Udostępnij
Skomentuj

Dell Latitude 5580 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Biznesowo-multimedialna seria laptopów Latitude 5580 występuje w wielu ciekawych wersjach. W jakich dokładnie?

Ze względu na przeznaczenie urządzeń, producent zdecydował się na wykorzystanie zarówno niskonapięciowych podzespołów, jak i tych charakteryzujących się zwiększoną wydajnością. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Polecane laptopy Dell Latitude

Dell Latitude 5580 - dane techniczne oraz cena

Wybór konkretnej konfiguracji musi uwzględniać analizę najważniejszych podzespołów, takich jak procesor, jednostka graficzna czy też pamięć RAM. Poniżej przedstawiamy wersję najbardziej wydajną.

Specyfikacja techniczna najmocniejszej konfiguracji

 • Procesor – Intel Core i5-7440HQ
 • Układ graficzny – Nvidia GeForce 930MX + jednostka zintegrowana
 • Pamięć – DDR4-2400, 32 GB (maksymalnie 32 GB)
 • Matryca – TN, 15,6 cali Full HD (1920x1080), matowa powłoka
 • Nośnik danych – do 500 GB HDD lub do 512 GB SSD
 • Porty - 2xUSB 3.0, 1xUSB typu C, 1 HDMI, 1 VGA, gniazdo audio combo, RJ-45, czytnik kart pamięci
 • Łączność – karta sieciowa 10/100/1000 Mb/s, Bluetooth, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac
 • Gabaryty - wysokość: 2,32 cm, szerokość: 37,6 cm, głębokość: 25 cm, waga: 1,9 kg
 • Multimedia - touchpad, trackpoint, klawiatura wyspowa, zintegrowana karta dźwiękowa, głośniki stereo HD Audio, wbudowany mikrofon, kamera 720p, podświetlana klawiatura
 • Bateria - litowo-polimerowa
 • Zastosowanie – laptop biznesowy, multimedialny
 • Cena – od 4227 do 8931 złotych

Dell Latitude 5580 – dostępne konfiguracje

Osoby zainteresowane zakupem laptopa z serii Latitude 5580 mają dostęp do kilku konfiguracji, które najbardziej zróżnicowane są pod względem zamontowanych procesorów, układów graficznych, dysków twardych oraz pamięci RAM.

W przypadku układów CPU, do wyboru są 3 modele. Dwa niskonapięciowe i jeden stawiający na maksymalizację wydajność. Mowa w tym miejscu o czterordzeniowym i czterowątkowym procesorze Intel Core i5-7440HQ. Charakteryzuje się on częstotliwością taktowania na poziomie od 2800 MHz  w trybie bazowym i maksymalnie 3800 MHz w trybie turbo. Zapewnia to więcej niż przyzwoitą wydajność, która powinna wystarczyć do obsługi wszystkich programów biznesowych, a także oprogramowania graficznego i projektowego, a także wielu gier.

Kolejne konfiguracje korzystają z układów niskonapięciowych. Jednym z nich jest procesor Intel Core i7-7600U, dysponujący dwoma rdzenia i czterema wątkami. Jego taktowanie mieści się natomiast w przedziale 2800-3900 MHz. Wszystko to sprawia, że okaże się bardzo dobrym wyborem do pracy biurowej, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego obniżony pobór energii. Ostatnim i najsłabszym procesorem jest Intel Core i5-7200U. Posiada on dwa rdzenie obsługujące cztery wątki, a jego taktowanie wynosi od 2500 do 3100 MHz. Pewien poziom przyzwoitości został więc utrzymany.

Choć modele z procesorem Intel Core i5-7440HQ wydają się najlepsze, należy podkreślić, że pracują one wyłącznie z wykorzystaniem zintegrowanej jednostki graficznej. Karta dedykowana pojawia się w laptopach z układem i7-7600U. Mowa tu o Nvidia GeForce 930MX. Nie jest to jednak jednostka specjalnie wydajna, dlatego nie mamy co liczyć na obsługę najnowszych gier typu AAA.

Jeżeli chodzi o wykorzystywaną pamięć RAM, wybór jest dość szeroki. Poszczególne modele dysponują od 4 do nawet 32 GB pamięci typu DDR4. Wyróżnia się ona wysokim taktowaniem (2400 MHz), dzięki czemu szybkość jej działania stoi na bardzo wysokim poziomie. Ostatnim istotnym elementem będzie dysk twardy.

