Udostępnij
Skomentuj

Chromebook, co to jest? Czym różni się od laptopa?

Chromebook – co to za urządzenie? Skąd wzięła się ich popularność? Co je cechuje? Odpowiadamy!

Czy warto kupić Chromebooka? A może lepszym wyborem jest klasyczny laptop? Czas rozwiać wszelkie wątpliwości. Z naszego artykułu dowiesz się, jakimi cechami wyróżniają się Chromebooki. Ponadto szczegółowo podkreślimy, jakie różnice występują między Chromebookiem a klasycznym laptopem z systemem Windows lub macOS. Zapraszamy do lektury!

Polecane laptopy z systemem Chrome OS

Chromebook. Co to jest? Z technicznego punktu widzenia jest to laptop, który z zewnątrz niczym nie różni się od klasycznych notebooków. Ekrany dostępne są w różnych przekątnych, każdy może wybrać model dopasowany do własnych potrzeb.

Podstawową cechą Chromebooków jest jednak to, że są one wyposażone w system operacyjny ChromeOS. Co więcej, urządzenia te oparte są na programach i aplikacjach Google. Oznacza to, że np. informacje w sieci można przeglądać za pomocą przeglądarki internetowej Chrome. Do dyspozycji użytkownika są również aplikacje Chrome Web Store i Google Play Store.

Warto wiedzieć!

Chromebook można obecnie kupić w przystępnej cenie. Urządzenie daje możliwość wykonywania szerokiego zakresu zadań, w zależności od potrzeb. Możliwe jest m.in. przeglądanie internetu, przesyłanie strumieniowo wideo, jak i obsługa dokumentów online.

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto kupić Chromebook, należy pamiętać, że sprzęt ten dla większości osób jest bardzo przyjazny w użytkowaniu. Wiele modeli wyróżnia się efektywnym akumulatorem, zdolnym do bezprzewodowej pracy przez kilkanaście godzin. Chromebook jest też w stanie poradzić sobie z wieloma zadaniami – ostateczną decyzję warto jednak podjąć po uwzględnieniu, do czego dokładnie jest nam potrzebny komputer mobilny.

Czym jest ChromeOS?

ChromeOS to system operacyjny, w jaki wyposażony jest każdy Chromebook. Jest prosty, szybki i bezpieczny. Każdy odnajdzie się w nim znakomicie, jeżeli dotychczas korzystał z systemu Windows, MacOS czy Linux. Wystarczy zalogować się do konta Google, aby mieć dostęp do wszystkich dotychczas używanych plików w środowisku Google.

Dużym atutem systemu operacyjnego jest szybkie działanie. System operacyjny posiada pełną ochronę antywirusową. Ponadto dostępne są regularne aktualizacje, które stanowią gwarancję bezpieczeństwa. Aktualizacje wykonywane są co 4-6 tygodni.

Jaka jest różnica między laptopem a Chromebookiem?

Chromebooki są bardzo podobne do laptopów. Na pierwszy rzut różnice wynikają z logo Chrome, a także innego układu klawiszy funkcyjnych. Oczywiście nie ma klawiszy Windows, FN, F1-F12. Głównych rozbieżności należy upatrywać przede wszystkim w aspektach wewnętrznych.

Oczywiście jak zostało wspomniane, Chromebooki są wyposażone w system operacyjny ChromeOS, podczas gdy w laptopach znajduje się zazwyczaj Windows, Linux lub MacOS. To jednak nie jest jedyna różnica. Chromebooki są przystosowane do użytku online, dlatego nie ma tutaj większego znaczenia dostępna pojemność dysku SSD, jak w przypadku laptopów. Korzysta się tutaj przede wszystkim z chmury, gdzie przechowywane są wszystkie dokumenty, aplikacje oraz programy. Jest to praktyczne i przydatne rozwiązanie, ponieważ nawet w przypadku awarii sprzętu, nadal ma się dostęp do danych zgromadzonych na online dysku Google.

Na Chromebooku można korzystać z aplikacji Google Play, a ta biblioteka jest bardzo szeroka. Daje to ogromne możliwości, jeżeli chodzi o zabawę, pracę, jak i gaming. Ponadto dostępna jest na nim popularna aplikacja Microsoft Office, która jest niezwykle przydatna dla większości użytkowników – zwłaszcza w celach zawodowych. Pozwala tworzyć standardowe dokumenty, arkusze kalkulacyjne oraz prezentacje bez żadnych ograniczeń.

Chromebook i bezpieczeństwo, jakie oferuje – najmocniejsza zaleta tego urządzenia

Bezpieczeństwo jest u wielu użytkowników na pierwszym miejscu, gdy decydują się na zakup sprzętu komputerowego. W Chromebookach zastosowano głębokie zabezpieczenia zapewniające wielopoziomową ochronę, bez naruszania zasad prywatności. Atutem są automatyczne aktualizacje co 4-6 tygodni.

Utworzone zostało specjalne środowisko zwane „piaskownicą”, do którego trafiają zainfekowane strony, karty i aplikacje. Nawet jeśli złośliwe oprogramowanie wydostanie się z piaskownicy, Chromebook jest nadal chroniony. Każde uruchomienie komputera wiąże się z tzw. weryfikacją podczas uruchomienia, która pozwala na naprawienie uszkodzeń i poprawne działanie systemu operacyjnego.

