Udostępnij
Skomentuj

Dżungarski, syryjski, Roborowskiego czy europejski – którego chomika wybrać?

Chomik syryjski, dżungarski, europejski czy Roborowskiego? Jaką rasę chomika wybrać? Która żyje najdłużej?

Chomik to urocze niewielkie stworzenie, które od lat wybieramy na domowego pupila. Gryzonie te cieszą się dużą popularnością na całym świecie, szczególnie ze względu na fakt, iż nie są bardzo wymagające w pielęgnacji i utrzymaniu, a do tego doskonale czują się nawet na niewielkim metrażu. Dlatego też często decydują się na nie mieszkańcy bloków czy małych mieszkań, w których przestrzeń jest bardzo ograniczona.

Decydując się na chomika, pozostaje jeszcze jednak jedna kwestia. Jaką rasę wybrać? Najpopularniejsze są m.in. chomiki syryjskie, dżungarskie, europejskie i Roborowskiego. Czym wskazane gatunki się różnią? Charakterystykę każdego z nich znajdziesz w tym artykule. Dowiesz się też, ile lat przeciętnie żyje chomik.

Chomik syryjski – idealny dla dzieci

Jeżeli zastanawiasz się, jaką rasę chomika wybrać, na początek najlepszy będzie chomik syryjski. Jest to najpopularniejszy gatunek, który można znaleźć w każdym sklepie zoologicznym. Cechuje go stabilny charakter, jest wesoły i skłonny do zabaw, dlatego bez obaw można go kupić również dla dzieci.

Z reguły jest łagodny i łatwy do oswojenia, należy jednak pamiętać, że osobniki tego gatunku należą do większych chomików. Dorosły osiąga nawet 15-17 cm, dlatego trzeba mu zapewnić klatkę o odpowiedniej wielkości. Niezbędne jest również codzienne wypuszczanie go, aby mógł swobodnie pobiegać. Opieka nad chomikiem syryjskim nie powinna przysparzać zbyt wielu problemów, nawet niedoświadczonym hodowcom. Trzeba jednak dbać o zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu, zbilansowanej diety oraz dostępu do świeżej wody. Ile żyje chomik syryjski? Osobniki tego gatunku żyją najdłużej, bo około 4-5 lat.

Chomik syryjski to największy przedstawiciel udomowionych chomików. Jego inteligencja jest bardzo wysoka – porównywalna do inteligencji szczurów. Chomik syryjski to pogodny, radosny pupil, skory do zabaw i psot. Bardzo szybko przyzwyczaja się do właściciela – zapamiętuje jego głos, dlatego mówienie do chomika jest kluczowe w procesie odpowiedniej socjalizacji i oswojenia. Chomik syryjski jest przy tym bardzo ciekawskim i łagodnym zwierzątkiem.

Pamiętajmy, że ze względu na dość spore wymiary, syryjczyk potrzebuje zdecydowanie więcej przestrzeni niż chomik Roborowskiego czy dżungarski. Konieczne zatem jest zapewnienie mu odpowiednio dużej klatki i kuwety. Uwięziony na małej przestrzeni może bowiem stać się sfrustrowany i agresywny.

Chomik Roborowskiego – dla bardziej doświadczonych hodowców?

Chomik Roborowskiego, znany również jako chomicznik malutki, to z kolei najmniejszy przedstawiciel chomiczych gryzoni. Osiąga od czterech do maksymalnie pięciu centymetrów długości. Jest bardzo zwinny i ruchliwy, jednak nie lubi nadmiernego kontaktu z człowiekiem. Raczej nie nadaje się do głaskania, czy brania na ręce, ponieważ jest bardzo płochliwy.

Chomiki Roborowskiego charakteryzuje niebywała żywiołowość. Potrafią przez cały dzień szaleć w swojej klatce, wykonując najdziksze pozy i harce. Nie są jednak zbyt skore do spokojnego siedzenia na miejscu, dlatego nie liczmy na to, że chomik bez protestów pozwoli nam wziąć się na ręce lub cierpliwie głaskać po grzbiecie. Cechuje go duża indywidualność. Lubi samotność i woli chadzać własnymi ścieżkami.

Oswajanie chomika Roborowskiego jest trudne i długotrwałe. Z tego powodu nie nadaje się dla dzieci, które zazwyczaj puchatego pupila chcą przytulić i wziąć na ręce. Chomiki Roborowskiego nie przepadają za bliskim kontaktem z człowiekiem. To maleńkie, ale niezwykle energiczne i szalone zwierzątka.

Oswajanie chomika powinniśmy zacząć jak najwcześniej. Zdolność do samodzielnego funkcjonowania osiągają one około trzeciego tygodnia życia, więc już wtedy powinniśmy intensywnie oswajać go z człowiekiem. Przy każdym kontakcie musimy pamiętać o spokoju i opanowaniu, delikatnych ruchach i łagodnym głosie.

Ile lat żyje chomik Roborowskiego? Przedstawiciele tego gatunku zazwyczaj żyją ok 3 lat, czyli nieco krócej, niż w przypadku chomika syryjskiego. Jest to zatem kolejny argument, który przemawia za poprzednią opcją – szczególnie dla początkujących hodowców i osób z dziećmi.

Chomik dżungarski – alternatywa dla chomika syryjskiego

Chomik dżungarski również jest niewielkim przedstawicielem chomikowatych. Osobnik tego gatunku rośnie do 9-10 cm i – podobnie jak chomik Roborowskiego – żyje około 3 lat. Waga wynosi do trzydziestu gramów. Na wolności zajmuje tereny Syberii Zachodniej.

