Udostępnij
Skomentuj

Co jest praktyczniejsze - aparat z akumulatorem czy bateriami?

Upewnij się, że nie zabraknie ci mocy na robienie zdjęć. Radzimy jakie zasilanie aparatu jest najlepsze.

Radzimy jak najlepiej zadbać o zasilanie twojego aparatu fotograficznego. Czy praktyczniejsze są aparaty na firmowe akumulatory czy na “paluszki”? W czasach fotografii analogowej nie było problemu z zasilaniem. Aparat fotograficzny był urządzeniem czysto mechanicznym: wciśnięcie przycisku migawki zwalniało sprężynę a kółka zębate i inne mechaniczne elementy otwierały migawkę i robiły zdjęcie nie zużywając nawet jednego wata energii elektrycznej. Fotografia cyfrowa przyniosła ze sobą wielką rewolucję i ułatwiła każdemu robienie znakomitych fotografii, ale jednocześnie sprawiła, że nad każdym fotografem wisi widmo wielkiego problemu: co, jeśli w połowie zdjęć wyczerpie się bateria?

Kiedy warto stosować akumulatorki a kiedy baterie

Producenci aparatów mają wiele rozwiązań problemu z zasilaniem tych coraz bardziej złożonych urządzeń do elektronicznej obróbki obrazu. Ale dla użytkownika najważniejsze pytanie wiąże się często z najbardziej podstawowym elementem funkcjonowania aparatu cyfrowego: czy lepiej jest zasilać aparat przy pomocy specjalnych akumulatorków do aparatu fotograficznego, czy za pomocą klasycznych baterii “paluszków”?. To problem, który trzeba często rozwiązać już na etapie kupowania aparatu cyfrowego. W tym tekście przyjrzymy się wszystkim zaletom i wadom obu rozwiązań - i pokażemy, że nie zawsze prawdą jest, że wybór jednej z tych opcji sprawia, że na zawsze musimy pożegnać się z drugą.fNiestety, na razie nie ma jeszcze na rynku aparatów czy kamer zasilanych energią słoneczną (z wyjątkiem kamer bezpieczeństwa). Dlatego konieczne jest, podczas robienia zdjęć, noszenie ze sobą własnego źródła zasilania. Producenci aparatów fotograficznych dają użytkownikom dwie opcje. Większość aparatów korzysta z dedykowanych akumulatorków wielokrotnego użytku. Ale w dalszym ciągu można znaleźć na rynku aparaty fotograficzne, takie jak a, które jako źródła prądu wykorzystują klasyczne baterie AA, czyli dobrze znane “paluszki”. Oba te rozwiązania mają zalety i wady.

Dedykowane akumulatory są zazwyczaj o wiele bardziej pojemne od jakichkolwiek dostępnych na rynku baterii jednorazowych. Firmowe akumulatory są zaprojektowane tak, by wytrzymać tysiące cykli ładowań, powinny więc służyć latami. Daje też więcej mocy aparatowi, dlatego zazwyczaj to jedyna opcja w przypadku dużych, zaawansowanych aparatów fotograficznych. Oczywiście to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim, jeśli, podczas sesji w terenie wyczerpiemy baterię, nie możemy po prostu wpaść do wiejskiego sklepu, żeby dokupić sobie więcej mocy. A, choc większośc akumulatorów z łatwością wystarcza na zrobienie kilkuset zdjęć, to wykorzystywanie lampy błyskowej czy kręcenie wideo może je wyczerpywać bardzo szybko. Czas ładowania fotograficznych akumulatorów jest też zazwyczaj dość długi, co oznacza, że wypad z aparatem wyposażonym w akumulator trzeba lepiej zaplanować. A najlepiej zawsze mieć pod ręką kilka dodatkowych, naładowanych akumulatorków żeby móc w locie wymienić wyczerpany na nowy. To oczywiście wiąże się z kosztami, bo większość aparatów w zestawie zawiera zaledwie jeden akumulatorek, na szczęście zamienniki do większości modeli kosztują dziś zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Baterie “paluszki” Ich największą zaletą jest to, że są dostępne niemal wszędzie. Nawet najmniejszy sklepik gdzieś w wiosce w środku puszczy zapewne będzie miał na sprzedaż opakowanie baterii AA. Oznacza to, że, jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której aparat odmówił posłuszeństwa z braku prądu, będziesz mógł postawić go na nogi szybko, bez konieczności czekania na naładowanie akumulatora. Mają jednak także wiele wad. Po pierwsze, są dodatkowym wydatkiem - każda paczka baterii kosztuje, a ten koszt sumuje się do sporej kwoty. Po drugie, mieszczą o wiele mniej energii niż specjalne akumulatory, więc o wiele częściej wymagają wymiany. Po trzecie, tanie baterie starszych generacji mogą wylewać, co może zniszczyć twój drogi aparat. Część z tych wad można obejść, stosując akumulatorki w kształcie paluszków takich jak Panasonic Akumulator Eneloop AA / R6 Takie baterie są trwalsze i mogą być ładowane wielokrotnie bez konieczności kupowania nowych. W razie konieczności można też łatwo zastąpić je zwykłymi bateriami. Są jednak zdecydowanie droższe od klasycznych jednorazówek, a czas ich ładowania jest porównywalny ze specjalistycznymi akumulatorami.

