Udostępnij
Skomentuj

Elektryczny czy gazowy - który podgrzewacz wybrać? Jaki najlepszy?

W wielu domach, blokach i kamienicach podgrzewacz wody nadal stanowi istotny element instalacji wodnej.

Jego funkcjonowanie przekłada się nie tylko na codzienny komfort mieszkańców, ale także na wysokość rachunków. Dlatego też ważny jest wybór odpowiedniego rozwiązania. Obecnie na rynku dominuje jeden zasadniczy podział podgrzewaczy – na odmiany elektryczne i gazowe. Ich działanie, z wiadomych przyczyn, jest różne, odmienna jest także skuteczność tych produktów w wybranych warunkach. Wszystko to sprawia, że należy dokładnie zastanowić się nad tym, jakiego wyboru ostatecznie powinniśmy dokonać.

Popularne przepływowe podgrzewacze wody

Podgrzewacz gazowy wody

Jeszcze kilka lat temu produkty te pracowały w większości gospodarstw domowych. Ich wadą była trudność dostosowania mocy do rzeczywistych potrzeb, a także stosunkowo spora awaryjność. Obecnie jednak podgrzewacze gazowe zostały udoskonalone na tyle, iż wymienione wady przestały istnieć. Na rynku znajdziemy 2 typy produktów gazowych.

 • Podgrzewacz gazowy pojemnościowy – najważniejszym elementem budowy urządzenia jest zbiornik. Dla nas kluczowa jest natomiast jego pojemność – najczęściej oscyluje ona w granicach od 100 do 200 litrów. Pamiętajmy o tym, iż podgrzewaczy o sporej pojemności nie powiesimy na ścianie – będziemy musieli więc dysponować wystarczającą powierzchnią na podłodze.

Zwrócić uwagę musimy także na to, z jakiego tworzywa zbiornik został stworzony. Najczęściej spotykane są produkty ze stali zwykłej pokryte emalią oraz ze stali kwasoodpornej. Zdecydowanie lepszym wyborem okażą się zbiorniki ze stali kwasoodpornej, ponieważ są lepiej zabezpieczone przed korozją.

Pod zbiornikiem umieszczany jest palnik gazowy, natomiast przez jego środek poprowadzana zostaje odpowiednia rura, która odprowadza spaliny. Oczywiście należy podłączyć ją do przewodu kominowego. Podgrzewacz gazowy pojemnościowy podgrzewa wodę do temperatury określonej przez nas, jeżeli spadnie poniżej tego poziomu, uruchamiany jest wspomniany palnik. Dzięki temu rozwiązaniu, za każdym razem, gdy odkręcamy kurek, woda jest ciepła.

 • Podgrzewacz gazowy przepływowy – składa się z blaszanej obudowy, palnika oraz wymiennika ciepła o niewielkich rozmiarach. Wszystko to sprawia, że podgrzewacze przepływowe montowane są na ścianach.

Najważniejszą informacją jest to, iż woda podgrzewana jest w trakcie. Gdy odkręcamy kurek, uruchamiany zostaje palnik – dopiero od tego momentu woda jest podgrzewana. Sprawia to, że musimy nieco odczekać aż z kranu zacznie wydobywać się ciepła woda. Dlatego też odległość między urządzeniem a instalacją powinna być możliwie jak najmniejsza. Im bowiem dystans większy, tym dłużej będziemy musieli czekać na ciepłą wodę.

Kupując podgrzewacz gazowy, powinniśmy zwrócić uwagę także na rodzaj zapalnika. Zakupić możemy bowiem urządzenie z płomieniem dyżurnym, który będzie palił się cały czas lub podpalane w sposób automatyczny po odkręceniu kurka. Jak nietrudno się domyślić, rozwiązanie drugie jest ekonomiczniejsze.

Jak wybrać podgrzewacz gazowy wody?

Ostateczna decyzja będzie uzależniona od typu urządzenia oraz jego mocy. Odpowiadając na pytanie, jaki podgrzewacz wody do bloku bądź niewielkiego mieszkania, warto zdecydować się na produkt przepływowy, który wyróżnia się mniejszymi rozmiarami. Jest on w stanie bez problemów obsłużyć jedną łazienkę.

Jeżeli jednak mieszkamy w domu jednorodzinnym, należy zakupić podgrzewacz pojemnościowy. Przede wszystkim dlatego, iż gwarantuje on stałą temperaturę wody. Nie musimy więc czekać kilku, a czasem i kilkunastu sekund na to, aż z kranu popłynie ciepła woda. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy odległość dzieląca urządzenie od instalacji jest spora. Podgrzewacze pojemnościowe będą także wygodniejszym rozwiązaniem dla dużej rodziny, która jednocześnie korzysta z kilku kranów.

Istotną kwestią jest moc podgrzewacza gazowego. Jak pokazują wyliczenia, do podgrzania jednego litra wody do temperatury oscylującej w granicach 40 stopni Celsjusza potrzeba mocy około 2,1 kW. W wannie wykorzystujemy około 10 litrów na minutę, co oznacza, że podgrzewacz powinien dysponować mocą co najmniej równą 21 kW. W przypadku samego zlewu, wartości te należy podzielić przez połowę. Jeżeli więc chcemy, aby urządzenie umożliwiało swobodne korzystanie z dwóch bądź trzech kranów jednocześnie, warto zdecydować się na podgrzewacz o mocy około 30 kW.

Podgrzewacz wody gazowy – najważniejsze informacje

Chcąc zakupić urządzenie gazowe, musimy dysponować sprawnym i efektywnym systemem wentylacyjnym, dzięki któremu w prosty sposób odprowadzimy wszelkie spaliny na zewnątrz. Oczywiście nasz dom lub mieszkanie musi być zasilane gazem ziemnym.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, iż gaz jest tańszy od prądu, dlatego nasze koszty eksploatacyjne będą niższe. Do wad podgrzewaczy gazowych należy zaliczyć pewne ograniczenia instalacyjne (zwłaszcza w przypadku rozwiązań przepływowych).

