Udostępnij
Skomentuj

Dell Latitude 7490 – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy serię 14-calowych laptopów dla klientów biznesowych. Czy modele Latitude 7490 są warte zakupu?

Producent zdecydował się na przygotowanie kilku wersji urządzeń, które są zróżnicowane pod względem wykorzystywanych podzespołów. Wszystko to pozwala wybrać model, który w najlepszy sposób będzie odpowiadał oczekiwaniom użytkownika.

Polecane laptopy Dell Latitude

Dell Latitude 7490 – dane techniczne oraz cena

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto więc dokładnie przeanalizować specyfikacje techniczne interesujących nas laptopów. Poza wspomnianymi już podzespołami, należy sprawdzić również kwestie związane z jakością zamontowanego ekranu czy też gabarytami sprzętu. Poniżej przedstawiamy najmocniejszą konfigurację laptopa, którą można obecnie znaleźć na rynku.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

  • Procesor – Intel Core i7-8650U
  • Układ graficzny – jednostka zintegrowana
  • Pamięć – DDR4-2400, 32 GB (maksymalnie 16 GB)
  • Matryca – TN, 14 cali Full HD (1920x1080)
  • Nośnik danych – do 2 TB SSD
  • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1 HDMI, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci, czytnik SmartCard
  • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, modem internetowy WWAN Ready, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
  • Gabaryty - wysokość: 1,8 cm, szerokość: 33,1 cm, głębokość: 22,1 cm, waga: 1,4 kg
  • Multimedia - touchpad, trackpoint, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlana klawiatura, czytnik linii papilarnych
  • Bateria - litowo-jonowa
  • Zastosowanie – laptop biznesowy, multimedialny, ultramobilny
  • Cena – od 6198 do 16473 złotych

Dell Latitude 7490 – dostępne konfiguracje

Analizując oferowane na rynku urządzenia z serii Dell Latitude 7490, należy podkreślić, że największe zróżnicowanie panuje w kategorii dysków twardych. Co prawda wszystkie laptopy pracują z użyciem urządzeń SSD, jednak ich pojemność wynieść może od 256 GB do nawet 2 TB. Dzięki temu użytkownicy są w stanie zakupić dysk bardzo szybki i niezwykle pojemny. Pamiętać należy jednak o tym, że wersje z dyskami SSD 2 TB są drogie, nierzadko kosztują ponad 10 tysięcy złotych. Jeśli natomiast dodamy do tego modem LTE, maksymalną ilość pamięci RAM i najlepszych procesor, cena wzrośnie do poziomu 16 tysięcy złotych.

Osoby zainteresowane omawianą serią mogą wybrać konkretny model również pod kątem zastosowanego procesora. Możliwości wyboru są dwie. Droższe wersje laptopów korzystają z układu Intel Core i7-8650U. Jest to czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor, który wyróżnia się bardzo szerokim zakresem częstotliwości taktowania. W trybie bazowym wynosi ona bowiem 1900 MHz, natomiast w trybie turbo może osiągnąć wartość nawet 4200 MHz. A wszystko to przy zachowaniu stosunkowo niskiego poboru energii.

Układ bardzo dobrze sprawdza się więc podczas pracy wielowątkowej, podobnie jak drugi z wykorzystywanych modeli, a mianowicie Intel Core i5-8350U. To również jest procesor czterordzeniowy i ośmiowątkowy, który jednak dysponuje nieco niższym taktowaniem (1700-3600 MHz), przez co zapewnia od kilku do kilkunastu procent niższą wydajność.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa z serii Dell Latitude 7490? Między innymi na pamięć RAM, które ilość może wynieść nawet 32 GB. Jeśli chodzi natomiast o jej typ, zawsze będą to kości DDR4, o taktowaniu 2400 MHz. Użytkownicy liczyć mogą więc na bardzo szybką pamięć.

Niestety, producent nie zdecydował się na zamontowanie dedykowanej karty graficznej, dlatego laptopy Dell Latitude 7490 mogą być wykorzystywane wyłącznie do obsługi standardowych programów. Co jednak istotne, występująca w nich jednostka zintegrowana (Intel UHD Graphics 620) wyróżnia się całkiem przyzwoitą wydajnością.