Polecane aparaty z akumulatorem

Typy baterii i akumulatorów stosowanych w aparatach

Większość aparatów cyfrowych w standardowym wyposażeniu ma odpowiedni akumulator i ładowarkę, ale użytkownicy mogą również dla bezpieczeństwa zakupić dodatkowe akumulatory, Oczywiście nie wszystkie baterie czy akumulatory pasują do wszystkich modeli. Zazwyczaj każdy producent aparatów zasilanych akumulatorami opracowuje własny format, niekompatybilny z aparatami innych firm. Na rynku dostępne są jednak tańsze zamienniki, które z powodzeniem mogą zastąpić firmowe produkty. Nie wszystkie baterie i akumulatory działają jednak tak samo - różne modele mogą być oparte na efektach działania różnych reakcji chemicznych. Warto zapoznać się z zaletami i wadami różnych typów baterii i akumulatorów.

Akumulatory litowo - jonowe

Akumulatory litowo-jonowe są najczęściej używane w cyfrowych lustrzankach. Te aparaty zużywają więcej mocy, więc potrzebują solidnego źródła zasilania. Akumulatory litowo-jonowe są droższe od innych typów, ale mają dłuższą żywotność, są lżejsze i mieszczą o 40 proc. więcej mocy.

Akumulatory niklowo-wodorkowe.

Są tańsze, ale cięższe od odpowiedników litowo-jonowych. Ta dodatkowa waga może niekorzystnie wpłynąć na jakość wykonywanych zdjęć, zwłaszcza gdy potrzebny jest długi czas naświetlania. Może także zwiększyć drgania aparatu, tworząc rozmazane obrazy. Takie akumulatory rozładowują się szybciej i nie zapewniają tak dużej mocy jak akumulatory litowo-jonowe.

Baterie jednorazowe.

Dostępne w trzech podstawowych typach jako bateria litowo-jonowa, alkaliczna i niklowo-wodorkowa. Baterie alkaliczne nie nadają się do urządzeń o dużym zużyciu energii, takich jak aparaty cyfrowe, ponieważ zapewniają najmniej energii. Akumulatory litowo-jonowe są najmocniejsze i pozwalają fotografom uzyskać co najmniej 40% więcej mocy niż akumulatory niklowo-wodorkowe. Baterie jednorazowe są dobrym rozwiązaniem awaryjnym, bo są od razu naładowane, można więc po nie sięgnąć w nagłych wypadkach.

Polecane aparaty na baterie

Jak wydłużyć czas działania baterii i akumulatorów w aparacie?

O baterię aparatu należy dbać tak samo, jak o sam aparat. Dobrze jest mieć przy sobie zapasowe baterie czy akumulatorki, ale możesz zrobić kilka prostych rzeczy które maksymalizują żywotność baterii. Oto proste wskazówki, jak dbać o baterie i akumulatorki do aparatu.

Tryb czuwania

Fotografowie zwykle wyłączają aparaty, gdy ich nie używają. Zamiast tego lepiej pozostawić go w trybie gotowości lub uśpienia. Powszechnie uważa się, że okresowe włączanie i wyłączanie aparatu pomaga w oszczędzaniu energii, ale w rzeczywistości moc potrzebna do uruchomienia aparatu jest większa niż ta, która jest potrzebna do utrzymania go w trybie bezczynności. Fotografowie mogą łatwo oszczędzać energię, wyłączając wszystkie niepotrzebne komponenty i utrzymując aparat w trybie czuwania lub uśpienia.Oczywiście jeśli zamierzasz wkrótce ponownie skorzystać z aparatu. W dłuższe podróże warto go wyłączyć.

Wyświetlacz LCD

Ekran LCD aparatu to jeden z najżarłoczniejszych energetycznie elementów. Zmniejsz jasność ekranu, aby oszczędzać energię. Innym sposobem byłoby wyłączenie ekranu LCD i korzystanie z wizjera, który świetnie nadaje się do kadrowania, komponowania i robienia zdjęć, co pomaga oszczędzać baterię, jeśli twój aparat jest w wizjer wyposażony. Niestety większość aparatów kompaktowych i wiele bezlusterkowców nie ma takiej opcji.

