Udostępnij
Skomentuj

Czym jest inteligentne oświetlenie? Jak dobrać żarówki oraz ściemniacz?

Inteligentne oświetlenie, czyli jakie? Co to jest i jak dobrać odpowiednie żarówki?

Marzeniem wielu współczesnych inwestorów jest posiadanie inteligentnego domu. Wiąże się to z automatyzacją, oszczędnością oraz kontrolą. Jednym z aspektów funkcjonowania takiego budynku jest oświetlenie inteligentne. System zapewnia funkcjonalność na kilku poziomach. Sterowanie światłem nigdy nie było tak proste, jak jest teraz.

Inteligentne oświetlenie – co to jest?

Inteligentne oświetlenie domu składa się z systemu lamp, które można kontrolować bezprzewodowo z poziomu aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon czy tablet. Zarządzać można nawet kilkunastoma źródłami światła.

Rodzaje inteligentnego oświetlenia

  • Inteligentna żarówka – na pierwszy rzut oka niewiele różni się od standardowej. Jednak, gdy zostanie połączona z siecią WiFi, można sterować nią za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Można m.in. regulować temperaturę światła, ściemniać lub zmieniać kolor oświetlenia. Zdecydować można się m.in. na żarówkę Philips Hue.
  • Inteligentna lampa – dostępne są zarówno lampy sufitowe, kinkiety, lampy łazienkowe, lampy podłogowe, lampy do sufitów podwieszanych, lampy biurkowe. Możemy nimi sterować za pomocą smartfona, jak i tworzyć harmonogram, w jakim będzie działało oświetlenie domu. Warto dołączyć do nich czujnik ruchu lub bezprzewodowe włączniki.
  • Inteligentna taśma LED do samochodu i domu – umożliwia podkreślenie detali w wybranej przestrzeni. Często umieszcza się ją przy podstawie lustra, we wnękach mebli, czy jako dekorację sufitu podwieszanego. Wewnątrz samochodu może sprawować funkcję dekoracyjną, podnoszącą atrakcyjność.
  • Inteligentna lampa ogrodowa – w tej kategorii znajdują się słupki świetlne, oprawy zewnętrzne, naświetlacze, kinkiety. Produkty wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, współpracują z czujnikami ruchu. Są w stanie bezbłędnie odczytać lokalizację użytkownika przestrzeni zewnętrznej. Włączają się automatycznie, gasną, gdy nikogo nie ma na obszarze ich działania.

Przypominamy, że inteligentne oświetlenie można zastosować nie tylko w domu prywatnym. Popularne jest inteligentne oświetlenie uliczne, jak i inteligentne oświetlenie magazynowe. Najczęściej wybierane jest inteligentne oświetlenie Xiaomi oraz inteligentne oświetlenie Hue.

Jak zrobić inteligentne oświetlenie?

Zastanawiasz się, jak zrobić inteligentne oświetlenie? Aby inteligentne oświetlenie mieszkania działało jak należy, potrzebujesz:

  • inteligentne źródła światła, czyli żarówki, lampy, kinkiety, taśmy LED w nowoczesnym wydaniu,
  • urządzenia umożliwiające kontrolowanie bezprzewodowego połączenia między źródłami światła – najczęściej w tym celu stosuje się mostek,
  • aplikacji, np. Smart Home, dzięki której z poziomu urządzenia mobilnego można sterować oświetleniem w całym budynku.

Jaki jest koszt oświetlenia inteligentnego?

Inteligentne

oświetlenie w domu składa się z wielu elementów, tak naprawdę indywidualnie dobranych do potrzeb użytkownika. W takim przypadku najczęściej przygotowywana jest wycena indywidualna. To, jak duże koszty będą wiązały się z instalacją zależeć będzie tak naprawdę od wybrania liczby i zakresu automatyzacji całej instalacji. Przyjmuje się, że już za kilkanaście tysięcy złotych można stworzyć inteligentne oświetlenie. Koszt zwiększyć można nawet do 100 000 zł, jeżeli zdecydujesz się na rozbudowę systemu o jeszcze bardziej innowacyjne rozwiązania.

Zadania inteligentnego oświetlenia

Inteligentne oświetlenie schodów, jak i całego domu znacząco upraszcza i uprzyjemnia życie. Bardzo szybko zobaczysz, że wygoda, jaką zapewnia zdalne sterowanie oświetleniem jest Ci wręcz niezbędna do zarządzania domem. Odejdzie jeden obowiązek, jakim jest wyłączanie światła po każdym domowniku, gdy o tym zapomni. Teraz system będzie myślał za nas, dbając o nasze oszczędności. Tak naprawdę, jakie zadania może mieć inteligentne oświetlenie w domu, zależy tylko od Ciebie. Możesz ustawić cały harmonogram prac, a dzięki temu system będzie uruchamiał się zgodnie z Twoimi potrzebami. Z pewnością można docenić regulację temperatury światła, co pozwala na ustawienie cieplejszego, żółtego światła, jeżeli chcesz poczytać książkę, a zimniejszego w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Inteligentne oświetlenie zewnętrzne zwykle sterowane jest poprzez ruch, a mianowicie czujniki ruchu. Uruchamia się, gdy faktycznie ktoś przebywa w ogrodzie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na tarasie, schodach, a także w innych strategicznych przestrzeniach zewnętrznych. Wystarczy zainwestować w źródła światła odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a oświetlenie będzie działało niezawodnie.

Wady i zalety oświetlenia smart

Wiesz już, jakie zadania może mieć inteligentne oświetlenie w domu. Warto prześledzić także zalety i wady rozwiązania, które oceniane jest jako ułatwiające i uprzyjemniające życie.

Oświetlenie LED w wersji inteligentnej ma następujące zalety:

  • możliwość zdalnego sterowania np. poprzez komendy głosowe wydawane aplikacji zainstalowanej w smartfonie,
  • możliwość przyciemniania i rozjaśniania oświetlenia, w zależności od pory dnia,
  • inteligentne oświetlenie LED umożliwia zmianę temperatury barwy lub światła, w zależności od tego, co aktualnie robisz,
  • dostępność czujników ruchu sprawia, że światło zapala i wyłącza się automatycznie, bez konieczności wciskania fizycznych włączników na ścianie,
  • oświetlenie LED może pracować zgodnie z ustalonym przez Ciebie harmonogramem,
  • zabezpieczenia, jakie posiada inteligentne oświetlenie LED pozwalają na symulowanie, że jesteśmy w domu, pomimo tego, że jesteśmy na wyjeździe. To spore zabezpieczenie przed złodziejami,
  • żarówki LED w systemie inteligentnego domu oszczędzają energię jeszcze skuteczniej.

Wśród wad inteligentnego oświetlenia domu wymienić można:

  • początkowe wysokie koszty instalacji, jak i zakupu źródeł światła, takich jak ledy kolorowe, led na ścianę, żarówki LED, lampy przystosowane do sterowania z poziomu aplikacji,
  • jest to stosunkowo nowa technologia, dlatego trzeba decydować się na oferty jedynie sprawdzonych producentów i unikać mieszania produktów różnych firm. Mogą nie być ze sobą kompatybilne. Szukanie oszczędności nie jest tu więc możliwe.
bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Smartdom - Żarówki LED - Lampy sufitowe

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.