Udostępnij
Skomentuj

Co to jest wiatromierz? Komu przyda się urządzenie do pomiaru wiatru?

Czy znasz już wiatromierz? Kiedy go potrzebujesz? Poznaj technologię, dzięki której zmierzysz siłę wiatru.

Miernik wiatru – czy już go masz?

Wiatromierz to jedno z najważniejszych urządzeń dla miłośników sportów wodnych i powietrznych. Pomaga zmniejszyć ryzyko wypadku, dzięki dokładnym pomiarom prędkości i kierunku wiatru, jak również ruchu gazów i cieczy. Niektóre urządzenia wskazują również kurs ruchu powietrza. Dzisiejsze wiatromierze są lekkie i mobilne, a co bardzo istotne w czasach nowoczesnych technologii – współpracują ze smartfonami. Dzięki nim otrzymasz konkretną informację o natężeniu podmuchów. Wiele wiatromierzy zastosowanie ma takie samo, ale różnią się między sobą konstrukcją.

Anemometr co to jest? Dokładnie to samo, po prostu inna nazwa wiatromierza, która pochodzi od greckiego słowa anemos czyli wiatr. Wiatromierze znane już były cywilizacjom starożytnym, m.in. Majom. W XI w. proste urządzenia umieszczano we Włoszech i w Anglii na wieżach kościelnych. Bardziej zaawansowane konstrukcje pochodzą z XV w. W 1667 r. jako pierwszy Robert Hooke zrealizował projekt Leona Battisty Albertiego z 1450 r. i właśnie ten model uważany jest za wzór nowożytnych wiatromierzy zaawansowanych technologicznie.

Prosty wiatromierz to narzędzie pomiarowe służące do odczytu aktualnej prędkości wiatru, jak również temperatury powietrza i temperatury odczuwalnej. Do korzystania w pomieszczeniach i na zewnątrz, niezależnie czy używasz go profesjonalnie, czy hobbystycznie. Nie zapomnij o nim podczas uprawiania sportów (np. zimowych, wodnych, górskich) oraz łowienia ryb czy polowania. Z jego pomocą możesz nawet sprawdzić stanu wentylacji w domu, szkole czy miejscu pracy.

Polecane stacje pogodowe

Do czego służy wiatromierz?

Podstawową funkcją wiatromierza jest pomiar prędkości wiatru, ale wykorzystasz go też do określania ruchu cieczy. Budowa wiatromierzu pozwala na wybór jednostki pomiaru. Jeśli mierzysz prędkość wiatru, korzystasz z m/s, ft/min, mph, a także węzłów, zaś w przypadku temperatury (w zakresie od -10 do 45°C) z °C i °F. Większość ma kompaktowy design, dzięki czemu zabierzesz je ze sobą wszędzie. A gdy dany model jest wyposażony w podświetlenie wyświetlacza LCD, odczytasz wynik niezależnie od warunków oświetleniowych.

Dzisiejsze specjalistyczne urządzenia informują o nadchodzących z dużą prędkością wiatrach oraz o ich niszczycielskich siłach. Wiatromierz znajduje zastosowanie w paralotniarstwie, motolotniarstwie, szybownictwie oraz pozostałych sportach, gdzie istotna jest siła podmuchu. Sprawdzi się podczas pływania żaglówką czy nawet łódką wiosłową, będzie również nieoceniony podczas uprawiania kitesurfingu. Wiatromierz stacjonarny ustawisz w pomieszczeniu lub na zewnątrz, a mobilny model zabierzesz ze sobą choćby na łąkę, gdzie ułatwi puszczanie latawców.

Nowoczesny wiatromierz to urządzenie elektryczne, bardzo dokładne i nawet tak małe, że przypniesz go do paska czy telefonu komórkowego. I mimo że większość oferowanych modeli jest produkowanych jako sprzęt mobilny, znajdziesz wiatromierze statywowe – do umieszczenia na statywie tak, jak np. aparat fotograficzny. Ustawiasz wtedy anemometr w swoim ogrodzie i obserwujesz, jak wiatr wieje w Twojej okolicy. Zupełnie jakbyś miał profesjonalną stację meteorologiczną na swoim tarasie czy balkonie.

Rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz rejestruje prędkość wiatru. Obecnie wiatromierze oparte są na nowoczesnej technologii, dzięki czemu umożliwiają dokładny pomiar. Budowa wiatromierza zależy od jego rodzaju. Najprostszy model składa się z podziałki i płytki, której odchylenia wskazują siłę wiatru, oraz statecznika, którego ustawienia pozwalają określić kierunek podmuchów. Znana od wielu wieków konstrukcja wciąż doskonale działa i zapewnia bezpieczeństwo żeglarzom czy paralotniarzom.

