Udostępnij
Skomentuj

HP ProDesk 400 G3 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Zestawy komputerowe ProDesk 400 G3 nadal są popularne wśród klientów biznesowych. Czym się wyróżniają?

Związane jest to przede wszystkim z dostępnością wielu zróżnicowanych rozwiązań. Oferowane komputery różnią się między sobą procesorami, kartami graficznymi i wieloma innymi elementami, co pozwala dobrać sprzęt pasujący nam pod względem wydajności, efektywności energetycznej i ceny.

Polecane komputery

HP ProDesk 400 G3 – dane techniczne

HP ProDesk 400 G3 – dostępne konfiguracje

Ze względu na to, że premiera omawianej serii miała miejsce już jakiś czas temu, nie możemy liczyć na możliwości wykorzystania najnowszych podzespołów. Jest to widoczne zwłaszcza w przypadku procesorów. HP ProDesk 400 G3 korzysta z układów Intela szóstej generacji (najnowsza jest ósma). Oczywiście nie oznacza to, że komputery te nie poradzą sobie z zadaniami biurowymi.

W konfiguracjach najmocniejszych znajdziemy procesor Intel Core i7-6700, swego czasu niezwykle popularny. Montowany był zarówno w komputerach biurowych, jak i kierowany do użytkowników domowych. Dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego częstotliwość taktowania wynosi 4000 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4200 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Wszystko to przekłada się na więcej niż przyzwoitą wydajność, pomimo tego, że jest to procesor prawie czteroletni. Jego możliwości potwierdzają wyniki testów wydajnościowych – w programie Cinebench R15 uzyskał on średnią 177 punktów w trybie jednowątkowym i 880 punktów w trybie wielowątkowym. Są to bardzo dobre rezultaty.

W przypadku kolejnych konfiguracji jest już słabiej, jednak różnice nie są bardzo duże. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę czterordzeniowy i czterowątkowy układ Intel Core i5-6600. Jego taktowanie mieści się w przedziale 3300-3900 MHz, a pamięć podręczna trzeciego poziomu wynosi 6 MB. Warto podkreślić, że komputer HP ProDesk 400 G3 można zakupić także w wersji z procesorem wyróżniającym się obniżonym poborem energii.

Mowa tu o układzie Intel Core i5-6500T, które współczynnik TDP wynosi zaledwie 35W. Jednocześnie jest to czterordzeniowy i czterowątkowy procesor o taktowaniu od 2500 MHz do 3100 MHz. Zapewni więc stabilną obsługę wszystkich kluczowych programów biurowych. Dla osób szukających nieco oszczędności przygotowane zostały konfiguracje z procesorami Intel Core i3 (modele i3-6320, i3-6300, i3-6100), a także Intel Pentium (G4520, G4500, G4400).

Jak widać, wybór jest bardzo szeroki. Podobnie jest w przypadku kart graficznych – dobrać można jedną z trzech jednostek dedykowanych lub ograniczyć się do urządzeń zintegrowanych. Najwydajniejsza kartą jest model Nvidia GeForce GT 730, co jednak nie oznacza, że mamy do czynienia z jednostką, która poradzi sobie z obsługą szczególnie wymagających programów i narzędzi. 2 GB pamięci własnej powinno jednak wystarczyć do realizacji podstawowych zadań.

W pozostałych komputerach montowane są jednostki AMD Radeon R9 350 z 1 GB pamięci oraz Nvidia NVS 310 z 512 MB pamięci. Żadna karta nie pozwoli na uruchomienie wielu nowych gier komputerowych – będą to wyłącznie produkcje wiekowe lub takie, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Producent zdecydował się na zamontowanie szybkiej pamięci typu DDR4. Taktowanie wykorzystywanych kości wynosi 2400 MHz, co bardzo dobrze wpisuje się w profil oferowanego sprzętu. To samo można powiedzieć o dyskach twardych. W zależności od konkretnych konfiguracji, możemy zdecydować się na maksymalizację pojemności poprzez wybór dysku HDD (maks. 2 TB) lub postawić na szybsze działanie, które zapewni dysk SSD. Oczywiście komputery pozwalają na rozbudowę zestawu o kolejne elementy.

