Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Glina w zanęcie – o czym pamiętać?

By zwabić ryby w odpowiednie miejsce, wędkarze korzystają z wielu trików, np. komponują zanęty.

Wiele osób myli zanętę z przynętą. Nazwy brzmią podobnie, jednak są to dwa różne produkty. Oczywiście oba pomagają wędkarzom złowić rybę, ale stosuje się je w odmienny sposób. Przynęta to pokarm (sztuczny lub naturalny), który zakłada się na haczyk lub na tzw. włos, czyli krótką żyłkę lub plecionkę. To ją bezpośrednio chwyta ryba, a co za tym idzie, łapie się na haczyk.

Zanęta to natomiast pokarm, który jest wieloskładnikowy. Formuje się go w kulki, które następnie rzuca się do wody. Zanęta ma nie tylko zwabić określone ryby, ale też utrzymać je w łowisku, co ułatwi ich połów. W zależności od tego, jakie ryby się łowi, stosuje się inne składniki. Zazwyczaj wystarczy kilka podstawowych, by stworzyć dobrą zanętę. Niektórzy wędkarze czasami zastanawiają się, po co glina w zanęcie. Zwłaszcza dotyczy to początkujących poławiaczy. Czy rzeczywiście jest ona niezbędna? Jaka jest jej rola?

Co daje glina w zanęcie?

Może się wydawać, że glina do zanęty nie jest najlepszym pomysłem. W końcu ryby jej nie spożywają, więc nie przyciągnie ich do konkretnego miejsca łowiska. A jednak glina w zanęcie pełni wiele funkcji i bez wątpienia warto ją stosować, choć powinno się to robić świadomie. Jaką rolę spełnia glina?

  • Wypełniacz – w zanęcie nie może zabraknąć wypełniacza. Może nim być mąka kukurydziana, ale także właśnie glina. Składnik ten nie tylko wypełnia zanętę, ale także powoduje jej zubożenie. W końcu wędkarz chce, aby ryba przypłynęła do zanęty, ale nie, żeby się nią nasyciła. Wówczas połów ryb byłby mocno utrudniony!
  • Dociążenie – jeśli wędkarz chce, aby zanęta dotarła aż na dno, musi ją dociążyć. Służy do tego m.in. glina. Dzięki temu dodatkowi zanęta nie rozpadnie się wcześniej i nie zostanie rozproszona, np. przez nurt rzeki. To ważne, jeśli ma się dokładnie obrany punkt, do którego zanęta ma dostarczyć zawarte w niej składniki.
  • Nośnik przynęt zanętowych – zanęta to nie tylko bułka tarta, ciastka, mąki, kasze, płatki owsiane czy przyprawy. Znaleźć się mogą w nich także robaki zanętowe, np. ochotki. Glina w zanęcie spowoduje, że zostaną skuteczniej przetransportowane do wody, bowiem stanowi naturalne środowisko dla różnych robaków.
  • Kolorant – glina w zanęcie może także skutecznie zmienić jej właściwości, zwłaszcza kolor. Pozwoli uzyskać taką mieszankę, która doskonale wtopi się w dno jeziora czy rzeki. Wówczas ryby o wiele chętniej podpłyną do takiej zanęty i będzie prościej je złowić.
  • Spoiwo – oczywiście glina to także doskonałe spoiwo. Dodając ją do zanęty, można uzyskać łatwo dający się formować produkt. Taka zanęta będzie też wolniej się rozpadać.

Rodzaj gliny w zanęcie

Wybór gliny wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Bez wątpienia najlepiej skorzystać z asortymentu internetowego sklepu wędkarskiego. Jednak obecne tam produkty to nie jedna wersja gliny, ale kilka, o różnych właściwościach. Jedna glina w zanęcie lepiej sprawdzi się w rzece, inna w jeziorze. Jest także mnóstwo innych czynników, na które należałoby zwrócić uwagę. Jednak na samym początku dobrze jest skupić się na rodzajach glin. Na jakie wyroby można natknąć się w ofercie sklepów wędkarskich online?

  • Glina rozpraszająca – są to lekkie, sypkie gliny, przede wszystkim wykorzystywane w wodach stojących lub wolnopłynących. Glina rozpraszająca w zanęcie ma także właściwości smużące. Nie nadaje się jako nośnik dla robactwa, ale może pełnić rolę dociążenia.
  • Glina wiążąca – to przeciwieństwo gliny rozpraszającej. Gliny wiążące mają różną siłę wiązania, więc każdy wędkarz powinien orientować się, jaki produkt jest mu potrzebny, np. w rzekach poleca się bardzo ciężkie gliny, które absolutnie nie nadają się do użytku w wodach stojących. Są dobrym nośnikiem dla przynęt zanętowych. Taka glina w zanęcie powoduje zwiększenie jej spoistości oraz jest dla niej dociążeniem.
  • Glina Argile – to specyficzny rodzaj gliny. Łączy w sobie zalety gliny rozpraszającej oraz wiążącej. Taka glina w zanęcie służy nie tylko do tego, aby lepiej kleiły się kule, ale także wykazuje właściwości smużące. Może nawet stanowić połowę całej zanęty. Jest uniwersalna, bo w zależności od tego, jaki rodzaj tej gliny się kupi, można ją stosować i do jezior, i do rzek. Zazwyczaj przed użyciem takiej gliny trzeba ją nawilżyć, mniej lub bardziej, w zależności od tego, jaką kleistość chce uzyskać wędkarz.
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.