Najpopularniejszym wiatromierzem jest typ obrotowy – jego szybkość obrotu przebiega proporcjonalnie do prędkości wiatru. Wśród modeli obrotowych wyróżnia się wiatromierze czaszowe i wiatrakowe. Możesz je zbudować samemu w domu, nie będą to jednak przyrządy bardzo dokładne i nie wykorzystasz ich profesjonalnie. Lecz jeśli chcesz wytłumaczyć dzieciom działanie urządzenia, wiatromierz domowej roboty będzie świetnym pomysłem. Najłatwiej zbudujesz go z kartonu, kubeczków i statywu. Wystarczy odrobina wyobraźni, trochę zdolności plastycznych i już widać, jak szybko i z której strony wieje wiatr.

Kolejne rodzaje wiatromierzy to modele:

  • wychyłowe – zbudowane z podziałki i płytki, która odchyla się pod wpływem wiatru;
  • ciśnieniowe – gdzie pomiaru dokonuje się na podstawie zmiany ciśnień;
  • elektryczne (cieplne) – ich podstawę pomiaru stanowi zmiana odbioru ciepła z podgrzewanej płytki;
  • model ultrasonograficzny (tak zwany dopplerowski) – najdokładniejszy wiatromierz klasyczny. Za jego pomocą dokonywany jest pomiar częstotliwości dźwięku, który rozchodzi się w powietrzu.

Wiatromierz z technologią ultradźwiękową

Ten rodzaj pomiaru dokonywanego za pomocą technologii ultradźwiękowej jest najbardziej wiarygodny. Polega na wysyłaniu impulsów akustycznych w różnych pasmach kHz, które następnie rejestruje odbiornik. Tego typu wiatromierz zapewnia dwukierunkowy pomiar prędkości wiatru, którą mierzy się pomiędzy dwoma punktami w drgającym powietrzu. Największy wpływ na szybkość rozchodzenia fali dźwiękowej w powietrzu ma temperatura, dlatego anemometr wykorzystujący technologię ultradźwiękową może również ją podawać.

Wiatromierz czaszowy przeznaczono głównie do pracy w małych, przenośnych stacjach meteorologicznych, także tych przydomowych. Natomiast anemometr elektroniczny służy do precyzyjnego pomiaru prędkości i kierunku wiatru, jest więc idealny do zastosowań wymagających dokładnego i niezawodnego pomiaru, nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Wytrzymałość i niezawodność wiatromierza z technologią ultradźwiękową sprawiają, że używa się go na całym świecie w układach sterowania turbin wiatrowych, a nawet w morskich systemach nawigacyjnych.

Dane z wiatromierza w smartfonie

Anemometr – do czego służy? To już wiesz. Najnowocześniejsze rodzaje połączono z aplikacjami dostępnymi na smartfony. Korzystając z tego rozwiązania możesz w łatwy i wygodny sposób na bieżąco kontrolować siłę wiatru. Dzięki dostępnym danym łatwiej określisz nawet najbardziej niesprzyjające warunki pogodowe. A jeśli naprawdę lubisz wiedzieć więcej, w aplikacji bez problemu ustawisz powiadomienie na temat określonej prędkości wiatru. Niezawodny pomiar szybkości i kierunku podmuchów jest dziś dostępny dla każdego, w przystępnej formie i korzystnej cenie.

Oferowane na rynku wiatromierze mogą przekształcić Twój telefon w narzędzie meteorologiczne w bardzo nowoczesnym stylu i zaawansowanej technologii. Większość z nich współpracuje z najpopularniejszymi smartfonami. Tego typu sprzęt używa sensora pola magnetycznego wbudowanego w telefonie, dzięki czemu nie zawiera już dodatkowej elektroniki i jest wyjątkowo wytrzymały. W tym wypadku budowa wiatromierza będzie trochę inna. Zamiast trzech użyto dwóch miseczek, co uczyniło urządzenie łatwym do noszenia w kieszeni.

Jaki to dobry wiatromierz?

Dobry czyli, np. wiatromierz dokładny, precyzyjny i łatwy w obsłudze. Jeśli posiadasz lekki, możesz go zabrać wszędzie. Więcej różnych funkcji pozwala wykorzystać go nie tylko do puszczania latawców. Powinien również posiadać w menu opcję wyboru jednostki pomiaru wiatru, czytelną formę informacji oraz wskaźnik naładowania baterii. Gdy wykorzystujesz wiatromierz przy lataniu dronem, oprócz wiedzy o prędkości i kierunku podmuchów, z pewnością przyda Ci się konfiguracja temperatury – odczytu, dobierania oznaczenia oraz informacji.

Teraz sprawdzisz szybkość wiatru bardzo dokładnie i precyzyjnie. Obecnie niektóre modele wiatromierzy można nakładać na telefon, dzięki czemu wspólnie z aplikacją pokazują dokładnie wszelkie informacje na temat bryzy i ciepła. Dzięki temu nie będziesz już więcej zaskoczony wichurą za oknem. Przecież ją przecież.

  

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.