Udostępnij
Skomentuj

Instrukcja obsługi pralki. Na co warto zwrócić uwagę?

Jeśli nie korzystasz z instrukcji, to możesz zepsuć pralkę. Które fragmenty są najważniejsze?

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem urządzenia piorącego, to powinieneś szczególną uwagę zwrócić na warunki właściwego i bezpiecznego użytkowania pralki automatycznej. Dzięki nim nikt z Twojej rodziny nie jest narażony na wypadek ani nie doznasz żadnych strat materialnych. Niebezpieczeństwo może wynikać na przykład z zetknięcia się wody i prądu.

Polecane pralki

Przede wszystkim nie pozwalaj dzieciom na kontakt z pralką, a szczególnie z jej okablowaniem oraz panelem sterującym. Wiele urządzeń posiada specjalne zabezpieczenia przed niepożądanym działaniem młodszych osób, więc kupując, zwróć na to uwagę. Instrukcje do pralek zawierają informacje, jak je włączyć.

Powinieneś także zawsze sprawdzać, czy kable są poprawnie podłączone i czy ich stan można określić jako dobry. Gdyby przewód z wodą oderwał się i zalał pralkę w czasie jej pracy, to – zależnie od modelu – zalanie mogłoby doprowadzić do zwarcia lub pożaru.

Jak rozpakować pralkę?

Gdy zaczniesz rozpakowywać pralkę, przekonasz się, że na czas transportu była zabezpieczona wieloma gumowymi elementami oraz śrubami. Zdejmij je wszystkie, ale zachowaj, gdybyś w przyszłości potrzebował przenieść gdzieś swoje urządzenie. Najlepiej zrób to wszystko już po doniesieniu go do docelowego pomieszczenia, ponieważ wtedy nie ryzykujesz obicia ścian i sprzętu. Instrukcje obsługi sprzętu AGD informują, jak najefektywniej to zrobić.

Jak odpowiednio ustawić pralkę?

Ustawiając pralkę, powinieneś pamiętać, by zachować odstęp przynajmniej jednego centymetra między nią a wszelkimi innymi obiektami, w tym blatu nad nią (o ile taki posiadasz). Jeśli chcesz ją ukryć pod stolikiem czy w szafce, to zwróć uwagę, żeby nie opierał się na niej, tylko na własnych nogach. Aby była możliwa poprawna obsługa pralki, w tym przypadku wybierz model, który posiada klapę na swojej przedniej ściance, a nie u góry. Pamiętaj, że Twoje urządzenie piorące nie powinno stać na uginającej się podłodze lub dywanie, o ile zależy Ci na długiej użyteczności.

Jak podłączyć pralkę do wody?

Następny krok po ustawieniu sprzętu AGD to podłączenie jej do wody oraz prądu. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie tego właśnie w takiej kolejności, ponieważ nie ryzykujesz, że pralka przypadkiem włączy się w czasie wkładania do niej przewodu z wodą. Instrukcja obsługi pralki dołączona do urządzenia zawiera informację, jakiego konkretnie kabla powinieneś użyć. Od razu potem podłącz też wąż odpływowy do otworu ściekowego w ścianie.

Pamiętaj, że pralce wolno używać tylko zimnej wody, ponieważ w innym przypadku znajdujący się w niej czujnik do mierzenia temperatury może przestać poprawnie działać (chyba że posiadasz pralkę dostosowaną do ciepłej wody). Ciśnienie powinno zawierać się w przedziale do dziesięciu barów (do osiemdziesięciu litrów wody na minutę). Jeśli Twoje urządzenie ma odpowiednią funkcję, konfiguracja nastąpi automatycznie. Dołączona do niego krótka instrukcja obsługi pralki automatycznej wyjaśni dokładnie, jak włączyć ten tryb.

Jak podłączyć pralkę do prądu?

Podłączenie pralki do prądu to najprostszy krok w całym procesie, ponieważ wystarczy, że włożysz wtyczkę do gniazdka z bolcem zerującym. Instrukcje obsługi AGD podpowiada, że najlepiej, aby kontakt znajdował się w dostępnym miejscu, gdyby zaszła potrzeba szybkiego odłączenia urządzenia na przykład w czasie awarii. Możesz użyć do tego także przedłużacza, ale nie jest to wskazane, ponieważ te psują się o wiele częściej niż gniazdka w ścianach.

