Udostępnij
Skomentuj

HP EliteBook 850 G5 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Analizujemy możliwości biznesowego laptopa od HP. Czy model 850 G5 jest wart zainteresowania?

Kolejna odsłona tego laptopa przynosi ze sobą przede wszystkim najnowsze procesory, wyróżniające się zwiększoną liczbą fizycznych rdzeni i wątków. Do tego należy dodać również możliwość wyboru jednej z wielu niezwykle zróżnicowanych konfiguracji, dostosowanych do potrzeb firm i profesjonalistów.

Polecane laptopy

HP EliteBook 850 G5 – dane techniczne oraz cena

HP EliteBook 850 G5 – dostępne konfiguracje

Na rynku dostępnych jest wiele modeli laptopa HP EliteBook 850, które są zróżnicowane pod praktycznie każdym względem. Dzięki temu firmy, a także specjaliści pracujący na zaawansowanych programach mogą dobrać laptopa zarówno pod względem jego wydajności i możliwości wykorzystania, jak i ceny.

Najszerszy wybór dotyczy oczywiście procesorów. Omawiana seria zawiera urządzenia korzystające z układów Intela ósmej, siódmej i szóstej generacji. Są to modele niskonapięciowe, które dostosowano przede wszystkim do pracy biurowej i profesjonalnej. W laptopach najdroższych znajdziemy procesor Intel Core i7-8550U.

Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ, które taktowanie bazowe wynosi 1800 MHz – może ono zostać jednak podbite do aż 4000 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP na poziomie 15 W. Jest to jeden z lepszych procesorów niskonapięciowych dostępnych na rynku. Liczba rdzeni i wątków sprawia, że dobrze sprawdzi się zarówno w ramach użytku standardowego, jak i podczas obsługi programów profesjonalnych. Potwierdzeniem tego są zresztą wyniki testów wydajnościowych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15.

W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 163 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wynik zatrzymał się na 553 punktach. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty. W laptopach HP EliteBook 850 G5 znaleźć można również procesory Intel Core i5, również ósmej generacji. Mowa o modelach i5-8350U oraz i5-8250U. Są to procesory czterordzeniowe i ośmiowątkowe – w pierwszym przypadku mamy do czynienia z taktowaniem na poziomie od 1700 MHz do 3600 MHz, natomiast w drugim od 1600 MHz do 3400 MHz. Laptopy te gwarantują bardzo zbliżoną wydajność do modeli i7 – różnice dotyczą zaledwie kilku procent, toteż także laptopy z procesorami i5 zapewnią wydajność wystraczająca do obsługi programów szczególnie wymagających pod względem sprzętowym.

Do tego wszystkiego dochodzą również konfiguracje tańsze, korzystające z procesorów ze starszych generacji. Mowa tu między innymi o układach Intel Core i7-7500U, 6500U, a także i5-7300U oraz i5-7200U. W ich przypadku różnice wydajności w porównaniu z modelami ósmej generacji wynoszą kilkadziesiąt procent. Dotyczy to mniejszej liczby rdzeni i wątków.

Choć laptopy HP EliteBook 850 G5 zazwyczaj występują w wersjach ze zintegrowaną kartą graficzną, znaleźć można również urządzenia korzystające z dedykowanej jednostki GPU. Mowa tu o modeli AMD Radeon R7 M465. Korzysta ona z 2 GB pamięci typu GDDR5 i powinna zapewnić stabilną obsługę większości programów graficznych, a także niektórych gier – będą to przede wszystkim klasyki, a także ciekawe produkcje o obniżonych wymaganiach sprzętowych.

W specyfikacji omawianych laptopów znajduje się również pamięć RAM typu DDR4. Jej częstotliwość taktowania wynosi 2133 MHz. Warto nadmienić, że w większości modeli oba sloty na gniazda RAM są zajęte, dlatego warto dokładnie sprawdzić, z jakiej ilości pamięci możemy skorzystać. Co ważne, najnowsze wersje laptopów nie występują z pojedynczymi dyskami HDD -  są to albo dyski półprzewodnikowe albo połączenia dysków – HDD + SSD M.2 lub SSD + SSD M.2.

HP EliteBook 850 G5 – wygląd

Jak na biznesowy laptop typu premium przystało, HP EliteBook 850 G5 wyróżnia się specjalnie wzmocnioną obudową, odporną nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych. Zarówno sztywność konstrukcji, jak i spasowanie wszystkich elementów i ogólną jakość wykonania należy ocenić wysoko. Laptop wygląda bardzo profesjonalnie i jest niezwykle solidny.

Co ważne, wszystko to udało się uzyskać przy zachowaniu niewielkiej wagi sprzętu. Waży on zaledwie 1,78 kg, dlatego jego przenoszenie czy też praca mobilna nie powinna sprawiać, żadnych trudności, no chyba że związane z 15-calowym ekranem urządzenia. Jeżeli chodzi o zestaw portów i złączy, to znajdziemy tam wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na większą liczbę portów USB.