HP ProDesk 400 G3 – wygląd

Oferowane zestawu występują w dwóch różnych obudowach – mowa tu konstrukcjach Small Form Factor oraz Micro Tower. Pozwala to na dobranie sprzętu do specyfiki konkretnego stanowiska pracy. Co ważne, obie obudowy zostały przygotowane w ciemnej, eleganckiej stylistyce, która dobrze wpasowuje się w biznesowy charakter sprzętu. Jeżeli chodzi o jakość wykonania i ogólną wytrzymałość mechaniczną, nie możemy się do niczego przyczepić. Komputery są solidne, a wszelkie elementy odpowiednio dopasowane.

Zamontowane zestawy portów i złączy są raczej standardowe. Znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze elementy, bez większych dodatków. Osiem portów USB, a także złącza DisplayPort oraz VGA okażą się wystarczające w ramach codziennej, standardowej pracy w firmie.

HP ProDesk 400 G3 – cechy

Mając na uwadze przedstawione podzespoły, komputery z serii HP ProDesk 400 G3 powinny zainteresować przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, które szukają przyzwoitego sprzętu o dość niskim poborze energii. Jak podkreśla producent, poszczególne zestawy mogą być łatwo rozbudowywane. Zapewniają to przede wszystkim wolne kieszenie na dyski twarde. Nic nie stoi na przeszkodzie również ku temu, aby dokupić lepszą kartę graficzną czy też zamontować kolejną kość RAM.

Jak przystało na sprzęt biznesowy, komputery korzystają także z rozwiązań mających zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych i poprawić komfort zarządzania dostępnymi zasobami. Producent postarał się o zainstalowanie specjalnych programów i pakietów.

HP ProDesk 400 G3 – wydajność

Ze względu na wykorzystanie nieco przestarzałych już podzespołów (dotyczy to przede wszystkim kart graficznych), omawiane komputery nie zapewnia super wysokiej wydajności, która zapewniłaby stabilną obsługę specjalistycznych programów i narzędzi. Oczywiście nie oznacza to, że musimy ograniczać się wyłącznie do oprogramowania standardowego.

Konfiguracje z kartą graficzną Nvidia GeForce GT 730 powinny poradzić sobie z niektórymi programami graficznymi i projektowymi. Potwierdzają to wyniki testów wydajnościowych – jednostka w programie 3DMark Cloud Gate 1.1 uzyskała średnią na poziomie 4729 punktów. Czy karta poradzi sobie z obsługą gier? Jak już wspomnieliśmy, będą to wyłącznie produkcje wiekowe i wyróżniające się niskimi wymaganiami sprzętowymi.

HP ProDesk 400 G3 – wady i zalety

Najmocniejszą stroną omówionej wyżej serii jest bez wątpienia to, że możemy wybierać spomiędzy wielu niezwykle zróżnicowanych zestawów sprzętowych. Różnią się one między sobą pod prawie każdym względem, nawet dotyczącym obudowy. Wszystko to umożliwia dobranie sprzętu do konkretnych zastosowań.

Wydajność poszczególnych podzespołów należy ocenić pozytywnie – mowa tu zwłaszcza o procesorach i pamięci RAM. Szkoda jednak, że na rynku nie ma modeli z wydajniejszymi jednostkami GPU. Na plus trzeba zaliczyć także solidność wykonania obudów oraz zestaw portów i złączy, który zawiera wszystko to, co jest potrzebne podczas standardowej pracy w biurze. Jeżeli chodzi o wady, wspomnieć trzeba oczywiście o tym, że niektóre podzespoły są już nieco przestarzałe.

ZALETY

  • Oferowane konfiguracje są zróżnicowane pod względem sprzętowym
  • Możliwość wyboru dwóch obudów
  • Pamięć RAM typu DDR4
  • Dostęp do komputerów z dyskami twardymi SSD
  • Wytrzymałe obudowy
  • Przyzwoity zestaw portów i złączy

WADY

  • Karty graficzne nie są zbyt wydajne
  • Brak wersji z nowymi podzespołami

HP ProDesk 400 G3 – podsumowanie, czy warto?

Jak już wspomnieliśmy, komputery należące do omówionej serii zadowolą przede wszystkim małe i średnie firmy. Zastosowanie podzespoły i rozwiązania okażą się wystarczające w ramach standardowych działań.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.