HP ProBook 470 G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy, czy warto zdecydować się na 17-calowego laptopa od HP. Czym wyróżnia się model ProBook 470 G5?

Kierowany jest on przede wszystkim do małych i średnich firm, którym zależy nie tylko na niskonapięciowych, przyzwoitych podzespołach, ale również odpowiednio dużej przestrzeni roboczej, pozwalającej na wygodną pracę na wielu oknach.

HP ProBook 470 G5 – dane techniczne oraz cena

Jak to zwykle bywa, laptop jest oferowany w kilku konfiguracjach sprzętowych. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ różnią się między sobą nie tylko detalami, ale również istotnymi podzespołami.

HP ProBook 470 G5 – dostępne konfiguracje

Różnice cenowe między dostępnymi modelami laptopów wynikają przede wszystkim z wybranego procesora, karty graficznej, ilości pamięci RAM, a także typu oraz pojemności dysku lub dysków twardych. Mając to na uwadze, warto dostosować swój wybór do konkretnych potrzeb.

Na początek zajmiemy się procesorem – do wyboru mamy dwa modele z serii Intel Kaby Lake Refresh. W urządzeniach droższych montowany jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ Intel Core i7-8550U, który z jednej strony gwarantuje więcej niż przyzwoitą wydajność, a z drugiej pobiera niewielką ilość energii. Jego częstotliwość taktowania w trybie bazowym wynosi 1800 MHz, jednak może ona zostać podbita do poziomu 4000 MHz w trybie turbo. Uzupełnieniem specyfikacji technicznej jest 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz HP ProBook 470 G5

Wszystko to przekłada się na procesor, który powinien okazać się dobrym wyborem dla małych i średnich firm. Dlaczego? Z już wymienionych powodów – ten niskonapięciowy układ dysponuje mocą obliczeniową, która pozwoli na stabilną obsługę wszystkich najważniejszych programów biznesowych, a także wielu narzędzi graficznych, projektowych czy też administracyjnych. Nie musimy przy tym martwić się nadmiernym obciążeniem generowanym przez układ. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto zwrócić uwagę jeszcze na to, jak przebiegały testy wydajnościowe układu, przeprowadzane na różnych konfiguracjach w programie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 164 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 553 punkty. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.

Jak już wspomnieliśmy, HP ProBook 479 G5 z i7-8550U nie jest jedynym wyborem. Drugim z procesorów montowanych w dostępnych konfiguracjach jest Intel Core i5-8250U, również czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Jego taktowanie jest jednak niższa, gdyż mieści się w przedziale od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Mniejsza jest również pamięć podręczna trzeciego poziomu – wynosi 6 MB. Różnice nie są jednak duże, dlatego w przypadku tego procesora musimy się liczyć z wydajnością niższą o zaledwie kilka-kilkanaście procent. Nie przeszkodzi to w obsłudze wspomnianych programów.

Warto nadmienić, że omawiany laptop występuje na rynku również w wersji z dedykowaną kartą graficzną (można ją znaleźć między innymi w modeli HP ProBook 470 G5 2XZ77ES). Nie jest to jednak jednostka wybitna. Mowa bowiem o nieco już przestarzałej karcie Nvidia GeForce 930MX, która korzysta z 2 GB pamięci typu GDDR3. Jej moc obliczeniowa pozwoli na stabilną obsługę podstawowych narzędzi, a także gier wyróżniających się stosunkowo niskimi wymaganiami sprzętowymi.

Specyfikacja HP ProBook 470 G5 powinna być przeanalizowana także pod kątem pamięci RAM. Producent zdecydował się na zamontowanie szybkich kości DDR4 (taktowanie 2400 MHz), które dobrze radzą sobie w ramach omawianej zastosowania. Na koniec pozostaje nam już tylko wybrać dysk twardy. Możliwości jest sporo, ponieważ możemy zdecydować się na model z pojedynczym dyskiem HDD lub SSD, a także na laptop z dwoma dyskami.

HP ProBook 470 G5 – wygląd

Do czynienia mamy z laptopem 17-calowym, dlatego najlepiej sprawdza się on podczas pracy stacjonarnej. Użytkowanie mobilne może okazać się kłopotliwe ze względu na spore wymiary, a także wagę sprzętu (2,5 kg).

Warto jednak nadmienić, że producent postawił na wzmacnianą konstrukcję, która wyróżnia się więcej niż przyzwoitą sztywnością. Jednostka zasadnicza i ekran nie wyginają się tak łatwo pod naporem, jak w przypadku wielu cieńszych urządzeń. Do tego należy dodać również zadowalającą wytrzymałość mechaniczną. Jeżeli chodzi o design, laptop prezentuje się całkiem ładnie – na rynku przeważnie możemy znaleźć modele srebrno-czarne, które dobrze oddają charakter sprzętu. Wszystkie elementy zostały spasowane prawidłowo, dlatego nie uświadczymy niepotrzebnych szpar czy też krzywizn.

