Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

HP ProDesk 400 G5 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Analizujemy możliwości firmowego zestawu ProDesk 400 G5. Z jakich podzespołów korzysta?

HP przygotowało serię zróżnicowaną pod względem kluczowych elementów, a także zastosowanych obudów. Klienci mogą zdecydować się na konstrukcje typu Small Form Factor lub Micro Tower. Z założenia, komputery mają zagwarantować wydajną obsługę programów biurowych, a także wielu narzędzi specjalistycznych, wykorzystywanych chociażby do projektowania grafiki i modeli 3D.

HP ProDesk 400 G5 – dane techniczne

HP ProDesk 400 G5 – dostępne konfiguracje

Analizując specyfikację poszczególnych modeli, łatwo można stwierdzić, że mamy do czynienia z serią bardzo uniwersalną. Oferowane komputery są bowiem bardzo zróżnicowane, zwłaszcza pod względem zamontowanych podzespołów. Dzięki temu dobór sprzętu do konkretnych zastosowań nie powinien być żadnym problemem.

Szeroki wybór panuje zwłaszcza w kategorii procesorów. W komputerach montowane są bowiem układy Intel Core, Intel Pentium oraz Intel Celeron. Osoby, którym zależy na jak największej wydajność, powinny celować w zestawy wyposażone w układ Intel Core i7-8700, który doskonale radzi sobie podczas obsługi szczególnie wymagających programów.

Wynika to oczywiście z jego specyfikacji. Sześć rdzeni i dwanaście wątków robią swoje – do tego należy dodać częstotliwość taktowania na poziomie 3200 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4600 MHz w trybie turbo, a także aż 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wszystko to przekłada się na olbrzymią moc obliczeniową, która możemy wykorzystać podczas obsługi specjalistycznych programów graficznych i projektowych, a także gier. Co ważne, i7-8700 zapewnia wysoką wydajność przy jednoczesnym utrzymaniu poboru energii na przyzwoitym poziomie (jego współczynnik TDP wynosi 65 W).

Zobacz HP ProDesk 400 G5

Procesorów Intela ósmej generacji w komputerach ProDesk 400 G5 wykorzystywanych jest oczywiście więcej. Kolejnymi wydajnymi układami są modele Intel Core i5-8600 oraz i5-8500. Oba procesory korzystają z sześciu rdzeni i sześciu wątków, dlatego zapewnią bardzo przyzwoite działanie w wielu programach, nie tylko tych standardowych. Jeżeli nie zależy nam na tak dużej wydajność, ale wciąż poszukujemy komputera co najmniej przyzwoitego, warto rozglądnąć się za konfiguracjami wyposażonymi w układy i3 – mowa o modelach Intel Core i3-8300 oraz i3-8100, które wyróżniają się czterema rdzenia i czterema wątkami. Pierwszy z wymienionych procesorów dysponuje taktowaniem na poziomie 3700 MHz, natomiast drugi o 100 MHz niższym.

Producent przygotował również coś dla klientów, którym zależy na oszczędnościach. Mowa oczywiście o komputerach z zamontowanymi procesorami Intel Pentium oraz Intel Celeron. Do układów CPU możemy dobrać jedną z dwóch kart dedykowanych lub ograniczyć się do jednostki zintegrowanej. Jeżeli zdecydowaliśmy się na pierwsza opcję, powinniśmy bliżej przyglądnąć się przede wszystkim karcie AMD Radeon RX 550 z 4 GB pamięci GDDR5. Nie jest to być może jednostka z najwyższej półki, jednak należy podkreślić, że poradzi sobie ona z wieloma programami graficznymi i projektowymi. Jej moc obliczeniowa powinna wystarczyć również na obsługę nowych gier.

W nieco tańszych konfiguracjach montowana jest jednostka AMD Radeon R7 430 z 2 GB pamięci GDDR5. Oferuje ona o kilkadziesiąt procent niższą wydajność. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Między innymi na pamięć RAM. Producent zdecydował się na montaż kości typu DDR4 o częstotliwość taktowania aż 2666 MHz. Na koniec pozostaje nam tylko dobrać dysk twardy – oferowane są modele z dyskami pojedynczymi (HDD lub SSD), a także podwójnymi.