Dell Latitude 7490 – wygląd

Jak na biznesowe laptopy przystało, wersje Dell Latitude 7490 prezentują się bardzo elegancko. Producent zdecydował się na czarna kolorystykę i nowoczesny minimalizm, co tworzy bardzo dobry efekt.

14-calowe laptopy wyróżniają się również kompaktowymi rozmiarami oraz stosunkowo niską wagą (1,4 kg), dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzą się nie tylko przy biurku, ale również w pociągu, autobusie czy też samochodzie. Trochę dziwi fakt, że laptopy wykonane zostały z tworzyw sztucznych. Co jednak istotne, zostały one dodatkowo wzmocnione, dzięki czemu wyróżniają się przyzwoitą sztywnością i dobrą wytrzymałością mechaniczną.

Dell Latitude 7490 – wydajność

Zastosowane podzespoły sprawiają, że lDell Latitude 7490 wyróżnia się więcej niż przyzwoitą wydajność, co z kolei przekłada się na stabilną obsługę systemu operacyjnego (spory wpływ ma na to dysk twardy SSD), a także najważniejszych programów biznesowych.

Najwięcej należy spodziewać się oczywiście po konfiguracji z procesorem Intel Core i7-8650U. Jego wyniki w programie Cinebench R15 pokazują, że potrafi naprawdę wiele, zwłaszcza podczas wykorzystania mocy wszystkich fizycznych rdzeni. W trybie jednowątkowym układ otrzymuje średnio 176 punktów, natomiast w wielowątkowym aż 634 punkty.

Jeżeli chodzi o kartę graficzną, poradzi sobie ona z podstawowymi programami. W przypadku gier, użytkownicy muszą ograniczyć się do produkcji wiekowych lub takich, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Spośród nich wymienić można chociażby takie tytuły jak FIFA 18, Diablo III oraz Deus Ex Human Revolution.

Dell Latitude 7490 – matryca

Na wstępie należy podkreślić, że omawiane laptopy występują na rynku w wersjach z ekranem dotykowym, dzięki czemu mogą być wykorzystywane jak duże tablety. Matryce oferowanych urządzeń zostały wykonane w technologii TN, co może dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich ceny.

Decydując się na zakup laptopa Dell Latitude 7490, warto sprawdzić również, czy jego matryca dysponuje matową powłoką, która bardzo dobrze chroni przed wpływem promieni słonecznych. Na szczęście, większość modeli z tej serii taką powłokę posiada.

Dell Latitude 7490 – klawiatura i touchpad

Nie możemy powiedzieć o zbyt dużej różnicy między zamontowanymi klawiaturami w modelach z 7490 a tym, z czym mieliśmy do czynienia w seriach poprzednich. Nadal jest to wygodna i stosunkowo cicha klawiatura, która nie męczy podczas wielogodzinnego pisania.

Pozytywnie należy ocenić także touchpad, który gwarantuje płynny ruch kursora. Co ważne, w większości laptopów Dell Latitude 7490 znaleźć można także trackpoint.

Dell Latitude 7490 – wady i zalety

Największe plusy omawianej serii związane są przede wszystkim z dostępnością kilku zróżnicowanych konfiguracji, a także wykorzystaniem bardzo wydajnych podzespołów. Zarówno procesory, jak i pamięć RAM oraz dyski twarde zagwarantują bardzo stabilne, wydajne działanie podczas obsługi większości programów o charakterze biznesowym. Do tego dochodzi całkiem przyjemny dla oka design oraz solidność, z jaką została wykonana obudowa oraz osprzęt w postaci klawiatury i touchpada.

Jakie wady ma laptop Dell Latitude 7490? Należy do nich zaliczyć brak wersji z dedykowaną kartą graficzną oraz porządną matrycą, na przykład IPS.

Dell Latitude 7490 – podsumowanie, czy warto kupić?

Choć laptopy z przedstawionej serii są dość drogie, zagwarantują wszystko to, istotne w przypadku urządzeń biznesowych. Należy podkreślić również, że osoby zainteresowane mają możliwość wyboru jednej z wielu zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Wszystko to sprawia, że seria Dell Latitude 7490 jest godna polecenia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Haha ekran TN;))))
Specjalista Morele | 14:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.