Spośród dostępnych na rynku produktów, godny polecenia jest podgrzewacz gazowy Junkers, Ariston, Termet oraz Vaillant.

Podgrzewacz elektryczny do wody

W przypadku urządzeń elektrycznych, także zdecydować możemy się na rozwiązanie pojemnościowe bądź przepływowe.

 • Podgrzewacz elektryczny wody pojemnościowy - składa się on ze zbiornika (jego pojemność jest podobna do urządzeń gazowych) oraz elektrycznej grzałki. Urządzenia pojemnościowe utrzymują temperaturę wody przez cały czas, co jednak związane jest z koniecznością częstego poboru energii elektrycznej. Jak nietrudno się domyślić, będzie wiązało się to ze sporymi rachunkami.

Pamiętać należy o tym, iż grzałka podgrzewa wodę automatycznie, gdy jej temperatura spadnie poniżej wyznaczonego poziomu. Jeżeli więc nie chcemy, aby urządzenie niepotrzebnie wykorzystywało prąd w nocy, należy podgrzewacz odłączać z gniazdka. Dobrym rozwiązaniem okaże się także zakup urządzenia ze specjalnym zegarem, za pomocą którego możemy ustalić, w jakim przedziale czasowym podgrzewacz ma funkcjonować.

 • Podgrzewacz elektryczny wody przepływowy – zasada działania elektrycznego urządzenia przepływowego jest podobna, jak w przypadku rozwiązań gazowych. Ponownie kluczowa okazuje się odległość między podgrzewaczem a instalacją. Jeżeli chcemy, aby urządzenie obsługiwało kilka punktów poboru naraz, powinno wyróżniać się mocą przewyższającą poziom 15 kW. Takie podgrzewacze elektryczne muszą być zasilane prądem trójfazowym, musimy więc dysponować mocnym przyłączem. Będzie to wymagało odpowiedniej zgody zakładu energetycznego. Jeżeli moc jest mniejsza niż 10 kW, urządzenie będzie w stanie podgrzać wodę tylko w jednym punkcie.

Jaki podgrzewacz wody elektryczny – najważniejsze informacje

Jeśli montujemy podgrzewacz elektryczny w łazience, pamiętajmy o tym, aby zwrócić uwagę na zabezpieczenie przed wilgocią. Poziom ochrony oznaczany jest znacznikiem IP. Do łazienki zalecane są podgrzewacze elektryczne IP24 lub IP25. Tylko one zagwarantują nam ochronę przed porażeniem prądem.

Jak to zostało już zaznaczone, jeżeli chcemy obsłużyć jednym podgrzewaczem kilka punktów poboru wody, jego moc powinna przekraczać wartość 15 kW. W przypadku urządzenia pojemnościowego, istotna jest także pojemność zbiornika. Przyjmuje się, iż dla jednej osoby potrzeba około 30-40 litrów wody, dlatego dla pięcioosobowej rodziny dobrym rozwiązaniem okaże się podgrzewacz o pojemności co najmniej 200 litrów.

Zaletą urządzeń elektrycznych jest mniejsza awaryjność oraz większa wygoda użytkowania. Nie musimy zmagać się także z instalacją specjalnych rur, przez które będą odprowadzane spaliny. Wspomnieć należy też o tym, iż podgrzewacza zasilany prądem jest łatwiejszy w montażu, w pewnych sytuacjach może okazać się również bezpieczniejszy (zwłaszcza porównując go do starych urządzeń gazowych). Jest także dużo bardziej ekologiczny. Bez wątpienia jego największą wadą jest natomiast wysoki koszt eksploatacyjny

Do polecanych urządzeń zaliczyć można przepływowy podgrzewacz wody Ariston oraz przepływowy podgrzewacz wody Kospel.

Jaki podgrzewacz wody? Gazowy czy elektryczny?

Ostateczna decyzja odnośnie wyboru podgrzewacza gazowego bądź elektrycznego będzie uzależniona przede wszystkim od wielkości naszego domu bądź mieszkania oraz stopnia eksploatacji. To właśnie pod tym względem należy rozpatrywać wszelkie zalety i wady obu rozwiązań.

Zalety podgrzewacza gazowego

 • mniejsze koszty
 • większa moc
 • lepsza praca w większych domach
 • brak konieczności dysponowania prądem trójfazowym

Wady podgrzewacza gazowego

 • trudny montaż
 • konieczność instalacji specjalnej rury odprowadzającej spaliny
 • obowiązek dysponowania sprawną instalacją wentylacyjną
 • ograniczenia instalacyjne
 • niebezpieczeństwo awarii w przypadku starych urządzeń
 • wpływ na ekologię

Zalety podgrzewacza elektrycznego

 • mniejsza awaryjność
 • brak szkodliwego wpływu na przyrodę
 • wygoda użytkowania
 • bezpieczeństwo
 • łatwy montaż
 • brak konieczności instalowania specjalnych rur

Wady podgrzewacza elektrycznego

 • wysokie koszty eksploatacyjne, które sprawiają, że powinien być on użytkowany w domach o mniejszym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę
 • konieczność korzystania z prądu trójfazowego w przypadku urządzeń o większej mocy
 • urządzenie należy odłączać z gniazdka na noc (można w tym celu zakupić specjalny zegar)
 • ograniczone możliwości zasilania większego gospodarstwa
 • konieczność zwracania uwagi na ochronę przed wpływem wody
Udostępnij
2,2
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.