu szczoteczki, zamienna końcówka szczoteczki elektrycznej Philips Sonicare jest dołączona do zestawu. Po jej zużyciu możesz wybrać dostępne końcówki do szczoteczki Philips lub przejrzeć rozmaite bardziej uniwersalne zamienniki, które miewają obniżoną jakość względem oryginałów, jednak w parze z tym idzie z reguły niższa cena.

Końcówki do szczoteczki sonicznej jak i te do klasycznej szczoteczki obrotowej należy wymieniać z podobną częstotliwością co zwyczajne, manualne szczoteczki do zębów. Zalecanym przez stomatologów okresem zużycia są maksymalnie trzy miesiące. Szacuje się, że po tym czasie we włosiu szczoteczki zaczynają się intensywniej rozwijać bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy, w dodatku zużyte włókna nie są już tak skuteczne, jak świeżo po zakupie.

Kiedy trzeba wymieniać końcówki do szczoteczki elektrycznej?

Choć teoretycznie wystarczy pamiętać lub zapisać w kalendarzu, kiedy należy wymienić końcówkę, współcześnie są na to już inne, bardziej zautomatyzowane metody. Producenci zaawansowanych technologicznie szczoteczek do zębów prześcigają się w propozycjach coraz to lepszych i bardziej skutecznych sposobów przypominania użytkownikom o konieczności wymiany końcówki, bazując nie tylko na upływie czasu, lecz także na przykład na samym zużyciu włókien.

Przykładowo niektóre końcówki do szczoteczki elektrycznej Oral-B dla dzieci są skonstruowane w tak, aby po połączeniu urządzenia z aplikacją monitorować jego rozmaite funkcje. To otwiera przed użytkownikiem dodatkowe opcje: umilanie czasu szczotkowania poprzez realizację zabawnych wyzwań, przypominanie o łatwych do pominięcia miejscach w jamie ustnej, podpowiadanie technik szczotkowania (np. wymiatających technik 3D) itd.

Niektóre szczoteczki są wyposażone w inteligentny system rozpoznawania zużycia włosia, które jest sygnalizowane w trudny do przeoczenia sposób: włókna na główce zaczynają zmieniać pigmentację, co w efekcie skutkuje modyfikacją kolorów. Jest to bezpośredni sygnał, że końcówka przestała się nadawać do użytkowania i należy kupić lub wyjąć nową. Dobrą praktykę stanowi przechowywanie w domu zapasowej końcówki na wszelki wypadek – możesz trzymać ją w specjalnym pojemniku lub w etui od szczoteczki.

Kiedy należy wymieniać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Podobnie jak w przypadku klasycznych, rotacyjnych szczoteczek elektrycznych, nowoczesne szczoteczki soniczne także najczęściej są wyposażone w system powiadamiania użytkownika o konieczności wymiany końcówki. Często informowanie odbywa się poprzez zmianę koloru włókien czyszczących albo stosowny alert w aplikacji. Są też oczywiście modele, które opierają powiadomienia nie na zużyciu materiału, a na upływie rekomendowanych trzech miesięcy od ostatniej zapisanej wymiany.

W przypadku niektórych egzemplarzy szczoteczek inteligentna obsługa z poziomu aplikacji jest naprawdę kompleksowa. Na przykład końcówki do szczoteczki sonicznej Philips, dzięki łączności Bluetooth, są kontrolowane przez czujniki sprawdzające poziom nacisku, tryb szczotkowania oraz częstotliwość. Jest to wskaźnik jeszcze bardziej miarodajny, gdyż opiera się na realnej eksploatacji akcesorium.

System informowania okazuje się szczególnie istotny w przypadku szczoteczek elektrycznych i szczoteczek sonicznych dla dzieci. Trudno oczekiwać, że same będą pamiętać, kiedy zdecydować się na wymianę końcówki do szczoteczki, a jeżeli pociech jest nieco więcej – rodzice także mogą się pogubić. Z pomocą przychodzą pomocne sensory, które z dużą wrażliwością notują wszystkie ruchy. Dzięki nim doskonale wiesz, jak wygląda historia szczotkowania zębów juniorów, czy się do tego odpowiednio przykładają i czego należy przypilnować, aby uniknąć konieczności częstych wizyt u dentysty.

Dlaczego warto regularnie wymieniać szczoteczkę lub końcówki?

Istnieje wiele powodów, dla których regularna wymiana szczoteczki lub końcówki do szczoteczki elektrycznej ma duże znaczenie. Podstawowy stanowi oczywiście zachowanie higieny i bezpieczeństwa zdrowotnego – po każdym czyszczeniu zębów, szczególnie jeśli nosisz aparat ortodontyczny, w szczoteczce pozostaje nieco bakterii gromadzących się tam przez zalegające resztki jedzenia. Między włóknami gromadzi się także kurz i rozmaite zanieczyszczenia.

Nawet jeśli po każdym użyciu dokładnie wypłuczesz narzędzie, nie jesteś w stanie zagwarantować sobie stuprocentowej ochrony antybakteryjnej. Nie mówiąc już o niemożliwości monitorowania nawyków łazienkowych wszystkich użytkowników, które też mogą wpływać na namnażanie drobnoustrojów. Opinia stomatologów jest jednoznaczna: średnio po trzech miesiącach stosowanie tego samego narzędzia zaczyna być po prostu ryzykowne.

Kolejnym aspektem jest oczywiście poziom zużycia urządzenia – codzienna, kilkukrotna eksploatacja przyczynia się do utraty pozytywnych właściwości włosia. Przykładowo wybielające włókna dobrej jakości tracą tę funkcję, a włosie o średniej twardości zaczyna być zbyt miękkie dla Twoich potrzeb. Nawet jeśli pamiętasz o regularnej wymianie lub zdajesz się na inteligencję Twojej szczoteczki, pamiętaj, aby właściwie ją przechowywać – np. końcówki do szczoteczki Seysso mają swoje specjalne miejsce na stojaku dołączonym do zestawu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.