HP EliteBook 850 G5 – matryca

Kolejnym potwierdzeniem wysokiej jakości sprzętu jest 15-calowa matryca IPS, która obsługuje rozdzielczość Full HD. Z jakości generowanego obrazu powinni być zadowoleni nawet najbardziej wymagający użytkownicy. Zarówno odwzorowanie kolorów, jak i kontrast, luminację oraz kąty widzenia należy ocenić wysoko.

Wszystko to sprawia, że laptop sprawdzi się podczas obsługi programów graficznych i projektowych. Do tego wszystkiego należy dodać również matową powłokę matrycy, która skutecznie utrzymuje widoczność na wysokim poziomie, nawet przy zwiększonym nasłonecznieniu.

HP EliteBook 850 G5 – klawiatura i touchpad

Wysoki komfort pracy na omawianym laptopie jest zapewniany również za sprawą zamontowanej klawiatury. Wykonana została ona z odpowiedniej jakości materiałów, dzięki czemu jest wytrzymała, a do tego stosunkowo cicha. Tworzenie dłuższych tekstów nie powinno sprawiać nam żadnych trudności.

Warto wspomnieć również o tym, że klawiatura jest podświetlana, co jednak należy uznać za standard w przypadku tego typu sprzętów. Bez zarzutów sprawdza się także touchpad  - wyróżnia się przyzwoitymi parametrami ślizgowymi i odpowiednią stabilnością podczas pracy.

HP EliteBook 850 G5 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, procesory montowane w laptopie ElieBook 850 G5 wyróżniają się więcej niż przyzwoitą wydajnością (zwłaszcza modele ósmej generacji), dzięki czemu są w stanie zapewnić stabilną obsługę nie tylko programów podstawowych, ale również profesjonalnych.

Jak natomiast prezentuje się wydajność dedykowanej karty graficznej AMD Radeon R7 M465? Nie jest to jednostka z najwyższej półki jakościowej, jednak gwarantuje uzyskanie przyzwoitego poziomu, który pozwoli na komfortową pracę z użyciem narzędzi graficznych i projektowych. Potwierdzeniem tego są wyniki uzyskiwane w takich programach jak 3DMark Fire Strike Graphics 1920x1080 (średnia na poziomie 1740 punktów) i 3DMark Cloud Gate Standard Graphics 1280x720 (12250 punktów).

Jeżeli chodzi o gry komputerowe, karta powinna poradzić sobie z obsługą takich tytułów jak Overwatch, Diablo III, The Sims 4, Rocket League czy też Diablo III.

HP EliteBook 850 G5 – wady i zalety

Jednym z większych atutów omawianej serii jest z pewnością dostęp do wielu zróżnicowanych konfiguracji. Dzięki temu, jesteśmy w stanie dobrać procesor, kartę graficzną, ilość pamięci RAM, a także rodzaj i pojemność dysku lub dysków twardych. Wszystko to zdecydowanie ułatwia zakup dostosowanego do konkretnych zastosowań, nieważne, czy kupujemy sprzęt do firmy czy może do własnego użytku.

Jeżeli chodzi o wydajność poszczególnych podzespołów, jest więcej niż przyzwoicie, choć najlepiej należy ocenić oczywiście procesory Intela Core ósmej generacji. Po stronie plusów znajdzie się także nowoczesna, solidna obudowa, która została wykonana z wysokiej jakości materiałów, zapewniających podwyższoną wytrzymałość mechaniczną.

Nie można zapomnieć także o dobrze wykonane klawiaturze i touchpadzie oraz o matrycy IPS, która zapewnia odpowiednią jakość generowanego obrazu – zadowoleni będą z niej nawet najbardziej wymagający użytkownicy. Po stronie wad znajdą się oczywiście wysokie ceny poszczególnych konfiguracji (zwłaszcza tych najlepszych). Przyczepić można się również do tego, że zabrakło miejsca na dodatkowe porty USB.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Wysoka wydajność procesorów
  • Bardzo solidna, lekka obudowa
  • Wysokiej jakości matryca
  • Przyzwoita klawiatura i touchpad

WADY

  • Bardzo wysokie ceny
  • Liczba portów USB mogła być wyższa

HP EliteBook 850 G5 – podsumowanie, czy warto?

Laptopy wchodzące w skład omówionej wyżej serii z pewnością zadowolą średnie i duże firmy, a także użytkowników profesjonalnych. Zapewniają wysoką jakość wykonania i więcej niż przyzwoitą wydajność. Mając to wszystko na uwadze, warto je polecić szerokiemu gronu użytkowników.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.