Udostępnij
Skomentuj

Co wybrać – mop parowy czy parownica? Co lepsze?

Czyszczenie parą jest ekologiczne i skuteczne. Sprawdź, które z urządzeń najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Sprzątanie za pomocą pary to metoda, którą coraz częściej wybierają nie tylko firmy, ale i klienci indywidualni. Z czego wynika tak duża popularność tego typu rozwiązania? Przede wszystkim para w szybki i skuteczny sposób pomaga pozbyć się uciążliwego brudu. Dodatkowo ten sposób usuwania zanieczyszczeń jest przyjazny środowisku. Warto zatem poza tradycyjną szczotką i odkurzaczem sięgnąć po maszynę parową, czyli sprzęt, który do sprzątania wykorzystuje gorącą parę wodną.

Co lepiej wybrać – mop parowy czy parownicę?

Jeżeli codziennie zmagasz się z uporczywymi zabrudzeniami na podłodze, dywanie czy wykładzinie, a próby ich usunięcia przy zastosowaniu klasycznych metod nie przynoszą rezultatów, sięgnij po mop parowy lub parownicę. Sposób działania tych urządzeń jest podobny. Co je różni? Przede wszystkim wielkość, waga oraz parametry techniczne. Należy podkreślić, że z ich pomocą wyczyścisz nie tylko podłogi, ale i okna oraz lustra. Co istotne, do mycia nie potrzebujesz już żadnych środków chemicznych.

Mop parowy to lekkie, niewielkich rozmiarów urządzenie, które doskonale sprawdzi się do mycia podłóg. Po zakończeniu sprzątania z pewnością zmieści się do szafki. Nie jest to jednak sprzęt tak wszechstronny, jak dużo bardziej zaawansowana technologicznie parownica. Ta ostatnia ma też wyższą moc. Dzięki temu poradzi sobie nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Jej specjalny kształt sprawi, że nie będziesz miał problemów z dotarciem w nawet trudno dostępne miejsca. Usuniesz brud ze stołu, piekarnika czy fug łazienkowych, a w czasie remontu ułatwi pozbycie się starej tapety.

Polecane mopy parowe

Jak działają mopy parowe i parownice?

Urządzenie parowe do mycia podłóg wykorzystuje do usuwania zanieczyszczeń jedynie gorącą, wytwarzaną pod ciśnieniem, parę wodną. Jeżeli starasz się żyć w zgodzie z naturą, ten sposób dbania o czystość z pewnością Ci się spodoba. Każdy tego typu sprzęt ma wbudowany zbiornik na wodę. Zanim włączysz maszynę, musisz uzupełnić ją wodą, która po zagotowaniu zamienia się w parę wodną. Zamocowaną w danym modelu dyszę skieruj na wybraną powierzchnię. Gorąca para poradzi sobie z zabrudzeniami bez konieczności dodawania żadnych detergentów.

Im wyższa moc przyrządu, tym mycie będzie bardziej skuteczne. Jeżeli szukasz pomocnika sprzątania, który spowoduje, że podłoga w kuchni czy łazience będzie lśniła czystością, z pewnością mop parowy Vileda spełni Twoje oczekiwania. Łatwy do przenoszenia i prosty w użyciu jest gotowy do działania w zaledwie kilkanaście sekund. Dołączona w zestawie nakładka do usuwania plam z dywanów sprawi, że za pomocą jednego narzędzia uporządkujesz cały dom. Brak konieczności zakupu detergentów to również duża oszczędność.

Szukasz bardziej nowoczesnych rozwiązań? Innowacyjny mop parowy Karcher wyposażono w fabryczne ustawienia wydatku pary dostosowane do dezynfekowania różnych powierzchni oraz zintegrowany filtr odkamieniający. Większą i cięższą od niego parownicą wyczyścisz natomiast prawie każdy element w Twoim domu. Oczywiście pod warunkiem, że będzie on wodoodporny. Za skuteczność mycia parowego odpowiada ciśnienie oraz prędkość strumienia pary. Zakres zastosowań tego typu sprzętu uzależniony jest od dołączonych do niego dodatkowych akcesoriów.

Polecane parownice

Co można wyczyścić za pomocą pary?

Urządzenia parowe oferują swoim właścicielom zdecydowanie więcej aniżeli ich tradycyjne odpowiedniki. Dodatkowe akcesoria w postaci dysz, szczotek czy ścierek pozwalają na wszechstronne ich użycie.

Przy pomocy pary wyczyścisz między innymi:

  • płytki, fugi i gres w łazience i kuchni;
  • panele;
  • okna i lustra;
  • meble;
  • kabiny prysznicowe;
  • piekarnik i płytę grzejną;
  • baterie umywalkowe;
  • wykładziny.

