Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Alder Lake – szczegółowe informacje na temat nowej serii procesorów

Już niebawem na rynku zadebiutują nowe układy serii Intel Alder Lake. Czas, aby przyjrzeć im się bliżej.

Intel Alder Lake – dane techniczne

W sieci pojawia się coraz więcej informacji na temat jednostek Intel Alder Lake, które będą odpowiadać za optymalną pracę komputerów stacjonarnych. Pora przeanalizować wszystkie dane i sprawdzić, jak mogą wyglądać podstawowe parametry. Należy zaznaczyć, że poniższa specyfikacja Intel Alder Lake nie została jeszcze potwierdzona przez producenta, a do czasu premiery pozostaje sporo czasu. Jednak wiele wskazuje na to, że podane technikalia będą miały realne odzwierciedlenie.

  • Proces technologiczny – 10 nm
  • Osiem dużych rdzeni – Willow Cove lub Golden Cove
  • Osiem małych rdzeni – Tremont lub Gracemont
  • Architektura oparta o koncepcję big.LITTLE
  • TDP na poziomie od 85 W do 120 W
  • Procesory przeznaczone dla gniazda LGA 1700

Powyższe informacje pochodzą ze slajdów prezentacji, które pojawiły się na branżowych portalach i w mediach społecznościowych. Jeżeli powyższe szczegóły się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia z innowacyjną linią procesorów, zwłaszcza pod względem architektury.

Zacznijmy jednak od procesu technologicznego, gdyż w tej materii Intel wykonuje znaczny krok w stronę miniaturyzacji i w pewien sposób wyznacza trendy dla desktopowych jednostek. Producent już wcześniej wspominał, że korzyści, jakie płyną z zastosowania procesu 10 nm, przewyższają oczekiwania konstruktorów, dlatego w 2020 roku otrzymamy co najmniej kilka takich jednostek i wśród ich prawdopodobnie będą przedstawiciele serii Intel Alder Lake. Trzeba przyznać, że to rewolucyjna technologia, gdyż standard 14 nm przez długi czas obecny był na rynku. Według najnowszych spekulacji Intel zapowiedział również układy oparte na 7-nanometrowej architekturze, które ukażą się na rynku w 2021 roku.

Nie znamy jeszcze taktowania Intel Alder Lake w poszczególnych modelach. Przedstawiono jednak, że jednostki będą oparte na ośmiu dużych rdzeniach Willow Cove lub Golden Cove oraz ośmiu małych – Tremont lub Gracemont. Na szczególną uwagę zasługuje architektura. Jeżeli materiały zgromadzone w sieci się potwierdzą, czeka nas nie lada innowacja. Możliwe, że system działania procesora będzie nawiązywał do koncepcji big.Little znanej ze smartfonów. Oznacza to, że przy mniej wymagających dla układu zadaniach użytkownik mógłby korzystać z działania słabszych rdzeni. Natomiast te mocniejsze zostaną przeznaczone dla obsługi gier oraz zaawansowanego oprogramowania. W przypadku procesorów jest to nowatorskie rozwiązanie, które z pewnością znajdzie szerokie grono zwolenników.

Polecane procesory Intel

Jeszcze nie tak dawno na rynku pojawiła się podstawka LGA 1200. Tymczasem parametry Intel Alder Lake informują nas o gnieździe LGA 1700. Plotki sugerują, że wymiary nowej podstawki wynosić będą 45 mm x 37,5 mm, co oznaczałoby odejście od kwadratowego standardu na rzecz podłużnej konstrukcji. Czy faktycznie tak będzie? Pozostaje nam czekać na oficjalne informacje ze strony producenta. Dlatego warto śledzić najnowsze doniesienia ze świata technologii.

Należy również wspomnieć kilka słów o TDP. W rozumieniu Intela jest to moc, jaką oddaje procesor przy obciążeniu realnymi aplikacjami. Parametr ten wpływa na energooszczędność. Według aktualnych danych nowe układy linii Intel Alder Lake zaoferują TDP na poziomie pomiędzy 85 W a 120 W.

bulb-learn-more-section-icon
Dowiedz się więcej

Na potwierdzenie informacji dotyczących specyfikacji technicznej musimy jeszcze zaczekać. Jednak wiele wskazuje na to, że możemy spodziewać się wręcz rewolucyjnych zmian. Dzięki temu na temat Intel Alder Lake opinie mogą być nad wyraz pozytywne. Jeżeli tylko producent faktycznie postawi na nowoczesne rozwiązania, seria procesorów może okazać się prawdziwym hitem.

