Udostępnij
Skomentuj

Co to jest klasa skuteczności odkurzania? Wyjaśniamy.

Który odkurzacz sprząta najlepiej? Wyjaśniamy, jak rozumieć oznaczenia na etykietach odkurzaczy i jak wybrać najlepszy.

Czym kierować się, wybierając nowy odkurzacz? Wyjaśniamy, co oznaczają oznaczenia na różnych modelach odkurzaczy i jak je rozumieć. Nikt nie lubi odkurzania. Jest męczące, monotonne i nie daje wielkiej satysfakcji. Ale, dzięki nowoczesnym urządzeniom, można zdecydowanie ułatwić sobie ten nużący obowiązek. Jeśli tylko wybierzemy właściwe urządzenie, które sprząta efektywnie i nie zużywa wielkich ilości energii. Wybór takiego urządzenia jest dziś łatwiejszy, niż kiedykolwiek. Dzięki Unii Europejskiej, sprzedawane w UE odkurzacze mogą być opatrzone w oznaczenia mówiące o tym, jak skutecznie radzi sobie z porządkami i jak bardzo jest energochłonny. Niestety, wielu klientów nie wie, jak czytać te etykiety. A ich dobre zrozumienie może pozwolić kupić doskonały odkurzacz za niewielkie pieniądze. Wyjaśnimy tutaj, co oznaczają oznaczenia umieszczane na sprzęcie do sprzątania i jak kierować się nimi, by wybrać taki odkurzacz, który będzie doskonale odpowiadał twoim potrzebom.

Polecane odkurzacze

Dlaczego klasa skuteczności odkurzania jest ważna?

Klasa skuteczności odkurzania to wskaźnik, który mówi klientowi, jak skutecznie i jak szybko dany odkurzacz usuwa brud z odkurzanych powierzchni. Czyli - jak efektywnie możemy pozbyć się kurzu dzięki danemu odkurzaczowi Bosch. Co ważne, klasa jest niezależna od mocy odkurzania. Na efektywność odkurzania wpływa wiele czynników poza samą mocą urządzenia, co oznacza, że nawet odkurzacze o zdecydowanie niższej mocy mogą odkurzać skuteczniej od tych, które są wyposażone w mocniejsze silniki. Klasa odkurzania jest więc najważniejszym wskaźnikiem określającym efektywność danego urządzenia.

Klasa podawana jest osobno dla kilku różnych typów powierzchni, z jakimi najczęściej spotykamy się podczas sprzątania domu. Odkurzacz Karcher może na przykład skuteczniej sprzątać odsłonięte podłogi z paneli czy płytek, niż dywany i wykładziny. Albo przeciwnie - może lepiej radzić sobie z wysysaniem brudu spomiędzy włókien dywanu niż ze zbieraniem zabrudzeń z paneli podłogowych.

Klasa skuteczności odkurzania opisywana jest tak zwanym wskaźnikiem zbierania kurzu, oznaczanym skrótem DPU. Wskaźnik ten jest sprawdzany w laboratoriach konsumenckich. Test polega na sprawdzeniu, jaką część rozsypanego kurzu zbiera urządzenie z danej powierzchni. Testerzy rozsypują na danej powierzchni doskonale odważoną próbkę pyłu a potem ważą pył, który po odkurzaniu znajduje się w zbiorniku odkurzacza. Dzięki temu można ustalić i to, jaką część zanieczyszczeń odkurzacz zebrał z podłogi i to, jaką część z wyssanych pyłków “zgubił” i wyrzucił z powrotem w powietrze w pomieszczeniu w cyklu który obejmuje pięć ruchów rura do przodu i do tyłu. Jeśli na przykład po odkurzeniu powierzchni na którą rozsypano stugramową próbkę testową w zbiorniku znajduje się 75 gram pyłu, odkurzacz ma wskaźnik zbierania kurzu 75%. Unijne przepisy wymagały, by sprzedawane we wspólnocie odkurzacze miały DPU na poziomie co najmniej 98 proc. dla twardych podłóg i 75 proc. dla dywanów. Jednocześnie nie powinny uwalniać z powrotem więcej, niż 1 proc. zassanego kurzu. Dopuszczone do sprzedaży w Unii Europejskiej odkurzacze powinny jednocześnie mieć moc nie większą, niż 900W .

