Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Dell Precision T3630 – dane techniczne, recenzja, czy warto?

Analizujemy możliwości stacji roboczej od firmy Dell. Co potrafi model Precision T3630?

Jak podkreśla producent, seria została przygotowana między innymi do realizacji zadań serwerowych, a także do tworzenia materiałów VR. Komputery dostępne są w wielu wersjach konfiguracyjnych, dlatego też, przynajmniej w teorii, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Mowa tu zarówno o małych, średnicy i dużych przedsiębiorstwach, jak i o indywidualnych specjalistach, szukających bardzo wydajnych, niezawodnych maszyn.

Dell Precision T3630 – dane techniczne

Dell Precision T3630 – dostępne konfiguracje

Jak na stację roboczą przystało, T3630 występuje na rynku w wielu zróżnicowanych wersjach. Wykorzystywanych jest wiele procesorów i kart graficznych – dobrać możemy również ilość pamięci RAM, a także typ i pojemność dysków twardych. Wszystko to pozwala zakupić sprzęt odpowiednio dostosowanych do konkretnych zadań.

Bardzo szeroki wybór panuje zwłaszcza w przypadku procesorów. W komputerach montowane są zarówno układy serwerowe, jak i uniwersalne. W tej pierwszej kategorii bardzo dobrze wygląda zwłaszcza układ Intel Xeon E-2146G, który wyróżnia się sześcioma fizycznymi rdzeniami i dwunastoma wątkami. Do tego należy dodać częstotliwość taktowania na poziomie 3500 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 4500 MHz w trybie turbo. Układ dysponuje również 12 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Warto podkreślić, że procesor pobiera sporo energii, czego potwierdzeniem jest współczynnik TDP na poziomie 80 W.

Do czynienia mamy z typowym układem serwerowym, który zapewni sprawne przetwarzanie sporych ilości danych. Jeżeli szukacie czegoś o bardziej uniwersalnym charakterze, powinniście celować w konfiguracje wyposażone w procesor Intel Core i7-8700, również sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. Częstotliwość taktowania w jego przypadku mieści się w przedziale od 3200 MHz do 4600 MHz. Pamięć podręczna pozostaje bez zmian, zmniejsza się natomiast współczynnik TDP do poziomu 65 W.     

Jest to procesor o bardzo dużej wydajności, która pozwoli na realizację zadań, o których była mowa, także związanych z wirtualną rzeczywistością. Potwierdzają to wyniki testów wydajności – w programie Cinebench R15 układ ten uzyskał średni wynik na poziomie 203 punktów w trybie jednowątkowym i aż 1434 punkty w trybie wielowątkowym. Oczywiście procesorów montowanych w komputerach Dell Precision T3630. Na rynku dostępne są modele korzystające z mocy układów Intel Core i5, i3, a także Intel Pentium. Wszystko więc zależy od budżetu i przyszłego zastosowania sprzętu.

Zobacz Dell Precision T3630

Poszczególne konfiguracje Dell Precision T3630 korzystają z możliwości kilkunastu różnych kart graficznych, przygotowanych przez Nvidię oraz AMD. W pierwszej grupie znajdują się jednostki Nvidia Quadro, które zostały przystosowane do obsługi programów specjalistycznych, związanych między innymi z tworzeniem modeli 3D i obróbką grafiki.

Najwyższą wydajność wyróżnia się karta Nvidia Quadro P5000. Karta występuje w wersji z 16 GB pamięci GDDR5, która gwarantuje sporą moc obliczeniową podczas pracy przy pełnym obciążeniu. W tańszych zestawach znajdziemy kolejne karty Nvidia Quadro – mowa o modelach P4000 (w niektórych konfiguracjach znaleźć możemy dwie jednostki tego typu), P2000, P1000, P620 oraz P400. Do tego dochodzą również jednostka GTX 1060.

Jeżeli chodzi o karty graficzne od AMD, najlepiej sprawdza się jednostka AMD Raden Pro WX 7100 z 8 GB pamięci GDDR5. Wykorzystywane są również modele WX 5100, WX 4100, WX 3100 oraz WX 2100 – karty te są również montowane w parach, w różnych konfiguracjach.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas analizy specyfikacji Dell Precision T3630? Oczywiście na pamięć RAM. Producent skorzystał z bardzo szybkich kości DDR4, których pojemność może wynieść nawet 64 GB. Na płycie głównej znajdują się w sumie cztery sloty, dlatego łatwo dopasujemy odpowiednie kości. Wybrać możemy również dyski twarde – HDD, SSD lub oba.