W tym przypadku użytkownicy mają dwie możliwości wyboru. Laptopy z serii Dell Latitude 5580 występują bowiem z dyskami HDD albo SSD. Te drugie modele będą oczywiście droższe, jednak w zamian oferują znacznie szybsze działanie i wyższy poziom ochrony danych.

Dell Latitude 5580 – wygląd

Podobnie jak inne serie laptopów biznesowych od firmy Dell, modele Latitude 5580 prezentują się bardzo elegancko. Minimalistyczna, czarna kolorystyka sprawia, że urządzenia są miłe dla oka.

Warto podkreślić, ze obudowy laptopów zostały wykonane ze wzmacnianych tworzyw sztucznych. Konstrukcja wygina się przy silnym nacisku, jednak nie powinno być to specjalnie problematyczne. Po stronie zalet należy z pewnością zaliczyć grubą powłokę ekranu, zapewniająca bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną. Obudowa nie zawiera wydzielone strefy serwisowej, jednak dostęp do podzespołów jest banalny – wystarczy odkręcić kilka śrubek.

Dell Latitude 5580 – wydajność

Osoby, którym zależy na jak najlepszej obsłudze programów biznesowych, a także szybkiej i wydajnej pracy systemu operacyjnego, powinny zdecydować się na modele wyposażone w procesor Intel Core i7-7440HQ. Potwierdzają to zresztą wyniki uzyskiwane przez tę konfigurację z testach przeprowadzanych na platformie Cinebench R15.

W trybie jednowątkowym otrzymuje ona średnio 158 punktów, natomiast w wielowątkowym 554 punktów. Są to więcej niż przyzwoite rezultaty. Jak już wspominaliśmy, w przypadku kart graficznych najlepiej spisuje się jednostka Nvidia GeForce 930MX, która powinna poradzić sobie z obsługą takich gier jak FIFA 18, Football Manager 2018 czy też Team Fortress 2.

Dell Latitude 5580 – matryca

Laptopy z omawianej serii zostały wyposażone w matryce 15-calowe. Co ważne, tańsze modele obsługują wyłącznie rozdzielczość HD, podczas gdy te droższe zapewniają obsługę Full HD.

Matryce wykonane zostały w technologii TN, dlatego nie nadają się do pracy z wykorzystaniem szczególnie zaawansowanych programów graficznych. Po stronie ich zalet należy natomiast zapisać matową powłokę, dzięki której Dell Latitude 5580 może być wykorzystywany także na zewnątrz, przy zwiększonym nasłonecznieniu.

Dell Latitude 5580 – klawiatura i touchpad

Śmiało można stwierdzić, że zamontowane klawisze spełniają swoje zadania. Pracują dość cicho, a długotrwałe pisanie nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Przyczepić można się jedynie do nieco zbyt małych klawiszy strzałek, do korzystania z których trzeba się przyzwyczaić.

Pozytywnie nalży ocenić również pracę gładzika, który zapewnia płynny ruch kursora i dobrą obsługę wielopunktowości. Wiele modeli laptopa Dell Latitude posiada również manipulator punktowy.

Dell Latitude 5580 – wady i zalety

Producent zdecydował się na wypuszczenie kilku zróżnicowanych konfiguracji, co trzeba zapisać po stronie plusów serii. Użytkownicy mogą bowiem wybierać pomiędzy modelami niskonapięciowymi a oferującymi wyższą wydajność. Do wykonania i designu laptopów nie można się przyczepić. Są to bowiem urządzenia bardzo eleganckie, wyróżniające się zadowalającą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wpływ czynników zewnętrznych.

Tworząc listę wad omówionej serii, należy podkreślić brak wydajniejszej karty dedykowanej (model 930MX znajduje się bowiem na niskiej półce jakościowej), a także zastosowanie przeciętnej matrycy TN.

Dell Latitude 5580 – podsumowanie, czy warto kupić?

Laptopy z serii Dell Latitude 5580 zapewniają stabilną obsługę większości programów typowo biurowych. Bez problemu poradzą sobie z obsługą funkcji multimedialnych, dlatego nie muszą być one wykorzystywane wyłącznie w pracy. Dostępność wielu konfiguracji sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć przyzwoite urządzenie, bardzo dobrze dostosowane do swoich indywidualnych preferencji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.