Pozytywnie należy ocenić również zestaw portów. Az 4 porty USB z różnych standardów, złącza HDMI oraz VGA, a także czytnik kart pamięci, to elementy, które z pewnością okażą się bardzo przydatne podczas codziennej pracy.

HP ProBook 470 G5 – matryca

Przekątna 17,3 calu w HP ProBook 470 G5 sprawia, że jest to laptop wręcz stworzony do użytku biznesowego. Spora przestrzeń robocza zapewnia bardzo wygodną pracę na wielu oknach, co w firmach okaże się bardzo ważne.

Co równie istotne, każdy laptop został wyposażony w matryce Full HD, którą wykonano w technologii IPS. Dzięki temu, zapewnia ona więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu – zadowalająco prezentuje się zwłaszcza jakość odwzorowania kolorów. Do tego wszystkiego należy dodać także matową powłokę, która dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi padającymi na ekran. Nie powodują one drastycznego spadku widoczności.

HP ProBook 470 G5 – klawiatura i touchpad

Spore wymiary laptopa pozwalają również na montaż pełnowymiarowej klawiatury, wraz z osobnym panelem numerycznym. Dzięki temu, codzienna praca, a także tworzenie dłuższych tekstów powinno okazać się bardzo wygodne. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę jakość wykonania klawiszy. Użyte zostały materiały wysokiej jakości, za sprawą których klawisze wyróżniają się przyjemnym skokiem i stosunkowo cichym działaniem. Wszystko to jest ważne podczas pracy biurowej.

Nie możemy zapominać także o tym, że HP ProBook 470 G5 dysponuje klawiaturą podświetlaną, dlatego praca po zmroku i bez zewnętrznego oświetlenia również okaże się wygodna. Sporo dobrego należy powiedzieć również o touchpadzie. Płytka wyróżnia się wygodnym rozmiarem i przyzwoitymi właściwościami ślizgowymi, dlatego jej wykorzystanie nie powinno przysparzać problemów. Producent dołączył również czytnik linii papilarnych, który znalazł się po prawej stronie, zaraz pod panelem numerycznym.

HP ProBook 470 G5 – wydajność

Zarówno HP Probook G5 470 z i5-8250U, jak i model z układem i7 zapewnia bardzo przyzwoitą wydajność, która powinna okazać się wystraczająca do obsługi większości programów – zarówno tych standardowych, jak i nieco bardziej zaawansowanych.

Oczywiście lepszym wyborem okażą się laptopy z dedykowaną kartą graficzną, jednak nie możemy oczekiwać po niej cudów. Nvidia GeForce 930MX wyróżnia się specyfikacją, dzięki której pozwoli na stabilną obsługę podstawowych narzędzi, a także klasycznych gier oraz produkcji o niskich wymaganiach sprzętowych. Potwierdzają to testy. W programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 2201 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Unlimited Graphics, wyniosła ona 135057 punktów.

HP ProBook 470 G5 – wady i zalety

Wielu potencjalnych odbiorców z pewnością doceni możliwość wykorzystania 17-cakowego ekranu, które zapewnia sporą wygodę pracy, zwłaszcza podczas obsługi wielu okien w tym samym czasie. Oczywiście sam laptop jest ciężki i duży, dlatego nie jest specjalnie mobilny, jednak został on stworzony przede wszystkim do pracy stacjonarnej.

Test HP ProBook 470 G5 wskazuje również na to, że mamy do czynienia z urządzeniami wyposażonymi w bardzo przyzwoite, niskonapięciowe procesory, których wydajność pozwoli na bezproblemową obsługę nie tylko programów podstawowych. Do tego dochodzą modele z dedykowaną kartą graficzną, jednak należy podkreślić, że nie jest ona specjalnie wydajna.

Po stronie zalet znajdzie się natomiast jakość wykonania obudowy oraz zestaw portów, w którym znajdziemy wiele potrzebnych elementów. Do tego dodać można jeszcze solidny osprzęt. Jeśli chodzi o wady, to poza nieco zbyt słabą jednostką GPU, wspomnieć należy również o wysokich cenach oferowanych konfiguracji, zwłaszcza że są one kierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorstw.

ZALETY

  • Wygodny, 17-calowy ekran
  • Przyzwoite procesory
  • Dobrej jakości obudowa
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Bardzo solidny osprzęt
  • Dodatki w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych

WADY

  • Dedykowana karta graficzna mogła być nieco wydajniejsza
  • Wysokie ceny
  • Utrudniona praca mobilna

HP ProBook 470 G5 – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie laptopów o stacjonarnym charakterze, który korzysta z niskonapięciowych, przyzwoitych podzespołów, omówiona wyżej seria może okazać się dobrym wyborem. Zwłaszcza że na rynku dostępnych jest co najmniej kilka konfiguracji sprzętowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.