Łącza Bluetooth i WiFi

Aktywne łącza bezprzewodowe zużywają energię szybciej, niż można się spodziewać. Tak, jak w smartfonach, tak i w aparatach fotograficznych, wyłączenie nadajników do bezprzewodowej łączności kiedy nie są używane jest dobrym sposobem na przedłużenie czasu, na który wystarczy nam jeden ładunek akumulatora.

Przeglądanie zdjęć

Przeglądanie zdjęć zużywa energię i przez utrzymywanie włączonego wyświetlacza, i przez pracę wewnętrznych, elektronicznych komponentów. Zaleca się unikanie przeglądania zdjęć po zrobieniu każdego zdjęcia, ponieważ zużywa to więcej mocy. Zamiast tego lepiej przejrzeć zrobione zdjęcia po zakończeniu sesji, ponieważ pomoże to w oszczędzaniu baterii.

Jak jeszcze można wydłużyć czas działania aparatu?

Pierwszym, co możesz zrobić, żeby upewnić się, że twój aparat nie stanie się w połowie wycieczki bezużytecznym kawałkiem plastiku, szkła i metalu jest noszenie przy sobie zapasu akumulatorów i baterii. Nawet jeden zapasowy akumulatorek, schowany w torbie fotograficznej, może być różnicą między serią niezapomnianych zdjęć a frustracją, która bierze się z konieczności dźwigania ze sobą na wyprawie aparatu, który bez zasilania stał się zwyczajnym obciążnikiem. Ale to nie jedyna opcja.

W przypadku wielu aparatów, w tym niemal wszystkich lustrzanek, producenci oferują akcesoria, które pomogą ci upewnić się, że twój aparat nigdy nie wyłączy się z braku mocy. Jednymi z najpopularniejszych i najpraktyczniejszych urządzeń pełniących taką funkcję są tak zwane gripy, takie jak przeznaczony dla Canon EOS Canon CAMERA BATTERY GRIP BG-E21. Gripy mają trzy funkcje. Po pierwsze, pozwalają zainstalować w kamerze nie jeden, a dwa wyspecjalizowane akumulatorki - sam grip jest wpinany do otworu na baterię w aparacie, a właściwe akumulatory są wsuwane w samo urządzenie, wzdłuż dolnej krawędzi aparatu. Po drugie, ta sama część gripa która mieści baterie stanowi też użyteczny uchwyt, pozwalający wygodniej trzymać aparat w każdej pozycji. Mimo, że aparat z gripem jest cięższy, jest wygodniejszy w obsłudze. Po trzecie, wiele gripów zawiera specjalną, wyjmowaną wkładkę, która pozwala w sytuacji awaryjnej zasilać kamerę nie z firmowych akumulatorków, a ze zwykłych paluszków. Dzięki temu nawet, jeśli w połowie wielkiej wyprawy z dala od hotelu skończy ci się zasilanie w dwóch akumulatorach (a już to jest pewnym wyczynem bo dwa akumulatory wystarczają często na cały kilkutygodniowy wyjazd), możesz szybko wskrzesić aparat wrzucając na ich miejsce paluszki kupione w dowolnym sklepie.

Drugą opcją jest zakup ładowarki na baterie słoneczne, bądź plecaka z wbudowanym panelem fotowoltaicznym, takiego jak . Jeśli ładowarka do twojego aparatu pozwala na ładowanie przez złącze USB, takie przenośne urządzenia pozwolą ci ładować akumulatory w locie, nawet bez przerywania wycieczki czy sesji fotograficznej. Są niestety wolniejsze, niż ładowanie z gniazdka elektrycznego, dlatego są rozwiązaniem na sytuacje, gdy wiesz, że dostępu do gniazdka nie uświadczysz prędko.

Podsumowanie

Dla nowoczesnych aparatów najodpowiedniejszym i najefektywniejszym rozwiązaniem są dedykowane akumulatory. Jeśli jednak planujesz dłuższy wypad z dala od cywilizacji, aparat zasilany “paluszkami” może być właściwszym wyborem. Chyba, że zainwestujesz w gripa, pozwalającego zasilać nawet zaawansowany aparat nawet najprostszymi bateriami. W każdym wypadku warto pamiętać o tym, by nosić ze sobą w torbie fotograficznej zapasowe źródła energii i ładowarkę - przewodową bądź solarną.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.