Udostępnij
Skomentuj

Czym jest system BLIK i czy warto z niego korzystać?

System płatności mobilnych BLIK. Zalety, sposoby wykorzystania i porady.

Jaki korzystać z systemu BLIK? Jak działa i kiedy opłaca się przy jego pomocy płacić w internecie? BLIK to polski system płatności mobilnych. Pozwala płacić przez internet i nie tylko bez wyciągania karty z portfela, a także wypłacać czy wysyłać pieniądze wyłącznie za pośrednictwem smartfona Apple. Zdobywa ogromną popularność - ale użytkownicy często nie zdają sobie sprawy ze wszystkich jego możliwości.

Co to jest BLIK

BLIK to polski, nowoczesny system płatności mobilnych. Usługa, pozwalająca płacić bez potrzeby korzystania z karty płatniczej czy kredytowej, pojawiła się w 2015 roku. Dziś korzysta z niej już ponad 3,5 miliona użytkowników a system jest dostępny w aplikacjach mobilnych większości działających w Polsce banków. Za pomocą BLIKa zapłacisz za zakupy online i w sklepach stacjonarnych, wypłacisz gotówkę czy prześlesz pieniądze znajomym. System jest wygodny i szybki. Powstał z inicjatywy kilku polskich banków na bazie działającego wcześniej systemu płatności mobilnych IKO. Obecnie jest dostępny na platformach kilkunastu instytucji finansowych.

W praktyce, płatność BLIKiem odbywa się za pomocą sześciocyfrowego kodu wyświetlanego na ekranie podłączonego do Internetu przez aplikację banku. Podanie tego kodu w bankomacie, terminalu płatniczym czy w sklepie internetowym, a następnie potwierdzenie zawarcia transakcji w aplikacji, pozwala płacić, wykonywać przelewy czy wypłacać pieniądze tak, jakbyśmy korzystali z karty. Kody BLIK są wyświetlane przez standardową aplikację twojego banku, nie wymagają instalowania żadnego innego oprogramowania. Żeby płacić czy wypłacać gotówkę, musisz mieć przy sobie wyłącznie smartfon Samsung. Nie musisz już zabierać z domu portfela.

Polecane smartfony

Jak zapłacić BLIKiem za zakupy przez Internet i na Allegro?

Żeby korzystać z BLIKa, potrzebujesz trzech rzeczy: konta w banku, aplikacji mobilnej przypisanej do tego konta i łącza z Internetem. BLIK jest ściśle zintegrowany z wieloma najpopularniejszymi serwisami i sklepami w Internecie, takimi jak Allegro, co pozwala na płacenie przy pomocy tego systemu bezpośrednio, bez korzystania z jakichkolwiek pośredniczących systemów płatności. W takim przypadku, postępuj następująco.

 • Kup przedmiot. W menu wyboru metody płatności wybierz BLIK.
 • Po wybraniu tej opcji, pojawi się pole do wpisania sześciocyfrowego kodu. Uruchom w telefonie aplikację mobilną swojego banku, zaloguj się i kliknij na znajdujące się zwykle na pierwszej stronie logo systemu BLIK.
 • Aplikacja wyświetli ci 6-cyfrowy kod, który musisz przepisać do pola w formularzu sklepu w ciągu dwóch minut. Po upływie tego czasu kod wygasa i trzeba wygenerować go ponownie.
 • Po wpisaniu kodu i kliknięciu “zapłać” potwierdź transakcję w aplikacji mobilnej.

Czasami sam sklep nie obsługuje bezpośrednio transakcji BLIK, ale jest on dostępny w większości najważniejszych systemów pośredniczących w płatnościach online, takich jak DotPay, Przelewy24, PayU i tPay. Precedura płacenia BLIKiem za ich pośrednictwem jest nieco dłuższa, ale w gruncie rzeczy podobna. Najpierw, w sklepie internetowym, wybierasz jeden z tych systemów, a następnie, na stronie wybranego pośrednika wybierasz opcję BLIK. Dalsze działania wyglądają dokładnie tak, jak powyżej. Dzięki pośrednikom, z płatności BLIK można korzystać nawet w niektórych, współpracujących z nimi, sklepach i serwisach internetowych spoza Polski. BLIKiem zapłacisz za ich pośrednictwem na przykład w popularnym sklepie Aliexpress czy sklepie z grami na PC Steam.