Tę klasę na etykiecie oznacza się literami, od najwyższej kategorii A do najgorszej kategorii G. Kategorie wiążą się ze ściśle określonymi wartościami DPU. W przypadku powierzchni twardych, najniższa klasa G oznacza skuteczność rzędu G. Klasa A aż 120 proc. co oznacza, że odkurzacz zasysa brud także spoza obszaru testowanego. W przypadku dywanów te progi są niższe, a klasa A oznacza 90 proc. skuteczności oczyszczania powierzchni z brudu.

Wysoka klasa skuteczności odkurzania oznacza nie tylko, że sprzątanie będzie łatwiejsze i szybsze niż przy pomocy sprzętu klasy niższej - zbieranie większej ilości pyłków jest bardzo ważne dla alergików. Odkurzacze dla alergików powinny charakteryzować się jak największą skutecznością, bo nawet o kilka procent wyższy wskaźnik DPU może znacznie odbić się na ich samopoczuciu.

Niestety, choć urządzenia sprzedawane w Unii Europejskiej nadal powinny spełniać określone normy, etykiety przestały być obowiązkowe z początkiem 2019 roku. Dlaczego? Powodem był proces wytoczony Unii przez brytyjską firmę Dyson która twierdziła, że przyjęte przez Unię sposoby pomiaru skuteczności odkurzania nie odpowiadały realnym warunkom, bo zakładały odkurzanie z pustym zbiornikiem odkurzacza, podczas gdy skuteczność spada wraz z jego zapełnieniem. Dlatego dziś stosowanie oznaczeń dotyczących tej skuteczności jest dobrowolne i może tylko dobrze świadczyć o wiarygodności producenta. Wszystkie przepisy dotyczące energochłonności i poziomów hałasu odkurzaczy pozostają w mocy.

Czym jeszcze kierować się wybierając odkurzacz?

Klasa skuteczności odkurzania jest niezwykle istotnym, ale nie jedynym wskaźnikiem który może decydować o wyborze konkretnego modelu odkurzania. Warto zwrócić uwagę także na kilka dodatkowych elementów, które powinny znajdować się na etykiecie urządzenia

  1. Poziom hałasu

Mierzony w decybelach poziom hałasu mówi, jak głośno pracuje dane urządzenie. To bardzo ważne dla komfortu sprzątającego, ale też innych domowników czy zwierząt domowych. Poziom głośności sprzedawanych w Unii odkurzaczy nie powinien przekraczać 80 decybeli, ale na rynku znajdują się urządzenia o wiele cichsze. Na przykład według danych producenta generuje zaledwie 57 dB dźwięku. Różnica 23 decybeli może wydawać się niewielka, ale w praktyce jest ogromna. Różnica 10 decybeli to dziesięciokrotnie silniejszy dźwięk, a długotrwałe narażenie na dźwięki o sile przekraczającej 70 dB może doprowadzić do uszkodzeń słuchu.

  1. Poziom reemisji pyłu

Oznacza, jak wiele pyłu zasysanego przez odkurzacz ucieka i, omijając filtry wydostaje się na zewnątrz. Poziom reemisji nie zależy wyłącznie od samych filtrów odkurzacza, bo obejmuje wszystkie pyłki które uciekają podczas odkurzania, na przykład te, które wydostają się przez nieszczelności rury czy obudowy. Większość odkurzaczy należących do kategorii A jest wyposażona w antyalergiczne filtry HEPA. Filtry klasy H13, takie jak Invest Filtr wylotowy HEPA H13 typ 5000.0050K do odkurzaczy Zelmer powinny zatrzymywać 99,95 proc. cząstek kurzu. H12 - 99,5 proc. Filtry należy wymieniać co roku.

