Udostępnij
Skomentuj

Czy makijaż niszczy skórę i naszą cerę? Czy jest bezpieczny dla ciała?

Czy kosmetyki do makijażu są bezpieczne? Czy makijaż jest szkodliwy? Jakich składników unikać?

Na etykiecie każdego z tych kosmetyków można znaleźć długa listę składników, których nazwy często niewiele mówią. Bardzo często można spotkać się z pytaniem o szkodliwość makijażu. Czy przez wiele lat stosowania takiej ilości kosmetyków cera nie jest niszczona i osłabiana? Czy istnieją jakieś badania, które potwierdziłyby szkodliwość makijażu? 

Czy makijaż jest bezpieczny?

No właśnie... czy jest bezpieczny? Czy niszczą naszą twarz? Niektóre zawarte w kosmetykach składniki zostały uznane za niebezpieczne. Nie ma jednak badań, które potwierdziłyby ich szkodliwy wpływ na organizm. Obecnie wszystkie kosmetyki muszą przed wprowadzeniem na rynek zostać przebadane dermatologicznie. Oznacza to, że wykluczona zostaje ich szkodliwość. Stężenie substancji w kosmetykach nie jest na tyle duże, aby móc wywołać nieodwracalne zmiany w ludzkim organizmie. W przypadku osób, które mają problemy z cerą, mogą wystąpić objawy alergii - zaczerwienienie, swędzenie, krostki, trądzik itd. Aby tego uniknąć należy sięgać po kosmetyki antyalergiczne oraz dermokosmetyki, które pozbawione są barwników, substancji zapachowych oraz konserwantów.

Niektóre substancje zawarte w kosmetykach uznane są za bardziej szkodliwe niż pozostałe. Można zrezygnować z kosmetyków, które je zawierają. W przypadku pojawienia się alergii lub uczulenia można zrobić testy i dowiedzieć się, które składniki uczulają i wyeliminować kosmetyki, które je zawierają.

Oczywiście można zdecydować się na używanie kosmetyków, które mają w swoim składzie tylko składniki pochodzenia naturalnego. Można również ograniczyć używanie normalnych kosmetyków, na rzecz tych naturalnych. Jednak nie ma żadnych badań na podstawie których można stwierdzić, że makijaż jest niebezpieczny dla zdrowia i wpływa negatywnie na cerę.

Czy makijaż niszczy skórę?

Na ten temat krążą różne opinie. Wiele osób uważa, że codzienny makijaż zatyka pory, powoduje przetłuszczanie się cery, przyczynia się do trądziku i powstawania innych zmian skórnych. Po części jest to zgodne z prawdą, ale żeby dokładnie zapoznać się z tym tematem należy odpowiedzieć na pytanie:

  • Jak makijaż niszczy cerę?

Kosmetyki do malowania zawierają składniki, które mają pozytywny wpływ na wygląd i kondycję cery. Podkłady do twarzy mają w składzie substancje, które nawilżają skórę. Te kosmetyki chronią także przed promieniowaniem słonecznym oraz przed zimnem, czasami wpływają także na redukcję zmarszczek. Tusze do rzęs odżywiają i regenerują. Szminki i inne kolorowe pomadki  oprócz malowania mają za zadanie zregenerować popękane i zniszczone usta, nawilżyć je i natłuścić oraz chronić. Jak widać kosmetyki mają wiele zdrowotnych właściwości. Tak naprawdę cerę niszczy zły dobór kosmetyków oraz nieodpowiednia higiena. Jeśli osoba z tłustą cerą kupi sobie tłusty i ciężki podkład, to bardzo prawdopodobne jest pojawienie się wyprysków i jeszcze większe wydzielanie sebum ze względu na pory zatkane źle dobranym kosmetykiem. Podobnie w przypadku cery suchej - źle dobrany podkład spowoduje podrażnienia i pogorszy stan cery.

Do niszczenia cery przyczynia się także nieodpowiednia higiena. Przed zrobieniem makijażu skóra powinna zostać dokładnie oczyszczona. Wszystkie akcesoria do makijażu muszą być utrzymane w czystości, a pędzle i gąbki regularnie myte, aby nie pojawiła się na nich pleśń. Bardzo ważne jest także zmywanie makijażu przed snem. Jeśli kosmetyki nie zostaną usunięte, to pory się zatkają, a skóra zanieczyści i przetłuści. Podczas snu w makijażu mogą połamać się rzęsy.

Na co zwracać uwagę, aby nie zniszczyć cery makijażem?

  • Dobór kosmetyków. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie kosmetyków do danego typu cery. Kosmetyki do cery tłustej nie mogą jej obciążać. Kosmetyki do skóry suchej powinny zapewniać jej optymalne nawilżenie. Kosmetyki do cery trądzikowej mają działanie antybakteryjne i po nałożeniu kosmetyku zapobiegają rozwijaniu się bakterii. Kosmetyki do cery atopowej i wrażliwej powinny być antyalergiczne, aby nie podrażniać skóry.
  • Odpowiednia higiena. Bardzo ważne jest utrzymanie w czystości wszystkich akcesoriów do makijażu oraz odpowiednie oczyszczenie twarzy przed malowaniem i zmycie makijażu przed snem.
  • Rezygnacja z uczulających składników. Po zauważeniu uczulenia na któryś z kosmetyków warto zrobić testy alergologiczne, aby móc wykluczyć z użycia kosmetyki zawierające uczulający składnik.

Jakie składniki niszczą cerę?

W skład kosmetyków wchodzi wiele substancji, które uchodzą za szkodliwe. W kosmetykach substancje te używane są w niskim stężeniu, zgodnie z zaleceniami instytucji zajmujących się badaniami i bezpieczeństwem konsumentów. Mimo tego składniki te mogą uczulać i tym samym przyczyniać się do zniszczenia cery. Do tych składników zalicza się między innymi:

  • Parabeny, czyli substancje konserwujące
  • Lanolina, która jest używana jako substancja nawilżająca i natłuszczająca
  • Parafina, która użyta w kosmetykach wspomaga wyrównywanie powierzchni skóry - może się przyczyniać do pojawiania się trądziku
  • Silikony dające poczucie gładkości - mogą wpływać na zaostrzenie zmian trądzikowych i zatykania porów
Udostępnij
4,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.