Udostępnij
Skomentuj

Dysk SSD do 150 zł – jaki wybrać?

Zastanawiamy się nad wyborem najlepszego dysku półprzewodnikowego w przedziale cenowym do 150 złotych.

Czas sprzyja spadkom cen nowych technologii, które kilka lat po pojawieniu się na rynku stają się coraz tańsze i dostępne dla coraz szerszej grupy odbiorców. Doskonałym na to przykładem są dyski twarde SSD, które jeszcze kilka lat temu były uważane za urządzenia niemal ekskluzywne. Teraz jednak ich ceny tak spadły, że pojawiają się w najtańszych konfiguracjach laptopów czy komputerów osobistych. Zakupić możemy je także osobno, i to za nieduże pieniądze.

Polecane dyski SSD do 150 zł

Budżet w wysokości 150 złotych jest wystarczający, aby znaleźć dobry dysk SSD, który będzie wyróżniał się zarówno odpowiednią jakością wykonania, jak i wysokimi parametrami technicznymi. Pozwoli nam dobrać sprzęt do różnych zadań.

Jaki dysk SSD do 150 zł?

Skoro wiemy już, po co kupować syk półprzewodnikowy, możemy przejść do przedstawienia najważniejszych parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę podczas analizy oferty rynkowej i urządzeń mieszczących się w przedziale cenowym do 150 złotych.

Dobry dysk SSD do 150 zł

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, czy potrzebujemy dysku wewnętrznego, montowanego w komputerach stacjonarnych czy może zależy nam na zakupie dysku zewnętrznego, opartego na interfejsie USB. Może on zostać podłączony do wielu innych urządzeń. Wymienić należy chociażby laptopy czy też konsole do gier.

W przypadku dysków wewnętrznych, znaczenie ma także format urządzenia. W przyjętym przedziale cenowym najczęściej można znaleźć standardowe Dyski SSD 2.5 cala, które kształtem przypominają dyski talerzowe, z tą różnicą, że są mniejsze. W przypadku dysków mSATA i M.2, mamy do czynienia z urządzeniami w postaci kart, które są podpinane bezpośrednio do płyty głównej. Najnowocześniejsze są dyski SSD M.2.

Niezależnie od tego, na jaki format się zdecydujemy, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu obsługiwanego interfejsu. Ma on bowiem wpływ na możliwości dysku. Do tej pory królowały przede wszystkim dyski SSD SATA III, które są dostępne na rynku od wielu lat. W ich przypadku możemy mówić jednak o prędkości zbliżonej do tego, z czym mamy do czynienia w przypadku dysków HDD. Jeśli zależy Wam na prawdziwym przeskosku i znacznym przyspieszeniu działania systemu operacyjnego, powinniście celować w urządzenia pracujące na interfejsie PCI-Express. W przyjętym przedziale znajdziemy modele z dwoma liniami PCI-e lub czteroma (im więcej, tym lepiej).

Kolejnym niezwykle ważnym parametrem jest oczywiście pojemność. Warto zaznaczyć, że w tym przedziale cenowym jest ona zależna od użytej technologii. Jeśli kupujecie dysk SSD do 150 zł, oparty na interfejsie PCI-Express, możecie liczyć na dostęp do urządzeń o pojemności 120 GB lub 128 GB. Wartość ta może zostać zwiększona dwukrotnie w przypadku zakupu wolniejszych dysków SATA III. W tym miejscu warto więc zastanowić się, czy ważniejsza jest większa pojemność czy też znacznie szybsze działanie.

Możliwości poszczególnych dysków potwierdzają takie parametry jak prędkość zapisu i odczytu, dlatego na nie również warto zwrócić uwagę.

Propozycje dysków SSD do 150 złotych

Po omówieniu najważniejszych parametrów technicznych warto jeszcze sprawdzić trendy zakupowe i przedstawić kilka modeli dysków twardych SSD, które cieszą się szczególną popularnością wśród klientów sklepu Morele.net.

  • GoodRam CX400 – na początek dysk, który jest ceniony przede wszystkim za sprawą pojemności, wynoszącej 256 GB. Jest to model pracujący na interfejsie SATA III, wyróżniający się prędkością odczytu na poziomie 550 MB/s i zapisu 490 MB/s. Jego cena wynosi 149 złotych.
  • Transcend 110S – tym razem dysk znacznie szybszy, ponieważ mamy do czynienia z urządzeniem obsługującym interfejs PCI-Express x4. W jego przypadku prędkość odczytu rośnie do 1800 MB/s, a zapisu do 1500 MB/s. Pojemność dysku wynosi 128 GB. Kosztuje 132,20 zł.
  • Intenso SSD – na koniec bardzo popularny dysk zewnętrzy Intenso o pojemności 128 GB. Obsługuje standardy USB 2.0 i 3.0. Jeśli chodzi o prędkość interfejsu, wynosi ona 5 GB/s. Za dysk zapłacimy od 129 do 135,99 zł.

  

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.