Przelewy BLIK (w tym na numer telefonu)

Dzięki BLIKowi możesz wykonywać przelewy bez podawania numeru rachunku odbiorcy. Jeśli chcesz, na przykład, szybko pożyczyć pieniądze dziecku, mężowi czy znajomemu, musisz tylko zalogować się do aplikacji mobilnej banku i wpisać numer telefonu odbiorcy przelewu. Aby automatycznie odbierać przelewy telefoniczne, musisz przypisać do BLIK swój numer telefonu w ustawieniach aplikacji bankowej. Takie przelewy realizowane są w ramach Express Elixir, dzięki czemu pieniądze docierają do adresata błyskawicznie - najwyżej w kilka minut. Jeśli odbiorca nie ma takiego powiązania, dostanie SMS z linkiem do strony internetowej, na której będzie musiał wpisać swój numer konta bankowego. Jeśli nie powiązałeś swojego numeru z BLIKiem, na przelew poczekasz niestety dłużej, bo będzie on przesłany za pośrednictwem klasycznego systemu Elixir, a nie jego ekspresowej wersji.

Za pośrednictwem systemu BLIK możesz także prosić o przelewy. Funkcja działa podobnie do przelewów telefonicznych: zamiast wysyłać komuś pieniądze, wybierasz z kontaktów numer telefonu bądź zarejestrowanego użytkownika BLIKa i wysyłasz prośbę o konkretną kwotę.

Niestety, nie każdy bank obsługuje przelewy BLIKiem na telefon ani funkcję wysyłania prośby o przelew. Sprawdź, czy twój bank na nie pozwala.

System BLIK pozwala także na prowadzenie płatności powtarzalnych, czyli, na przykład, opłacanie rachunków. Wystarczy przy płatności BLIK na obsługującej tę funkcję stronie zaznaczyć, że chcesz korzystać z płatności powtarzalnych. Ustawiasz kwotę transakcji i wybierasz, czy chcesz za każdym razem potwierdzać przelewy czy nie.

Wypłata gotówki przy pomocy BLIKa

Wypłacanie gotówki z bankomatów za pośrednictwem systemu BLIK jest równie proste, co płatności przez Internet. Wystarczy na ekranie bankomatu wybrać opcję wypłaty BLIK bądź wypłaty bez karty, przepisać kod BLIK z aplikacji dokładnie tak, jak robimy to w przypadku zakupów, wprowadzić kwotę, którą chcemy wypłacić i zatwierdzić operację w telefonie. Obecnie wypłaty BLIK obsługują bankomaty Santander, ING, Millennium, mBanku, Getinu, PKO BP, Euronet, Planet Cash, IT Card i BPS. Łącznie to ponad 12 tysięcy urządzeń.

Czeki BLIK

BLIK umożliwia też wysyłanie znajomym czeków, które mogą być realizowane w bankomatach. Nawet, jeśli nie znasz numeru konta znajomego. Wystarczy stworzyć czek w aplikacji mobilnej i ustalić jego hasło. Numer czeku i hasło wysyłasz znajomemu, a on może zrealizować czek wypłacając gotówkę w bankomacie obsługującym BLIK bądź płacąc nim bezpośrednio w sklepie. Co ważne, taki przekaz dociera niemal natychmiast.

Wpłaty gotówki BLIK

Także niektóre wpłatomaty są zgodne z systemem BLIK. Mechanizm jest podobny do wypłat. We wpłatomacie wybierasz opcję “wpłata BLIK” i uruchamiasz aplikację mobilną. Generujesz kod, wpisujesz na ekranie wpłatomatu po czym potwierdzasz operację w aplikacji. Potem wystarczy włożyć gotówkę do maszyny i potwierdzić kwotę by pieniądze trafiły na konto powiązane z BLIKiem.

Czy BLIKiem możesz zapłacić w sklepie stacjonarnym?

Tak, i nie jest to bardziej skomplikowane, niż w sklepie internetowym. Wystarczy kilka prostych kroków.

 • Wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej
 • Przepisz go do terminala płatniczego w sklepie, pamiętając, że zachowuje ważność tylko przez dwie minuty. Przekroczenie tego czasu oznacza konieczność wygenerowania nowego kodu.
 • Potwierdź transakcję w aplikacji.

 

Taka opcja działa w wielu sklepach (warto poszukać przy wejściu naklejki sygnalizującej, że w danym sklepie BLIK jest uznawany), a także w ponad 600 urzędach w całej Polsce czy na poczcie. Poczta Polska obsługuje system w ponad 4 i pół tysiąca placówek.

Które banki oferują BLIK?

Aby korzystać z BLIKa nie potrzebujesz osobnej aplikacji. Jest on wbudowany w aplikacje mobilne uczestniczących w programie instytucji finansowych. Obecnie BLIK jest dostępny w aplikacjach mobilnych następujących banków:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • Santander Bank Polska
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Getin Bank
 • Noble Bank
 • T-mobile Usługi Bankowe
 • BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Bank Pekao S.A.
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa

Czy opłaca się korzystać z BLIKa?

System BLIK jest wygodny, powszechnie uznawany w Polsce, a płacenie przy jego pomocy jest całkowicie darmowe - banki ani system nie pobierają prowizji za transakcje. Wypłaty z bankomatów często wiążą się z opłatami, ale ich wysokość zależy od konkretnego banku. W niektórych bankach wszystkie wypłaty są darmowe, w innych wypłaty ze wszystkich bądź niektórych bankomatów łączą się z opłatami. Najczęściej jest to 2 - 5 złotych od transakcji, niektóre typy kont jednak prowizję od wypłaty gotówki obliczają na zasadzie odsetka wypłacanej kwoty. Niektóre banki pobierają też opłaty za przelewy wysyłane BLIKiem na numery telefonów. Warto upewnić się, jak to wygląda w banku z którego aplikacji korzystamy dla generowania kodów BLIK.

Płatność BLIKiem ma zdecydowanie więcej zalet, niż wad - jest szybka, wygodna i bezpieczna. Pozwala też zapomnieć o portfelu, a, bądźmy szczerzy, dziś częściej zapomnimy wychodząc z domu o zabraniu ze sobą kart płatniczych niż telefonu. Dzięki BLIKowi nawet bez kart nie jesteśmy zupełnie odcięci od swoich pieniędzy. Korzystanie z BLIKa w fizycznych sklepach jest jednak nieco wolniejsze od korzystania z kart, bo wymaga generowania i potwierdzania kodów w aplikacji.

Czy BLIK jest bezpieczny?

Kod BLIK wygenerowany przez aplikację jest aktywny przez zaledwie dwie minuty, a każda prowadzona za jego pośrednictwem transakcja musi dodatkowo zostać potwierdzona przez użytkownika za pośrednictwem aplikacji. To mechanizm bezpieczeństwa który sprawia, że trudno jest “przechwycić” transakcję dokonywaną za pośrednictwem BLIKa. Pozyskanie czyjegoś kodu BLIK nie daje przestępcy nic. Dla porównania, w przypadku kart kredytowych, pozyskanie czyjegoś numeru karty oraz kodu CVV pozwala przestępcy na niemal nieograniczone z korzystanie z karty. daje przestępcy ogromne możliwości. Dodatkowo, wszystkie transakcje BLIK na kwoty powyżej 50 złotych wymagają potwierdzenia kodem PIN.

Przy wypłacaniu gotówki z bankomatu za pośrednictwem BLIK nie ma obawy o to, że bankomat “zje” kartę, ani o to, że przestępcy skopiują z niej dane za pośrednictwem tzw. skimmingu.

Należy jednak zaznaczyć, że BLIK bywa wykorzystywany przez przestępców do wyłudzania pieniędzy. Używają do tego często fałszywych ofert na portalach z ogłoszeniami czy w mediach społecznościowych - podszywając się pod znajomego czy sprzedawcę, proszą o przelewy czy kody BLIK, za pośrednictwem których wypłacają pieniądze z bankomatów. Pamiętaj - nie podawaj nikomu kodów BLIK przez internet. System jest bezpieczny. Problemem jest tylko łatwowierność.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:20
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.