Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Elektroniczna czy mechaniczna maszyna do szycia – która lepsza?

Przedstawiamy garść najważniejszych informacji na temat mechanicznych i elektrycznych maszyn!

Wybór typu maszyny do szycia uzależniony jest między innymi od jej przeznaczenia. Profesjonalni szwacze wykazują znacznie większe wymagania sprzętowe od domowych hobbystów, zajmujących się głównie przerabianiem odzieży czy szyciem na niewielką skalę. 

Co warto wiedzieć o mechanicznej maszynie do szycia?

Mechaniczna maszyna do szycia to połączenie automatyzacji z manualną obsługą użytkownika. Jak wskazuje sama jej nazwa, działa mechanicznie; uruchomienie maszyny odbywa się za pomocą naciśnięcia pedała (stopki) – nożnego rozrusznika. Ogromne znaczenie ma w jej przypadku właśnie czynnik ludzki, człowiek odpowiada bowiem nie tylko za miarowe, równe przesuwanie materiału pod igłą, ale także samo odpalenie i moc działania maszyny do szycia Singer. Im większy wykona nacisk na stopkę, tym szybciej i intensywniej będzie pracowała igła.

Podobnie jest w przypadku wszystkich innych elementów maszyny. To właśnie użytkownik odpowiada za ustawienie poziomu naprężenia nici bądź długości szwu. Wszelkie parametry określa się przy pomocy wbudowanych pokręteł znajdujących się najczęściej w bocznej, górnej części obudowy. Doskonałe efekty szycia uzależnione są więc od poznania maszyny i wszystkich jej funkcji; ze względu na czułość pokręteł, należy wykazać się doskonałą precyzją. Korzystanie z mechanicznej maszyny do szycia jest więc bardzo silnym związkiem człowieka z urządzeniem – to użytkownik w ogromnej mierze odpowiada za ostateczny efekt wykonanego przez maszynę szwu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego typu urządzeń szyjących, które różnią się od siebie nie tylko ceną, designem i rozmiarem, ale przede wszystkim ilością ustawień. Decydując się na zakup maszyny mechanicznej, warto zwrócić szczególną uwagę na dostępność takich opcji dodatkowych, jak:

  • automatyczne lub półautomatyczne obszywanie dziurek,
  • możliwość regulacji stopnia docisku stopki,
  • wbudowany nawlekacz igły,
  • możliwość regulacji długości i szerokości szwu.

Jak działa elektroniczna maszyna do szycia?

Elektroniczna maszyna do szycia Łucznik jest sprzętem znacznie bardziej zautomatyzowanym od wersji mechanicznej. Za ogromną część ustawień i mocy bądź tempa pracy urządzenia odpowiada wbudowany moduł komputerowy. Ze spokojem można ją nazwać nowocześniejszą wersją maszyny od swojej kuzynki; urządzenia mechaniczne obsługiwane są przede wszystkim przez odpowiedni układ zębatek, krzywek czy mimośrodów, a elektroniczne – układ scalony, wbudowany w płytę główną. Ujmując rzecz najprościej, po rozebraniu maszyny mechanicznej zobaczymy głównie metalowe zębatki, w przypadku elektronicznej – liczne kable i elementy przypominające właśnie wnętrze komputera.

Dzięki większemu zautomatyzowaniu sposobu pracy maszyny do szycia elektronicznej, jej użytkownik zostaje znacznie odciążony. W zdecydowanie mniejszym stopniu odpowiada między innymi za prędkość pracy igły; zamiast regulować ją naciskiem na pedał, może zrobić to za pomocą wygodnego przycisku. Co więcej, wersje elektroniczne wiążą się ze znacznie większymi możliwościami. Urządzenia mechaniczne osiągają maksymalnie 30 ściegów, co związane jest z jej budową – układ krzywek jest ograniczony. W przypadku elektronicznych maszyn do szycia za tworzenie ściegu odpowiadają najczęściej silniki krokowe, poruszające igielnicą w określony sposób. Ruchy te można zaprogramować w zasadzie w nieograniczoną ilość sposobów, dzięki czemu ilość dostępnych ściegów niejednokrotnie wynosi nawet 99. To między innymi wzory liter, cyfr, kwiatów, serc czy kształtów geometrycznych, pozwalających na niezwykłe przyozdobienie obsługiwanych tkanin.