Dell Precision T3630 – wygląd

Producent wykorzystał obudowę Tower, choć trzeba podkreślić, że została ona pomniejszona w porównaniu z konstrukcjami standardowymi. Dzięki temu powinna bez problemów zmieścić się na każdym stanowisku pracowniczym. Całość prezentuje się bardzo elegancko – czarna obudowa bardzo dobrze wpisuje się w charakter sprzętu. Większych zarzutów nie można mieć również do jakości wykonania całej konstrukcji. Skorzystano z solidnych materiałów, co oczywiście przekłada się na dobrą wytrzymałość mechaniczną i odporność na wpływ wszelkich czynników zewnętrznych.

Plus należy postawić także przy zestawach portów i złączy. Znajdziemy w nich wszystko to, co jest potrzebne w codziennej pracy, a nawet coś więcej. Cieszy przede wszystkim spora liczba portów USB.

Dell Precision T3630 – cechy

Pomimo mniejszych wymiarów, zastosowana konstrukcja pozwala na swobodną rozbudowę zestawu. Dzięki wolnym wnękom i slotom, bez problemu zmieścimy tu nowe dyski twarde czy też dwie karty graficzne. Całość może zostać zamontowana błyskawicznie.

Jak podkreśla producent, Dell Precision T3630 to nie tylko wysoka wydajność, ale również wsparcie dla wirtualnej rzeczywistości i wielu innych technologii. Do tego dochodzą również specjalne pakiety i zestawy zwiększające bezpieczeństwo sprzętu i danych, a także usprawniające zarządzanie dostępnymi zasobami komputera – odpowiada za to między innymi oprogramowanie Dell Precision Optimizer.

Dell Precision T3630 – wydajność

Jak już wspominaliśmy, najlepsze konfiguracje wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością, która okaże się przydatna zarówno podczas realizacji zadań serwerowych, jak i obsługi rozmaitych programów graficznych czy też projektowych.

Jest to możliwe nie tylko dzięki układom CPU, ale również kartom graficznym. Szczególnie dobrze prezentuje się jednostka Nvidia Quadro P5000, czego potwierdzeniem są wyniki uzyskiwane przez nią w rozmaitych programach diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 20096 punktów, natomiast w 3DMark Cloud Gate Standard Score zatrzymał się on na 28999 punktach. Warto podkreślić, że karty Nvidia Quadro są dostosowywane do obsługi programów specjalistycznych i to w nich uzyskują najwyższą wydajność. W grach sprawdzają się nieco gorzej, co oczywiście nie oznacza, że omawiany model nie poradzi sobie z wieloma ciekawymi produkcjami.

Dell Precision T3630 – wady i zalety

Producent przygotował wiele konfiguracji zdolnych do „uciągnięcia” nie tylko środowiska serwerowego, ale również wielu programów specjalistycznych. Dzięki wykorzystaniu tak wielu podzespołów, dobranie najlepszego sprzętu nie powinno być problemem. Zdecydować możemy się na konkretny procesor, kartę graficzną, pamięć RAM czy też dysk twardy.

Do tego dochodzi oczywiście wysoka jakość wykonania obudowy, która została o kilkadziesiąt procent pomniejszona w porównaniu z modelami standardowymi. Po stronie zalet warto zapisać również dostęp do zaawansowanych narzędzi, które usprawniają zarządzanie zasobami i zwiększają poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Wadą omawianych zestawów będą oczywiście ceny, które są bardzo wysokie. Poszczególne konfiguracje kosztują od około 5 tysięcy złotych do grubo ponad 10 tysięcy złotych.

ZALETY

  • Wydajne konfiguracje
  • Możliwość wyboru spomiędzy wielu zróżnicowanych podzespołów
  • Solidna obudowa
  • Łatwa rozbudowa zestawu
  • Wiele przydatnych narzędzi

WADY

  • Bardzo wysokie ceny

Dell Precision T3630 – podsumowanie, czy warto?

Stacje robocze przygotowane przez firmę Dell zapewniają wszystko to, co istotne podczas przetwarzania danych i obsługi specjalistycznych programów. Z tego też względu są one warte polecenia, nawet po tak wysokiej cenie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.