  1. Klasa energetyczna

Klasa energetyczna oznacza to, jak wiele energii zużywa urządzenie, by wykonać tę samą pracę. Im wyższa - tym zazwyczaj wyższej jakości odkurzacz. Określana jest, tak jak klasa skuteczności odkurzania, literami - od najniższej D do najwyższej A+++. To bezpośrednio przekłada się na koszty użytkowania urządzenia. Według danych Komisji Europejskiej, wymiana odkurzacza gorszego na odkurzacz najwyższej klasy może dać użytkownikowi oszczędność rzędu 350 złotych przez cały okres korzystania z danego urządzenia. Oczywiście im częściej odkurzasz, tym ta różnica będzie większa. Unia bardzo promuje energooszczędne urządzenia, bo z jej wyliczeń wynika, że wymiana samych tylko odkurzaczy na energooszczędne dałaby w skali kontynentu oszczędność zużycia energii rzędu 20 TWh rocznie, co ma istotne skutki dla środowiska, bo oznacza, że do atmosfery trafiłoby 6 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. To tyle, ile emituje aż osiem elektrowni węglowych!

Czy warto zainwestować w odkurzacz z filtrem wodnym?

Odkurzacze z filtrem wodnym, takie jak zdobywają coraz większą popularność i mają wiele zalet. Ale nie są idealnym wyborem dla każdego. Taki odkurzacz skutecznie oczyszcza powietrze z alergenów i nawilża je, nadaje się też często do prania dywanów, foteli, tapczanów i innych powierzchni pokrytych tkaninami. Są bardzo cenione przez alergików i posiadaczy zwierząt. Z drugiej strony, są droższe, często są też zdecydowanie cięższe od tradycyjnych odpowiedników i generują wyższe poziomy hałasu. Pojemnik takiego odkurzacza należy stale czyścić, a wodę wymieniać nawet kilka razy na każde sprzątanie.

Jak jeszcze poprawić skuteczność odkurzania?

Nie tylko wymiana odkurzacza może poprawić skuteczność odkurzania. Warto trzymać się kilku prostych zasad, by odkurzanie stało się prostsze i skuteczniejsze

  1. Wyrób sobie rutynę odkurzania

Jeśli odkurzasz dopiero wtedy, gdy podłoga czy dywan wygląda jak pobojowisko, to czekasz zdecydowanie za długo. Brud gromadzi się na podłogach przez cały czas, a odkurzając regularnie unikasz sytuacji, w której walka z nim zmienia się w regularną wojnę. Regularne odkurzanie, na przykład raz w tygodniu, jest o wiele mniej uciążliwe.

  1. Nie spiesz się

Nie pracuj zbyt szybko, bo bieganie po podłodze z włączonym odkurzaczem nie zda się na wiele. Podczas pracy spokojnie przesuwaj końcówke odkurzacza do przodu i do tyłu po podłodze. Pozwala to wibracjom urządzenia na poluzowanie wszelkich zanieczyszczeń we włóknach dywanu, dzięki czemu brud może zostać zebrany podczas kolejnego przejścia.

  1. Zatroszcz się o miejsca o dużym natężeniu ruchu

Podłogi w korytarzach, toaletach i salonach zazwyczaj są bardziej widoczne niż w innych miejscach w domu. Oczywiście oznacza to, że na ich dywanach i podłogach zgromadzi się większa ilość brudu i ziemi. Częstotliwość, z jaką należy pielęgnować te miejsca, zależy od tego, jak aktywne jest Twoje gospodarstwo domowe, dlatego może być konieczne odkurzanie obszarów o dużym natężeniu ruchu nawet co drugi dzień.

  1. Utrzymuj odkurzacz w czystości

Aby odkurzacz działał prawidłowo, musi mieć odpowiedni przepływ powietrza. Jeśli pozwolisz, aby pojemnik lub worek próżniowy wypełnił się po brzegi przed opróżnieniem, urządzenie będzie mniej wydajne. Opróżnij odkurzacz po każdym użyciu i regularnie zmieniaj worki do odkurzacza. Ponadto dowiedz się, jak czyścić odkurzacz.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.