Jeżeli od małego jest przyzwyczajony do kontaktu z ludźmi, to raczej nie bywa agresywny i jest dość łatwy do wytresowania, chociaż zazwyczaj cechuje go większa nieufność, niż chomika syryjskiego. Jest dość popularnym gatunkiem, który przypadnie do gustu osobom chcącym kupić mniejszego gryzonia. Oswajanie chomika dżungarskiego wymaga czasu i cierpliwości, ale jest możliwe. Należ również pamiętać, że potrzebuje on codziennej, sporej dawki ruchu.

Chomik dżungarski sprawdzi się równie dobrze w roli towarzysza, tak jak chomik syryjski, jeśli tylko odpowiednio zabierzemy się za jego oswajanie. W tym celu warto zacząć od wybrania zwierzaka ze sprawdzonej hodowli, gdzie zwierzęta są już dobrze zsocjalizowane. Mające od maleńkiego kontakt z człowiekiem chomiki łatwiej jest oswoić i przyuczyć, niż pochodzące z pseudohodowli osobniki trzymane w beznadziejnych warunkach, ponieważ mają już wpojone odpowiednie nawyki.

U chomików dżungarskich często zdarzają się przypadłości cukrzycy. Warto zatem odpowiednio dbać o dietę naszego pupila, aby nie znalazło się w niej zbyt dużo cukru. Ze względu na podwyższone ryzyko tej choroby powinniśmy także ograniczyć podawanie chomikowi owoców, najlepiej do raz-dwa razy w tygodniu i to w niewielkiej porcji. Podstawą chomiczej diety powinna być wysokiej jakości karma, która dostarczy zwierzęciu wszelkich koniecznych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składników odżywczych. Dobrze sprawdzą się także różne smakołyki, takie jak suszone warzywa czy zioła.

Chomik europejski – czy nadaje się do domu?

Chomik europejski to największy gatunek chomika żyjący na wolności. Dorosły samiec osiąga długość około 25-30 centymetrów. Jego wymiary są zbliżone do świnki morskiej. Występuje on na terenie Polski, jednak nie jest udomowiony. Nie nadaje się do hodowania w domu i trzymania w klatce. Jest on objęty ochroną, mimo że w wielu rejonach kraju uważa się go za szkodnika. Chociaż zdarzają się hodowle chomików europejskich, tym, którzy chcą trzymać gryzonia w mieszkaniu, polecamy inne, wyżej wymienione gatunki.

Chomik europejski ma piękne ciemne oczy i często przystaje w tak zwanej pozycji „na słupka” – stojąc na tylnych kończynach, a przednie składając na kształt prośby. W wielu miejscach gryzonie te są uważane za szkodniki i tępione, jednak należy pamiętać, że znajdują się one w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Zimę chomik europejski przesypia w najgłębszej części swojej norki, uprzednio zgromadziwszy spore zapasy, które zjada w czasie przerw w hibernacji. Okres hipotermii wynosi u niego około 100 godzin.

Aktywność chomika europejskiego przypada głównie na porę nocną. Mimo uroczego wyglądu gryzoń ten jest bardzo waleczny, a sprowokowany i zaskoczony zaatakuje nawet psa. W okresie rui dochodzi także do walk między samcami o względy samic.

Długość życia tych gryzoni wynosi średnio około czterech lat, jednak jest to wartość względna, zależna od wielu czynników. Główne zagrożenia życia chomików to przede wszystkim ataki drapieżników. Nie bez wpływu pozostają także warunki pogodowe, urazy mechaniczne czy zagrożenia ze strony człowieka, takie jak maszyny rolnicze czy środki ochrony roślin, wywołujące schorzenia u tych gryzoni.

Ile kosztuje chomik? Czy jest odpowiednim zwierzęciem dla dziecka?

Chomiki od lat cieszą się niegasnącą popularnością jako zwierzątka domowe na całym świecie. Są to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych, dlatego mogłoby się wydawać, że będą doskonałym prezentem dla dzieci. Rzeczywiście, szczególnie chomik syryjski przypadnie do gustu najmłodszym – tym bardziej że raczej nie gryzie, a jego oswajanie jest stosunkowo proste.

Należy jednak pamiętać, że są to małe i bardzo delikatne stworzenia, które łatwo uszkodzić. Dodatkowo większość z nich prowadzi nocny tryb życia, co powoduje, że śpią przez znaczną część dnia. Zdarza się również, że stają się one powodem alergii u uczulonych na sierść zwierzęcą dzieci.

Ile kosztuje chomik? Cena za gryzonia nie jest duża. Niezależnie czy będzie to chomik syryjski, dżungarski czy Roborowskiego, to kwota powinna oscylować w granicach 20-30 złotych. Należy mieć jednak na uwadze, że dochodzą do tego inne wydatki, w tym na klatkę dla chomika, pokarm, witaminy i inne akcesoria dla gryzoni.

Decyzję o zakupie chomika warto też dobrze przemyśleć z innego powodu. Pamiętajmy, że zwierzę to nie zabawka, którą można wyrzucić po tym, jak już się znudzi. Zwierzę związane jest z odpowiedzialnością i doskonale nauczy jej dziecko, pod warunkiem, że dorosły da odpowiedni przykład. Dziecko należy również nauczyć szacunku do zwierząt – uświadomić je, że mimo pluszowego wyglądu, chomik nie jest zabawką, lecz wrażliwym stworzeniem, które odczuwa ból w równym stopniu co człowiek.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.