Udostępnij
Skomentuj

Intel Compute Stick - co to jest? Jak wybrać?

Wśród zminiaturyzowanych komputerów można znaleźć urządzenie Intel Compute Stick. Co to takiego?

Miniaturowe komputery nie mogą równać się urządzeniom standardowym, jeśli chodzi o wydajność, ale i tak mają szereg zastosowań oraz wielu zwolenników. Jednym z takich sprzętów jest Intel Compute Stick. Do czego służy? Czym jest i czy warto go kupić?

Intel Compute Stick – co to jest?

Intel Compute Stick to kompaktowe i niepozorne urządzenie, które jest przenośnym rodzajem komputera i jest wyposażone w złącze HDMI. W zależności od wybranego wariantu urządzenia, może być ono wyposażone w różnego rodzaju podzespoły. Jest to jednak w pełni funkcjonalny komputer, który można podłączyć do dowolnego wyświetlacza za pomocą złącza HDMI.

Przykładowe zastosowanie dla Intel Compute Stick

Kompaktowy komputer Intel Compute Stick może znaleźć wiele zastosowań, a to najczęstsze z nich:

  • Intel Compute Stick podłączony do telewizora zamienia standardowy odbiornik TV w komputer – urządzenie to dysponuje nie tylko procesorem i zintegrowanym układem graficznym, ale również własną pamięcią masową. Ten przenośny i zminiaturyzowany komputer może zawierać wybrany system operacyjny, a nawet być wyposażony w porty USB do podłączenia dalszych komponentów.
  • Intel Compute Stick może pełnić rolę komputera o ograniczonej funkcjonalności w placówkach edukacyjnych lub w biznesie i instytucjach – przykładem może być komputer w czytelni biblioteki, który umożliwia korzystającym jedynie przeglądanie katalogu, korzystanie z internetu i kilku innych funkcji.

O ostatecznych możliwościach komputera Intel Compute Stick decyduje wariant, który wybrano, a szczególnie jego parametry techniczne i wydajność.

Intel Compute Stick – czy warto?

Kompaktowy Intel Compute Stick nie może konkurować pod względem wydajności ze standardowym komputerem PC lub laptopem. Jeśli więc szukamy rozwiązania wszechstronnego (do pracy, nauki i gier), to lepszą opcją będzie standardowy komputer. Jednak w wielu sytuacjach Intel Compute Stick może okazać się przydatny:

  • Gdy posiadamy telewizor i chcielibyśmy wyposażyć go w dodatkowe funkcje. Podłączenie Intel Compute Stick zamienia dowolny wyświetlacz w funkcjonalny komputer.
  • Gdy posiadamy dodatkowe monitory, a główny komputer często jest zajęty. Można wówczas korzystać z Intel Compute Stick dodatkowo (na przykład wówczas, gdy komputer jest używany przez kogoś innego, a my chcemy korzystać wygodnie z internetu lub multimediów).
  • Gdy szukamy rozwiązania do biznesu, a szczególnie do tworzenia stanowisk dla klientów lub pracowników, które będą miały ograniczoną funkcjonalność i którymi można będzie zarządzać zdalnie.

Jak widać, możliwości zastosowania tego urządzenia jest wiele, a decyzję o zakupie warto podjąć po przeanalizowaniu możliwości technicznych sprzętu Intel Compute Stick.

Intel Compute Stick – specyfikacja

W sprzedaży znajdziemy różne wersje urządzeń typu Intel Compute Stick, poniżej znajduje się porównanie i specyfikacja czterech modeli tych przenośnych komputerów.

Intel Compute Stick STK1A32SC vs STK1AW32SC vs STK2m3W64CC vs STK2mv64CC

Jak widać, różnice pomiędzy pierwszą odsłoną komputerów Intel Compute Stick, a drugą są wyraźne i mają spory wpływ zarówno na funkcjonalność, jak również na wydajność i sugerowane zastosowanie tych urządzeń.

Intel Compute Stick – wydajność

Mobilne komputery kompaktowe Intel Compute Stick to urządzenia, które mogą wyposażone w dwa rodzaje procesorów, a to właśnie od tej kwestii zależy ich wydajność.

  • Intel Atom x5-Z8300 – to procesor o 4 rdzeniach i 4 wątkach. Taktowanie bazowe tej jednostki wynosi 1.44 GHz, a w trybie turbo 1.84 GHz. Procesor ten powstał w 14 nm procesie technologicznym i jest wyposażony w 2 MB pamięci L3. Jednostka ta obsługuje maksymalnie 2 GB pamięci RAM.
  • Intel Core m3-6Y30 – to procesor, który powstał w 14 nm procesie technologicznym i dysponuje 2 rdzeniami, 4 wątkami, 4 MB pamięci podręcznej L3. Bazowe taktowanie tej jednostki to 900 MHz, a w trybie turbo nawet 2.2 GHz. Procesor ten znajdziemy w Intel Compute Stick 2. Wydajność tej wersji urządzenia jest nieco wyższa. Procesor ten może współpracować nawet z 16 GB pamięci RAM.

Intel Compute Stick z całą pewnością nie jest rozwiązaniem dla każdego. Należy pamiętać o tym, że jest to sprzęt o podstawowych parametrach, który sprawdzi się głównie jako dodatkowe rozwiązanie, a nie jako główny komputer – wyjątkiem może być sytuacja, gdy z komputera korzystamy bardzo sporadycznie i głównie do prostych zastosowań. W takim wypadku, Intel Compute Stick, może być niedrogą alternatywą dla urządzeń All in One (komputerów w monitorze).

Intel Compute Stick sprawdzić może się również w biurze, a także w różnego typu placówkach i instytucjach, w których potrzebne jest urządzenie o funkcjonalności komputera, ale ograniczonej i o niezbyt wysokiej wydajności (na przykład kiosk cyfrowy, biblioteczny komputer do przeglądania katalogu).

Jeśli szukamy niedrogiego komputera wielkości pendrive`a, to Intel Compute Stick będzie dobrym wyborem. Do użytku domowego można polecić tańszy model Intel Compute Stick STK1AW32SC, a do zastosowań profesjonalnych (biur, firm, instytucji) model wyposażony w szereg dodatkowych zabezpieczeń - Intel Compute Stick STK2mv64CC.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.