HP ProDesk 400 G5 – wygląd

Podobnie jak w przypadku wielu innych serii ProDesk, HP zdecydowało się na przygotowanie dwóch różnych konstrukcji. Jest to obudowa typu Small Form Factor, którą możemy ułożyć w pozycji pionowej i poziomej, a także Micro Tower – pomniejszona wersja standardowej wieży, która powinna zmieścić się na każdym stanowisku pracowniczym. Typowy jest również design urządzeń, oparty na czarnej konstrukcji, przełamanej srebrnym panelem, na którym znajdują się dostępne porty.

Tych natomiast jest niemało. Skorzystać możemy ze wszystkiego, co jest potrzebne w pracy, a więc 8 portów USB, złącza DisplayPort i wejść audio. W niektórych komputerach dostępny zestaw może zostać rozszerzony między innymi o port USB typu C i złącza DisplayPort, HDMI oraz VGA.

HP ProDesk 400 G5 – cechy

Warto podkreślić, że oferowany zestawy komputerowe mogą zostać stosunkowo łatwo rozbudowane. Jest to możliwe między innymi dzięki dostępnych wnękom na dyski twarde. Do komputerów możemy również podłączyć maksymalnie 3 monitory.

Jak podkreśla producent, urządzenia zostały dokładnie przetestowane w ramach programu HP Total Test Process, co ma zagwarantować zadowalającą żywotność sprzętu. Jak na komputery biznesowe przystało, zostały one wyposażone w wiele przydatnych rozwiązań, które zwiększają poziom ochrony danych i komfort zarzadzania dostępnymi zasobami. Wszystko to zapewniają takie programy i pakiety jak HP Client Security Manager Gen4, HP Device Access Manager, HP SpareKey, HP Password Manager oraz  HP BIOSphere Gen4.

HP ProDesk 400 G5 – wydajność

Jak już wspomnieliśmy, najmocniejsze konfiguracje potrafią naprawdę wiele. Jeśli zależy nam na sporej mocy obliczeniowej, powinniśmy celować przede wszystkim w komputery wyposażone w kartę graficzną AMD Radeon RX 550 z 4 GB pamięci GDDR5.

Jest to bardzo przyzwoita jednostka ze średniej półki jakościowej, co potwierdzają rozmaite testy, przeprowadzone w popularnych programach diagnostycznych. W 3DMark Fire Strike Extreme Physics średni wynik karty zatrzymał się na poziomie 14138 punktów, natomiast w 3DMark Fire Strike Extreme Combined wyniósł on 771 punktów. Wszystko to pozwala na uruchomienie wiele ciekawych gier, choć w przypadku tych szczególnie wymagających produkcji trzeba ograniczyć się do niskich ustawień graficznych.

HP ProDesk 400 G5 – wady i zalety

Komputery z rodziny ProDesk przeważnie występują w wielu bardzo zróżnicowanych wersjach – tak też jest w tym przypadku. Dobrać możemy procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, dysk twardy, zestaw złączy, a nawet obudowę. Wszystko to sprawia, że nikt nie powinien mieć problemów z zakupem komputera spełniającego jego oczekiwania i potrzeby.

Na plus należy zaliczyć również wydajność poszczególnych podzespołów. Wspomnieć trzeba przede wszystkim o procesorach, które zapewniają moc obliczeniową pozwalającą na pracę w wielu zaawansowanych programach. Montowane karty graficzne znajdują się co prawda na nieco niższej półce, jednak nadal są to bardzo przyzwoite urządzenia. Oczywiście szkoda, że producent nie zdecydował się na przygotowanie jednej konfiguracji wyposażonej w topową jednostkę GPU.

Na plus należy zapisać natomiast rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo danych i ułatwiające zarządzenia zasobami komputera.

ZALETY

  • Możliwość wyboru wielu podzespołów
  • Bardzo wydajne procesory
  • Szybka pamięć RAM i pojemne procesory
  • Konfiguracje z różnymi obudowami
  • Pakiety poprawiające bezpieczeństwo danych
  • Szerokie możliwości rozbudowy

WADY

  • Brak konfiguracji z bardzo wydajną kartą graficzną

HP ProDesk 400 G5 – podsumowanie, czy warto?

Ceny najtańszych konfiguracji sprzętowych rozpoczynają się od mniej więcej 2000 złotych. Te najmocniejsze kosztują około 4000 złotych – są to kwoty, które bardzo dobrze oddają możliwości tych komputerów. Okażą się one dobrym wyborem zarówno dla małych, średnich, jak i nieco większych przedsiębiorstw.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.