Udostępnij
Skomentuj

HP ProDesk 600 G1 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Biznesowe komputery z serii HP ProDesk 600 występują na rynku w wielu niezwykle zróżnicowanych konfiguracjach.

Korzystają one z różnych podzespołów i obudów, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładniej przeanalizować ich specyfikacje techniczne. Zwłaszcza gdy potrzebny jest sprzęt do konkretnych zadań.

Polecane komputery

HP ProDesk 600 G1 – dane techniczne oraz cena

Co ważne, wszystkie zestawy kierowane są do klientów biznesowych. Na rynku znajdziemy zarówno modele korzystające z już mocno wiekowych podzespołów, jak i nieco nowszych.

Dane techniczne HP ProDesk 600 G1 (najmocniejsza konfiguracja)

  • ProcesorIntel Core i7-4790
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR3-1600, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
  • Nośnik danych – do 500 GB HDD
  • Porty - 4xUSB 3.0, 6xUSB 2.0, 1xVGA, 2xDisplayPort, gniazdo mikrofonowe, gniazdo słuchawkowe, 2xPS/2, RJ-45, RS-232, czytnik kart pamięci
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s
  • Gabaryty - wysokość: 39,9 cm, szerokość: 17 cm, głębokość: 44,2 cm, waga: 9,3 kg (obudowa Tower)
  • Rodzaj obudowy Tower, Small Form Factor, Dekstop, Micro Tower
  • Dodatki – napęd DVD Super-Multi, system operacyjny Windows 7 Professional lub Windows 8 Pro lub Windows 10 Pro
  • Zastosowanie – do firmy
  • Cena – od 2177,20 do ponad 3000 zł

HP ProDesk 600 G1 – dostępne konfiguracje

Oferowane komputery różnią się między sobą nie tylko wykorzystywanymi podzespołami, ale również pod wieloma innymi względami. Wspomnieć należy przede wszystkim o obudowach – zdecydować możemy się na duże konstrukcje typu Tower, jak i modele odpowiednio pomniejszone. Do tego dochodzi również wybór systemów operacyjnych, choć trzeba przyznać, że najkorzystniej decydować się na modele z oprogramowaniem najnowszym, a więc Windows 10 Pro.

Wracając do spraw sprzętowych, należy podkreślić przede wszystkim dostępność wielu procesorów. W sklepie często pojawiają się zwłaszcza konfiguracje z układami Intela czwartej generacji. Najmocniejszym z nich jest Intel Core i7-4790. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ nadal zapewnia bardzo przyzwoitą wydajność, mimo tego, że na rynku dostępny jest już od czterech lat.

Wynika to głównie z jego parametrów. Procesor ten dysponuje bowiem częstotliwością taktowania na poziomie 3600 MHz w trybie bazowym oraz maksymalnie 4000 MHz w trybie turbo. Biorąc pod uwagę czwartą generację układów Intela, w komputerach HP ProDesk 600 G1 znaleźć możemy również taki modele jak czterordzeniowy i czterowątkowy Intel Core i5-4570 (taktowanie 3200-3600 MHz) oraz dwurdzeniowy i czterowątkowy Intel Core i3-4130 (taktowanie 3400 MHz). Ich osiągi pozwolą na stabilną obsługę wielu programów biznesowych, nie tylko tych podstawowych.

To jednak nie wszystko, ponieważ omawiane komputery oferowane są również w konfiguracjach z procesorem Intel Core i5-6500, modele należącym do piątej generacji sprzętu. Jest to czterordzeniowy i czterowątkowy układ, którego taktowanie mieści się w przedziale od 3200 do 3600 MHz. Co ciekawe, zakupić można również wersję wyposażoną w dwa procesory – i5-6500 oraz i3-4360 (dwa rdzenie, cztery wątki, taktowanie 3700 MHz).

Producent niestety nie zdecydował się na wykorzystanie dedykowanych kart graficznych. Każda konfiguracja pracuje z wykorzystaniem jednostek zintegrowanych. Dość wąski wybór panuje również w kategorii dysków twardych. Większość komputerów występuje z dyskiem HDD o pojemności 500 GB. Jeśli natomiast chodzi o pamięć RAM, producent zdecydował się na kości typu DDR3, które są już nieco przestarzałe. Ilość RAM wynieść może od 4 do nawet 32 GB.

HP ProDesk 600 G1 – wygląd

Jak już wspomnieliśmy, omawiane komputery występują w różnych obudowach, których wybór jest zależny od indywidualnych preferencji. Konstrukcje typu Tower zapewniają bardzo swobodny dostęp do zamontowanych podzespołów, jednak zajmują sporo miejsca. Znacznie bardziej kompaktowe są obudowy typu Micro Tower oraz Small Form Factor. W każdym przypadku mamy do czynienia z prostą, czarną stylistyką, która dobrze pasuje do kategorii biznesowej.

Pod względem jakość wykonania oraz wytrzymałości mechanicznej, nie można przyczepić się do żadnej z wymienionych konstrukcji. Na plus należy zapisać również zestaw złączy zamontowanych w większości konfiguracjach.

HP ProDesk 600 G1

HP ProDesk 600 G1 – wydajność

Biorąc pod uwagę parametry i możliwości oferowanych konfiguracji, należy stwierdzić, że największą wydajność zagwarantują nam komputery wyposażone w procesor Intel Core i7-4790, co zdają się potwierdzać rozmaite testy wydajnościowe, przeprowadzone między innym w programie Cinebench R15.

Wspomniany układ w trybie jednowątkowym uzyskał średnią na poziomie 158 punktów. W trybie wielowątkowym wynik ten zatrzymał się na 765 punktach – są to więcej niż przyzwoite wartości. Znacznie gorzej sprawdza się zintegrowana karta graficzna Intel HD Graphics 4600. Jest to bardzo wiekowa jednostka (ponad 5-letnia), dlatego trudno oczekiwać po niej cudów. Poradzi sobie z podstawowymi programami oraz grami, które wyróżniają się bardzo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

HP ProDesk 600 G1 wady i zalety

Choć przedstawione komputery korzystają z wiekowych podzespołów, wiele konfiguracji nadal gwarantuje więcej niż przyzwoitą wydajność, dzięki której możliwa stanie się obsługa wielu programów biznesowych. Producenta należy pochwalić również na szeroki wybór zestawów, które różnią się nie tylko pod względem ceny i wykorzystywanych podzespołów, ale również rodzaju obudowy, wymiarów oraz oferowanych systemów operacyjnych.

Po stronie zalet należy zapisać także samą jakość wykonania tychże konstrukcji. Nie bez znaczenia jest możliwość wykorzystania wielu złączy i portów. Przyczepić można się do tego, że procesory dostępne w komputerach mają swoje lata. Do tego należy dodać brak dedykowanych jednostek GPU.

HP ProDesk 600 G1 – podsumowanie, czy warto kupić?

Komputery z serii ProDesk 600 G1 nadal zapewniają co najmniej przyzwoite działania oraz obsługę wielu programów biznesowych. Wszystko to sprawia, że są warte polecenia, zwłaszcza modele najlepsze. Wielu użytkowników z pewnością ucieszy również bogaty wybór oferowanych konfiguracji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.