Jak posegregować pranie?

W każdej pralce jest kilka programów prania. Używa się ich do odrębnych działań, więc aby wiedzieć, co konkretnie zrobić z danym ubraniem, przeczytaj uważnie metkę. Dodatkowo instrukcja prania w pralce automatycznej powinna zawierać wskazówki.

Standardowe programy prania:

  • kolorowe – używa się go do prania ubrań w kolorze, ponieważ w innym przypadku mogą wyblaknąć lub zafarbować inną odzież. Warto zwrócić uwagę, że maksymalna temperatura to 60° Celsjusza;
  • pranie wstępne – służy do czyszczenia najbardziej zabrudzonych rzeczy. Tryb ten działa tak, że pranie jest namaczane, aby brud rozmiękł i rozpuścił się. W tym przypadku bęben może być zapełniony w jednej czwartej swojej objętości;
  • program gotowania – przydatny do odzieży, która jest odporna na wysoką temperaturę, czyli między innymi dziecięce ubranka, ręczniki czy ubrania robocze; 
  • program do prania tkanin delikatnych – użyj go, jeśli potrzebujesz wyczyścić jedwab lub koronkowe tkaniny. Pamiętaj, by nie zapełniać bębna w całości;
  • program prania tkanin syntetycznych – przy jego pomocy wypierzesz przede wszystkim nylon czy poliester. Aby wszystko poszło sprawnie, powinieneś wykorzystać maksymalnie połowę dostępnego miejsca.

Pamiętaj, by podczas korzystania z pralki nigdy nie zapełniać jej w całości, ponieważ tarcie o bęben sprawi, że ubranie zostanie uszkodzone. Dlatego pierz tylko tyle, ile zaleca producent pralki (standardowo to sześć kilogramów). Używaj także takiej ilości proszku (lub innego rodzaju detergentu), jaka jest wskazana na jego opakowaniu.

Konserwacja i czyszczenie pralki

Pralka, jak każdy rodzaj urządzenia elektrycznego, po pewnym czasie się zużywa, szczególnie gdy jest intensywnie eksploatowana. Właśnie dlatego powinieneś ją regularnie czyścić. Szczególną uwagę zwróć na filtr, bęben pralki oraz szufladę na detergenty. To właśnie w nich zbiera się najczęściej różnego rodzaju brud. Instrukcje obsługi do pralek prawie zawsze zawierają informacje, kiedy należy usuwać zanieczyszczenia.

W szufladzie na detergenty osadzają się nieczystości, które potem dostają się do bębna. Na szczęście sposób na jej oczyszczenie jest całkiem prosty. Wystarczy, że ją wyjmiesz i wypłuczesz pod bieżącą wodą.

Jeśli po praniu w Twoim ubraniu brakuje guzika,  w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić filtr pompy odpływowej. To właśnie w nim zatrzymują się drobne przedmioty, właśnie takie jak monety czy guziki. Zanim zaczniesz go czyścić, podłóż jakiś pojemnik na wodę pod klapę filtra w dolnej części pralki (instrukcje AGD podpowiedzą, gdzie jej szukać, o ile znajduje się w niestandardowym miejscu). Następnie poluzuj ją i poczekaj, aż cała woda odpłynie. Na koniec wyjmij filtr i usuń wszelkie zanieczyszczenia.

Najlepszym sposobem na oczyszczenie bębna pralki jest wlanie tam jednej lub dwóch butelek octu i ustawienie pustego prania. Można także użyć specjalnego detergentu i wyczyścić go ręcznie. Oba sposoby sprawdzają się w usuwaniu osadzonej pleśni, więc warto wybrać ten wygodniejszy dla Ciebie.

Utylizacja i odbiór zużytej pralki

Pamiętaj, że pralki nie wolno wyrzucać wraz ze śmieciami czy oddawać na złomowisko. Najczęściej jej producent lub sklep, w którym ją kupiłeś, oferują usługę utylizacji urządzenia. W przeciwnym razie istnieją specjalne firmy podejmujące się takiej usługi; znajdziesz je, wpisując w wyszukiwarkę Google „utylizacja pralki”. Niektóre instrukcje obsługi pralek od razu zawierają informację, w jaki sposób to zrobić.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.