Czym jest plecionka i jak wybrać najlepszą?
Dobór linki wędkarskiej jest bardzo ważny, ponieważ decyduje o skuteczności wybranych metod połowu. Na rynku dostępne są między innymi żyłki oraz plecionki – te drugie są stosowane przede wszystkim podczas łowienia ryb drapieżnych.
Oczywiście wszystko zależy tez od tego, na jaką plecionkę się zdecydujemy. Jak to bowiem w przypadku takich produktów bywa, na rynku znaleźć można modele zróżnicowane pod względem przygotowania i materiału. Żeby więc dokonać prawidłowego wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii.
Plecionka – co to jest?
Zanim jednak przejdziemy do omawiania dostępnych rozwiązań, należy wyjaśnić, z czym w ogóle mamy do czynienia.
Plecionka wędkarska to rodzaj linki, która tworzona jest poprzez połączenie wielu włókien, co przekłada się na jej wysoką sztywność i wytrzymałość. Dzięki temu bardzo dobrze radzi sobie podczas połowu drapieżników, takich jak szczupak czy sum. Warto podkreślić również fakt, że plecionki wędkarskie są dość głośne i dobrze widoczne, gdy znajdują się w wodzie.
Dlatego też nie powinniśmy używać jej podczas połowu ryb o wyostrzonych zmysłach. Ze względu na swoją mocną budowę, plecionka często pełni rolę przyponu, a więc elementu łączącego haczyk lub przynęty z żyłką (w ten sposób wykorzystywana jest zwłaszcza w zestawach karpiowych).
Jaką plecionkę wybrać?
Skoro wiemy już, o jakim produkcie mowa, możemy przejść do kryteriów jego wyboru. Tych natomiast jest co najmniej kilka.
- Długość. Bardzo ważny parametr, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ definiuje sposób wykorzystania plecionki. Długość najczęściej jest podawana w metrach, choć można spotkać się także z oznaczeniami w jardach. Na rynku dostępne są plecionki 100-metrowe, 200-metrowe, a także ponad tysiącmetrowe.
- Grubość w przekroju. Definiuje wytrzymałość, dlatego warto dobierać ją w zależności od gatunku łowionych ryb.
- Wytrzymałość w kilogramach. Powiązana z grubością. Dzięki tej informacji łatwo dowiemy się, z jakimi obciążeniami plecionka sobie poradzi.
- Konstrukcja. Często jest powlekana dodatkowymi materiałami w celu wzmocnienia. Ważne jest również to, aby plecionka nie była rozciągliwa.
- Kolor. Kolejny bardzo ważny parametr. W płytkich miejscach warto stosować plecionki słabo widoczne, jednak w przypadku łowienia na dużej głębokości, a także w przypadku dużego „tłoku” na łowisku, dobrze jest zakupić plecionki dobrze widoczne (na przykład żółte lub seledynowe), dzięki czemu zapobiegniemy ewentualnemu zaplątaniu z innymi linkami.
- Gatunek ryby. Bardzo często producenci podają dokładne zastosowanie swoich produktów. Z tego też względu, w sklepie znajduje się między innymi plecionka za szczupaka, plecionka na okonia czy też na suma
Żyłka czy plecionka?
Jak już wspomnieliśmy, zestaw wędkarski może składać się z dwóch rodzajów linek. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją.
Żyłka przygotowywana jest z jest z jednego materiału, podczas gdy plecionka z kilku włókien. Wszystko to sprawia, że żyłki wyróżniają się nieco mniejszą wytrzymałością mechaniczną. Z plecionki powinniśmy więc korzystać podczas połowu agresywnych ryb, w ramach którego generowane będą większe obciążenia. Co więcej, lepiej poradzą sobie one na łowiskach, w których występują liczne konary i inne elementy, o które linka może zahaczyć.
Po stronie zalet żyłki należy natomiast zapisać jej rozciągliwość, a także brak wchłaniania wody, dzięki czemu dobrze spisze się w zimie (w przeciwieństwie do plecionki). Żyłka okaże się lepszym wyborem także podczas łowienia karpi, które są bardziej ostrożne – plecionka w ostrym kolorze łatwo je spłoszy.
Konstrukcja plecionki sprawia, że doskonale sprawdza się ona podczas łowienia ryb drapieżnych. W każdym przypadku musimy jednak zastanowić się, jaki dokładnie produkt potrzebujemy. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wytrzymałość oraz długość plecionki. Jeśli wszystkiego przypilnujemy, będziemy w stanie wykorzystać pełen potencjał tej linki, co oczywiście wpłynie na większą skuteczność połowu.
Komentarze (0)