Udostępnij
Skomentuj

Jak backupować dane? Jak tworzyć kopie zapasowe?

Tworzenie kopii zapasowych to istotna forma zabezpieczania danych. Jak wykonać backup? Na co uważać?

Dlaczego warto wykonywać kopie zapasowe danych?

Każdy, kto choć raz utracił efekty swojej pracy lub wynik jakiejkolwiek twórczości z powodu awarii komputera, doskonale wie, jak istotne jest tworzenie kopii zapasowych systemu oraz kluczowych plików osobistych. Jeśli należymy do tych szczęśliwców, którzy dotychczas przetrwali bez backupowania danych, to warto zabezpieczyć się na przyszłość.

 • Awarie systemu oraz sprzętu komputerowego nie należą do rzadkości. To, że mogły nas do tej pory omijać, nie oznacza, że nie przydarzą się nam w najmniej spodziewanym momencie.
 • Posiadanie kopii zapasowej systemu uchroni użytkownika przed koniecznością instalowania go od nowa, gdy przydarzy się awaria i od ponownego konfigurowania wszelkich ustawień.
 • Posiadanie kopii zapasowej danych uchroni ich twórcę przed bolesnymi efektami utraty istotnych zdjęć, dokumentów, danych firmowych lub osobistych na skutek awarii dysku twardego lub całego komputera.
 • Backup danych uchroni użytkownika także przed sytuacją, w której komputer oraz zgromadzone na nim materiały staną się celem ataku. Nierozważnie pobierane załączniki mogą okazać się plikami zainfekowanymi wirusami, trojanami i oprogramowaniem, które może zaszyfrować zawartość dysków.

Polecane dyski zewnętrzne SSD

Tworzenie kopii zapasowych nie jest trudne, nie jest też szczególnie czasochłonne, dlatego zdecydowanie warto zainteresować się najpopularniejszymi sposobami na ich wykonywanie.

Backupowanie danych – jak zacząć?

Jeśli tworzenie kopii zapasowej to dla nas nowość, możemy mieć trudności z wybraniem odpowiedniej metody, jak również z działaniem systematycznym. W przypadku osób, które każdego dnia tworzą nowe pliki, dokumenty czy projekty, bardzo ważne jest backupowanie tych materiałów regularnie, by w razie awarii sprzętu nie utracić efektów pracy. Jeśli chodzi o backup danych oraz systemu, to warto zacząć od:

 • Uporządkowania zawartości dysków. Jeśli mamy wykonywać regularne kopie zapasowe kluczowych danych, to powinny być one zapisywane w konkretnych, łatwych do zlokalizowania, miejscach. Nie warto tracić przestrzeni i tworzyć kopii zapasowych tysięcy przypadkowych plików tylko dlatego, że znajdują się na dysku. Jeśli poświęcimy czas na uporządkowanie tej przestrzeni, to oczyścimy komputer ze zbędnych danych i ułatwimy sobie wykonywanie kopii zapasowej.
 • Wyboru sposobu backupowania danych – mowa o tworzeniu pełnej kopii zapasowej (całego dysku lub całej partycji) albo o backupowaniu wyłącznie kluczowych plików. Jeśli nieustannie pracujemy na wielu plikach, to rozsądnie będzie wykonywać kopię zapasową pełną, a jeśli do starych materiałów wracamy wyłącznie informacyjnie lub sporadycznie je modyfikujemy, to lepszym rozwiązaniem wydaje się kopiowanie wyłącznie nowo tworzonych treści (wymaga to jednak większej dyscypliny i umiejętnej selekcji danych do skopiowania).
 • Wyboru miejsca, w którym będzie tworzona kopia zapasowa – chodzi oczywiście o typ nośnika lub o tworzenie kopii zapasowej w chmurze.

Gdzie backupować dane?