Wygoda maszyn komputerowych objawia się także w samym wykończeniu ściegu. Jest on automatycznie ryglowany, dzięki czemu użytkownik nie musi już – jak w przypadku wersji mechanicznych – przerywać pracy celem zmiany trybu szycia na wsteczny i powrotu do normalnego. Maszyna zrobi to samodzielnie, kierując odpowiednio iglicę go przodu i w tył. Co więcej, urządzenia elektroniczne oferują pozycjonowanie igły według osobistych preferencji użytkownika – dzięki niemu zakończy ona pracę zawsze w z góry określony sposób. Pozwoli to między innymi na wygodne szycie w kierunku przeciwnym do poprzedniego.

Polecane maszyny do szycia

Elektroniczna czy mechaniczna maszyna do szycia – jaka będzie lepsza?

Wybór typu maszyny zależy przede wszystkim od osobistych preferencji użytkownika i budżetu zaplanowanego na jej zakup. Wersje mechaniczne są znacznie tańsze, jednak ograniczenie związane z kosztami wiąże się także z możliwościami urządzenia. Maszyny do szycia elektroniczne, choć są droższe, z pewnością zostaną docenione przez wszystkich szyjących dużo i często. W pierwszym momencie należy więc zastanowić się nad tym, jak często maszyna będzie eksploatowana. Jeżeli użytkownik zamierza przede wszystkim wprowadzać nieznaczne zmiany w odzieży, na przykład raz na kilka miesięcy zmienić jej rozmiar i to właśnie będzie częstotliwość, z którą maszyna będzie wyjmowana z szafy, z całą pewnością zadowoli go mechaniczna.

Zwiększy satysfakcję z efektu; świadomość, że w znacznym stopniu zarządzał jej działaniem, zdecydowanie cieszy, gdy praca została wykonana idealnie. To także odpowiedni wybór dla tradycjonalistów i osób ceniących sobie wysoki stopień kontroli nad wykonywaną pracą. Z kolei maszyny komputerowe są odpowiedzią na potrzeby profesjonalnych krawcowych. Mając własną firmę zajmującą się szyciem toreb na zakupy wielorazowego użytku, przerabianiem ubrań czy tworzeniem ich od podstaw, przy dużej ilości zamówień, liczy się przede wszystkim czas. A ten znacznie zwraca właśnie wysokie zautomatyzowanie pracy.

Urządzenia elektroniczne pod wieloma względami odciążają, jednocześnie zdecydowanie zwiększając możliwości, jak chociażby wspomnianą ilość dostępnych ściegów. Niezależnie od osobistych preferencji, decydując się na zakup maszyny do szycia, warto wziąć pod uwagę także swoje doświadczenie. Nawet początkujący krawiec jest w stanie nauczyć się obsługi maszyny mechanicznej, powinien jednak pamiętać o tym, by dokładnie poznać urządzenie i przetestować wszystkie jego możliwości i typy ustawień na dowolnym, mniej potrzebnym materiale. Przed dokonaniem wyboru warto także dokładnie zapoznać się ze wszystkimi specyfikacjami urządzenia, zwłaszcza ilością i typem dostępnych ściegów. Nie należy także zapominać o dobraniu niezbędnych akcesoriów, a więc pakietu nici czy profesjonalnych nożyczek krawieckich do cięcia tkanin. Warto również pamiętać o wielkości i wadze maszyny, dobierając je tak, by praca odpowiadała standardom życia; jeśli urządzenie będzie miało być często chowane, nie powinno być zbyt ciężkie i duże.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.