Udostępnij
Skomentuj

Freestyle football – jaką piłkę wybrać i jak trenować?

Freestyle football to ewolucje z piłką. Ta dyscyplina sportu jest dość młoda, ale zyskała zwolenników na całym świecie.

Freestyle football trenują najczęściej osoby zaznajomione już z piłką nożną, ale chcące czegoś więcej – oprócz techniki, również efektowności. Zobacz, jaka piłka do freestyle będzie najlepsza i ile trzeba zapłacić za dobry model.

Freestyle – co to jest?

Freestyle football najłatwiej jest określić mianem ewolucji z piłką. Są to różnego rodzaju żonglerskie triki wykonywane głową, polegające na podbijaniu piłki kolanami lub jej toczeniu po murawie. Freestyle z piłką zdobył tak duże zainteresowanie, że obecnie rozgrywane są nawet mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Obecny mistrz świata w freestyle football to Polak Michał Rycaj, a poza nim różnego rodzaju prestiżowe mistrzostwa wygrali np. Szymon Skalski i Krzysztofo Golonka.

Warto wiedzieć: Ciekawostką jest fakt, że za „ojca” freestyle football uznaje się Diego Maradonę – argentyńskiego piłkarza i byłego zawodnika m.in. FC Barcelony oraz reprezentanta Argentyny na mistrzostwach świata w piłce nożnej.

Jak trenować freestyle?

Nigdzie nie ma jasno określonych zasad treningu freestyle, dlatego że jest to dyscyplina bardzo dowolna, a trenujący może sam wymyślać i komponować różne układy, a nawet choreografię z muzyką. Osoby, które zastanawiają się jak zacząć freestyle football, często podpatrują znanych piłkarzy i próbują naśladować ich działania. Osoby, które pytają jak trenować freestyle, muszą wiedzieć, że dyscyplina ta ma wiele stylów. Początkowo najpopularniejszy był styl air, który polega na pobijaniu piłki nogami. Oprócz tego wyróżniamy jeszcze style:

  • sit down – wykonywany na siedząco,
  • upper – toczenie piłki po głowie klatce piersiowej i karku,
  • ground – triki wykonywane na ziemi.

Najbardziej spektakularny freestyle to połączenie różnych styków. Wtedy pokaz jest bardzo różnorodny, ale treningi trudniejsze, dlatego że należy zachować płynność podczas przechodzenia z jednego stylu do drugiego.

Większość trików wykonywanych we freestyle football ma swoje nazwy. Przykładowo trik Neck Stall polega na trzymaniu piłki na karku, a Chest Stall to trzymanie piłki na klatce piersiowej. Podstawowy trening freestyle zajmuje minimum kilka miesięcy, ale na zdobycie większych umiejętności i start w zawodach potrzeba zazwyczaj kilku lat treningu. Naukę freestyle najlepiej zacząć od pobijania piłki głową oraz prób utrzymania jej na klatce piersiowej lub na karku. Wymaga to dużego opanowania, a także kontrolowania równowagi. Osoba zaczynająca swoją przygodę z freestyle musi być gotowa na 5-6 treningów tygodniowo po 1-2 godziny. W sprzedaży dostępne są specjalne kursy video, dzięki którym nauka jest łatwiejsza.

Jaka piłka do freestyle?

Trening freestyle wymaga posiadania odpowiedniej piłki. Standardowo jest to piłka w rozmiarze 4.5. Wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje piłek.

  • Piłka do freestyle z gąbkami – nieco cięższa piłka doskonale „trzymająca się” nogi.
  • Piłka do freestyle bez gąbek – taka piłka cechuje się lekkością, ale nie sprawdza się w przypadku stylu air, który polega na podbijaniu.

Freestyle football można ćwiczyć właściwie ze zwykłą piłką do „nogi”, ale w przypadku nieco twardszych piłek zaleca się lekko spuścić z nich powietrze. Jeżeli chodzi o materiały wykonania, to piłki pokryte są tworzywem sztucznym bądź surowym jeansem.

Piłki do freestyle dostępne są w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych, co jeszcze bardziej potęguje efekt spektakularności piłkarskich wyczynów. Koszt zakupu piłki do freestyle to ok. 100-150 zł, ale w promocji można ją kupić już za ok. 80-90 zł.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:33
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.