Intel Alder Lake – wydajność

Chociaż nadal czekamy na oficjalną specyfikację procesorów, wielu klientów już teraz zastanawia się nad wydajnością Intel Alder Lake. Trudno się dziwić, gdyż premierowe modele zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie. Według aktualnych doniesień producenci powinni zaoferować układy, które spełnią zarówno oczekiwania graczy, jak i osób, które na co dzień korzystają z podstawowych funkcji komputera.

Trudno wyobrazić sobie, aby układ o architekturze 10 nm, który zostanie skonstruowany w oparciu o technologię little.BIG, nie sprostał wymaganiom entuzjastów wirtualnej rozrywki. Użytkownicy mogą spodziewać się wysokiego taktowania, co przełoży się na komfort zabawy przy wielu nowych tytułach. Należy jednak pamiętać o wysokiej jakości karcie graficznej, a także odpowiednim zasobie pamięci RAM. W tym miejscu warto wspomnieć, że nie otrzymaliśmy jeszcze informacji na temat zintegrowanego układu grafiki Intel Alder Lake.

Na rynku pojawi się kilka procesorów Intel Alder Lake o zróżnicowanej specyfikacji, a klienci będą mogli wybrać model idealnie dopasowany do osobistych preferencji. Dzięki temu użytkownicy, którzy nie grają i nie korzystają z zaawansowanego oprogramowania, sięgną po tańszy sprzęt, który idealnie sprawdzi się przy określonych zastosowaniach.

Uwaga!

Przed zakupem procesora należy zwrócić szczególną uwagę na oficjalną specyfikację, która z pewnością już niebawem zostanie ujawniona. Ponadto zdecydowanie warto zapoznać się z profesjonalną recenzją lub testem Intel Alder Lake. To doskonała okazja, aby uzyskać cenne informacje na temat poszczególnych jednostek.

Intel Alder Lake – premiera

Kiedy zadebiutują nowe procesory? Oficjalna data nie została ujawniona, jednak wielu analityków rynku spodziewa się, że jeszcze w tym roku będziemy mogli zainstalować na pokładzie komputera Intel Alder Lake. Jeżeli te informacje się potwierdzą, już niedługo powinniśmy zobaczyć oficjalną prezentację poszczególnych modeli. Wtedy dowiemy się również, czy przedpremierowe plotki znalazły pokrycie w rzeczywistości. Dlatego z niecierpliwością czekamy, jakie nowości zaproponuje nam Intel. Dla wielu użytkowników będzie to okazja do wymiany starszego procesora i dostosowanie komputera do obecnie panujących standardów.

Warto wiedzieć!

Intel już nie raz udowadniał, że potrafi opracować modele, które idealnie wpisują się w zakres preferencji wielu klientów. Część z nich już teraz pyta, czy również na pokładzie laptopa Intel Alder Lake znajdzie zastosowanie. Najprawdopodobniej układy trafią wyłącznie do desktopów, jednak należy pamiętać, że oferta producenta obejmuje również serie wysokiej klasy jednostek przeznaczone właśnie do komputerów przenośnych.

Intel Alder Lake – czy warto?

Nadszedł czas, aby zastanowić się nad najważniejszą kwestią – czy warto sięgnąć po procesory linii Intel Alder Lake? Na tym etapie możemy powiedzieć, że z pewnością mamy do czynienia z innowacyjnym podejściem twórców, co powinno zaskoczyć wszystkich miłośników nowinek technologicznych.

Nie ulega wątpliwości, że trudno będzie przejść obojętnie obok tych procesorów. Spodziewamy się po nich szerokich możliwości, które pozwolą zrealizować przeróżne zadania – od szybkiej pracy przy podstawowym oprogramowaniu po najwyższą wydajność podczas zabawy w grach. Jednak z ostatecznym werdyktem powinniśmy wstrzymać się do momentu, w którym producent odsłoni karty i ogłosi cenę Intel Alder Lake oraz pełną specyfikację poszczególnych modeli.

  

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.