Warto wiedzieć!

Podczas użytkowania aplikacji, wszystkie ważne dane są szyfrowane i bezpieczne przechowywane w chmurze.

Kiedy wybrać Chromebooka?

Chromebooki są przystosowane przede wszystkim do potrzeb młodych użytkowników, którzy nie mają potrzeby przechowywania na dysku dużej ilości danych. Sprawdzą się również u studentów lub mniej zaawansowanych technologicznie osób starszych. Są idealną alternatywą dla firm prowadzących działalność biurowo-internetową. Radzą sobie świetnie z realizacją uniwersalnych zadań, a także są przystosowane do korzystania z rozrywki.

Kompaktowe wymiary oraz niska waga sprawiają, że sprzęt można ze sobą zabrać wszędzie. Atutem jest pojemny akumulator, który bez konieczności podłączenia, może działać przez kilkanaście godzin.

Czy na Chromebooku można zainstalować system Windows?

Czy na Chromebooku można zainstalować system Windows? Jest taka możliwość, ale należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy wymienić BIOS, a do tego zastosować nową klawiaturę i mysz USB, ponieważ wbudowana klawiatura i mysz Chromebooka nie będą działać w instalatorze Windows.

Należy również pamiętać, że system operacyjny Windows uda się zainstalować tylko na wybranych Chromebookach. Model musi mieć:

  • mocny procesor Intel Core i3, i5 lub i7,
  • minimum 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci,
  • kopię obrazu ISO systemu Windows 10 lub Windows 7.

Kluczem jest wysoka wydajność sprzętu, ponieważ tego wymaga system Windows do prawidłowego działania.

Czego nie zrobisz na Chromebooku?

Chromebooki mają pewne ograniczenia, dlatego w pewnych aspektach nie mogą równać się uniwersalnym i zaawansowanym laptopom z systemem Windows. Niektóre aplikacje klasyczne nie są obsługiwane przez ChromeOS. Zaliczyć można do nich chociażby iTunes, Photoshop czy Quicken. Nie są to jednak jedyne mankamenty.

Choć urządzenia mogą pracować w trybie offline, pojawiają się tu pewne ograniczenia. Użytkownicy muszą przede wszystkim korzystać wyłącznie z usług Google, aby uzyskać jak najwięcej korzyści. Przeważnie niemożliwe jest w trybie offline korzystanie z usług konkurencji. Działanie offline nie jest do końca bezproblemowe. Teoretycznie jest to możliwe, ale ze względu na mocno ograniczoną przestrzeń na dysku, wielu danych nie uda się zapisać.

Do urządzeń Chromebook nie można podłączyć bezpośrednio drukarek, skanerów, aparatów, ani wielu innych urządzeń zewnętrznych. Dokumenty należy wysyłać do serwerów firmy Google, co znacznie komplikuje sprawę.

Chromebooki nie są przystosowane do potrzeb zaawansowanych graczy. Oczywiście jest dostęp do wielu tytułów, ale zwykle są to gry mobilne lub działające w przeglądarce.

Czy Chromebook działa bez Internetu?

Wiele osób zastanawia się, czy Chromebook działa bez Internetu. Oczywiście, że tak. Niektóre aplikacje i usługi dostępne są w trybie offline. Nawet gdy nie ma połączenia z siecią, można sprawdzić pocztę elektroniczną, oglądać filmy, słuchać muzyki i grać w gry, które znajdują się już na komputerze. Ponadto jest możliwość robienia notatek, wyświetlania, tworzenia i edytowania dokumentów oraz zdjęć.

Kiedy wybrać Chromebooka, a kiedy laptop z systemem Windows/macOS?

Ze względu na niskie wymagania sprzętowe, Chromebooki są znacznie mniejsze, lżejsze, a też ich cena jest znacznie bardziej atrakcyjna niż laptopów z systemem Windows/macOS. Jeżeli poszukiwany jest sprzęt budżetowy, do wykonywania prostych, nieskomplikowanych zadań, najlepiej w trybie online, Chromebooki świetnie z tym zadaniem poradzą sobie.

Nowy laptop z systemem Windows, w bardzo ograniczonej ilości występuje poniżej 2000 zł. Rzadko można kupić dobry sprzęt w takiej cenie. Natomiast dobrego Chromebooka do 2000 zł znajdziemy bez większych problemów. Laptop, który ma nam posłużyć przynajmniej przez kilka lat, powinien kosztować powyżej 3000 zł. Uzyskać można w takiej cenie sprzęt cienki, lekki, o podwyższonej wydajności i żywotności baterii.

Reasumując, przed zakupem konkretnego modelu Chromebooka warto zapoznać się z opiniami na jego temat w sieci. Warto prześledzić specyfikację techniczną. Pomoże to zdecydować się na model w wielu aspektach dopasowany do potrzeb i spełniający oczekiwania. Korzystać będzie można z niego przez długi czas, bez najmniejszych problemów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.