Udostępnij
Skomentuj

Co to jest pellet i z czego się składa? Jaki wybrać?

Sprawdź, czym jest pellet, jaki rodzaj wybrać oraz jak przy jej pomocy złowić wiele dużych ryb!

Pellet wędkarski to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zwabienie ryb na łowisko. Jest on też jedną z najbardziej niedocenianych zanęt, choć ma duży potencjał i umożliwia zarówno nęcenie nim, jak i łowienie na niego. Ma też bardzo wiele innych korzyści, które w znaczny sposób upraszczają łowienia ryb, oraz umożliwiają proste korzystanie z niego. Czym zatem jest pellet na ryby? Czy warto go stosować? Kiedy i jak się nim posługiwać, aby odnieść największe sukcesy? Odpowiedzi i praktyczne porady poniżej.

Czym jest pellet wędkarski?

Pellet wędkarski jest wykonany z wielu rodzajów mączek zapachowych. Dodatkowo możemy znaleźć w nim witaminy i substancje odżywcze. Ogólnie pellet ma formę spracowanego walca lub kostki. Różni się on zapachem czy kolorem i jest dostosowany do preferencji poszczególnych gatunków.

Istnieją Dwa rodzaje pelletu — twardy i miękki. Pierwszy z nich przeznaczony jest do nęcenia. Po wrzuceniu do wody pellet zanętowy opada na dno, tworząc chmurę zapachową, która zwie via ryby. Jego mocne sprasowanie zapobiega szybkiemu wypłukiwaniu. Miękki pellet można stosować jako przynętę, nakładając go na haczyk. Gotowy pellet wyciągnięty z opakowania nadaje się do użycia od razu. Nie trzeba go przetwarzać ani dodatkowo wzbogacać. Pellet wędkarski jest dostępny w różnych wersjach we wszystkich sklepach wędkarskich. Jego kupno nie jest trudne, a ceny nie są wysokie jak na początku wprowadzania go do sprzedaży. Aby mieć właściwy wybór warto wybierać sklepy internetowe jako punkty swojego zaopatrzenia. Znajdziemy tam najwięcej rodzajów, a ceny będą znacznie niższe niż w tradycyjnych punktach. Przesyłka dotrze komfortowo pod wskazany adres, a my w spokoju będziemy mogli wybrać najlepszy dla nas typ.

Pellet wędkarski — jak łowić?

Łowienie na pellet odbywać się może na dwa sposoby. Możemy nakładać go jako przynętę lub używać jako zanęty. Pellet haczykowy jest małych rozmiarów. Jeśli zamierzamy łowić ryby drapieżne takie jak karpie, czy leszcze warto użyć pellet karpiowy, który zawiera białka z innych ryb. Będzie to bardzo zachęcające dla tych gatunków. Jeśli zamierzamy tylko nęcić pelletem, powinniśmy umieścić go w obrębie naszego haczyka. Bardzo dobrym posunięciem jest równoczesne łowienie na pellet i nęcenie nim. Dzięki takiej strategii ryba nie jest w stanie odróżnić zanęty i przynęty i bardzo często daje się złowić.

Jak założyć pellet?

Zakładanie pelletu jest bardzo proste i poradzi sobie z czynnością nawet wędkarz o małym stażu. W zależności czy chcemy umieścić go w koszyku — używając metody gruntowej, na gumce czy na “wlocie” nasze kroki będą różne. Łowiąc metodą gruntową, możemy założyć zamiast innej przynęty nasz pellet. Jest on bardzo mocno sprasowany, więc woda nie rozmyje go zbyt szybko. Metoda nakładania pelletu na gumkę jest nieco trudniejsza i wymaga wprawy. Polega ona na naciągnięciu gumki i umieszczeniu w niej kostki. Dobrym sposobem jest wykorzystanie jakiegoś stałego elementu do zahaczenia gumki i jej naciągnięcia. Drugą ręką wystarczy umieścić pellet i zacisnąć gumkę.

Najczęściej używanym sposobem zakładania pelletu jest jego przekłuwanie. W ten sposób możemy łowić z jego pomocą na takiej samej zasadzie, jak łowimy na kulki proteinowe. Niektóry pellet wędkarski ma już otwory, przez które wystarczy przełożyć żyłkę. To boczna żyła pod haczykiem, która ma za zadanie utrzymywać przynętę. Jeśli pellet na włos nie ma dziurki, wystarczy przekłuć go szpikulcem — np. z odchaczacza. Po przełożeniu żyłki przez pellet wystarczy nałożyć gumowy element zaciskowy na koniec żyłki, który zapobiega zsunięciu się pelletu oraz dociśnięcie go drugim od góry. Pellet możemy zakładać jak normalną przynętę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.