Niektóre modele, takie jak na przykład mop parowy Ariete sprawdzą się również podczas usuwania zabrudzeń z dywanów. Dzięki specjalnej, trójkątnej głowicy wysprzątasz nim także każdy narożnik. Nie znosisz prasowania? Mamy dla Ciebie rozwiązanie. Z pomocą parownicy ta nielubiana czynność zajmie Ci tylko kilka chwil, a po odświeżeniu zasłonek szybko usuniesz nią kurz z ulubionych roślin. Zakup urządzenia parowego może też znacząco ułatwić przeprowadzenie remontu.

Pomimo że maszyny parowe wyposażone są szereg zastosowań, są sytuacje, w których zdecydowanie się nie sprawdzą. Gres, ceramika czy panele laminowane to powierzchnie, które po użyciu pary wodnej będą nieskazitelnie czyste, jednak już przy czyszczeniu tkaniny obiciowej kanapy czy fotela należy zachować szczególną ostrożność. Mycie parą nie jest również zalecane w przypadku olejowanych czy woskowanych powierzchni drewnianych.

Zalety i wady czyszczenia parą

Sprzątanie mieszkania przy użyciu gorącej pary wodnej to ekologiczny i bardzo prosty sposób na pozbycie się zanieczyszczeń i dezynfekcję wybranej przestrzeni. Metoda ta pozwala na usunięcie nawet 99,9% bakterii, co jest szczególnie ważne dla rodziców małych dzieci. Wiadomo bowiem, że maluchy poznając świat, mnóstwo czasu spędzają na podłodze. Często też wkładają do buzi wszystko, co akurat znajdą pod ręką.

Roztocza oraz inne drobnoustroje potrafią być również utrapieniem dla wszystkich alergików. Na szczęście wysoka temperatura wytwarzana przez takie urządzenia jak mop parowy Concept pozwala na eliminację zagrożenia i to bez użycia środków chemicznych. Model jest gotowy do pracy w bardzo krótkim czasie, a jego obsługa jest prosta i intuicyjna. Dzięki temu czas przeznaczony na sprzątanie jest dużo krótszy i obowiązek ten możesz przekazać pozostałym domownikom. Osad z fug w łazience czy tłuszcz na kuchence – parownica poradzi sobie w każdej sytuacji.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że narzędzia parowe powinny być stosowane jako uzupełnienie standardowego sprzątanie, a nie jego zamiennik. Zanim bowiem przystąpimy do usuwania bakterii za pomocą pary, wybraną strefę należy dokładnie odkurzyć. Dodatkowo przed planowanymi zabiegami trzeba pamiętać, aby dokładnie sprawdzić strukturę materiału. Jest to szczególnie istotne, gdyż pozwala na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek w postaci uszkodzenia spowodowanego gorącą parą.

Kiedy warto kupić mop parowy lub parownicę?

Instrumenty parowe to sprzęty, które mają znacznie szersze zastosowanie niż odkurzacz czy szczotka do czyszczenia. Przed zakupem tego rodzaju przyrządów zastanów się, do jakich celów będziesz chciał ich używać. Należy wziąć pod uwagę również ilość miejsca, którym dysponujemy. Powinieneś bowiem pamiętać, że parownice wyglądem i gabarytami przypominają mały odkurzacz. Przyda się więc dodatkowe miejsce w szafie czy na strychu.

Pomyśl, czy przy użyciu urządzenia parowego będziesz sprzątał codziennie, czy tylko okazjonalnie? Przy regularnym czyszczeniu ważne, by zdecydować się na wariant lekki i poręczny, taki jak mop parowy Kalorik. Jego niewielka waga zapewni wysoki komfort użytkowania i sprawi, że Twój nadgarstek będzie Ci wdzięczny. Duże mieszkanie czy dom to powierzchnia, która będzie wymagała zakupu parownicy. Większa moc tego rodzaju maszyny spowoduje, że mycie wielu płytek nie będzie uciążliwe.

Zakup modelu działającego przy użyciu pary to dobry wybór również wtedy, kiedy szukasz pomocnika, które pomoże Ci wyprać tapicerkę samochodową czy wyczyścić żaluzje. Im bardziej wszechstronne urządzenie, tym wyższa jego cena. Dlatego jednym z kryteriów branych pod uwagę przed zakupem powinna być zasobność portfela. Najprostsze wersje takie jak mop parowy Camry to ekonomiczne rozwiązanie dla wszystkich oszczędnych. Jeżeli należysz do grona bardziej wymagających użytkowników, wybierz model wyposażony w skrobaki, szczotki czy ssawki taki jak mop parowy Clatronic.

Maszyna usuwająca brud za pomocą pary to z pewnością nowoczesny i niezawodny sposób na utrzymanie nieskazitelnej czystości w każdym domu. Umożliwia łatwe i szybkie pozbycie się zanieczyszczeń z wielu powierzchni. Mop parowy czy parownica? Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomógł Ci podjąć decyzję. Zajrzyj do portfela i ruszaj na udane zakupy.

Udostępnij
3,3
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.