Nie tylko kwestia tego, jak zrobić backup danych, jest istotna. Równie ważne jest to, w jakim miejscu zapiszemy skopiowane dane, a rozwiązań jest wiele:

 • Inny dysk twardy – to popularne rozwiązanie, choć nie jest wolne od mankamentów. Jeśli dysk zapasowy znajduje się w tym samym komputerze, co dysk, na którym pracujemy, to także może ulec uszkodzeniu w sytuacji takiej, jak nagła awaria zasilania, przeciążenie sprzętu lub uszkodzenie mechaniczne.
 • Dysk zewnętrzny – wygodne rozwiązanie lokalne, które pozwala na kopiowanie plików i bezpieczne przechowywanie ich poza komputerem głównym. Dysk zewnętrzny ma tę zaletę, że można zabrać go ze sobą, gdyż jest kompaktowy i mobilny.
 • Pendrive – jeśli potrzebujemy kopiować mniejsze ilości danych i pojemność pendrive`a jest dla nas wystarczająca, to także jest to rozsądne rozwiązanie, ale warto pamiętać o tym, że przedmioty tak drobne, jak pendrive, łatwo zgubić.
 • Backup w chmurze – rozwiązanie, które jest o tyle wygodne, że nie trzeba podłączać do komputera zewnętrznych nośników, by z niego skorzystać. W zależności od tworzonych danych i od użytkowanych programów, można nawet skonfigurować automatyczne tworzenie kopii zapasowych plików w chmurze lub kopiować je ręcznie. Backup w chmurze także nie jest wolny od zagrożeń, jak awaria serwerów lub kradzież danych. Mimo to jest to rozwiązanie bardzo cenione, gdyż daje dostęp do danych z poziomu różnych urządzeń – wystarczy zalogować się, by móc pobrać potrzebne materiały.

Trudno wskazać jedno, najbezpieczniejsze, rozwiązanie do wykonywania kopii zapasowej. Jeśli tworzenie backupów dotyczy danych wrażliwych, firmowych lub o szczególnym znaczeniu osobistym lub twórczym, to warto rozważyć podwójny backup – lokalny (na przykład na dysku zewnętrznym) oraz w chmurze.

Oczywiście, przy wyborze nośnika lub chmury należy wziąć pod uwagę to, jak wiele plików będzie kopiowanych i jaka przestrzeń wystarczy, by pomieścić regularne kopie zapasowe. Najlepiej oszacować tę kwestię na wyrost i zadbać o znacznie większą przestrzeń do archiwizacji danych niż w danym momencie jest potrzebna.

Jak wykonać kopię zapasową?

Samo wykonywanie kopii zapasowej nie jest skomplikowane. W tym celu można:

 • Wykonywać kopię ręcznie – najprostsza metoda to, po prostu, ręczne kopiowanie wybranych plików na nośnik lub do chmury. Jest to wygodne rozwiązanie pod warunkiem, że kopiowane są uporządkowane pliki i foldery.
 • Korzystać z oprogramowania do backupu – to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy w grę wchodzi konieczność kopiowania plików porozrzucanych po różnych folderach. Programy tego typu wyszukują pliki, które zostały stworzone lub były modyfikowane po ostatniej kopii bezpieczeństwa, co jest ogromnym ułatwieniem dla użytkowników. Kopie mogą być wykonywane w określonym czasie lub na bieżąco (na przykład w chmurze lub na dodatkowym dysku). Programowe kopiowanie danych może też poddawać je określonej kompresji, dzięki czemu pliki będą zajmowały mniej miejsca.

Kopia bezpieczeństwa dysku, systemu lub wybranych plików to ważna kwestia, która pozwala na odzyskanie danych nawet po fatalnej awarii komputera. Regularne tworzenie kopii zapasowych tylko na początku wydaje się kłopotliwe i trudne do ogarnięcia, ale po czasie jest to działanie, które wchodzi w nawyk i staje się częścią standardowego użytkowania komputera.

Udostępnij
4,2
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.