Udostępnij
Skomentuj

Chlor do basenu – jaki wybrać? Który będzie najlepszy?

Wiele osób marzy o własnym basenie w przydomowym ogródku.

Nie każdy, jednak zdaje sobie sprawę z konieczności regularnego dbania o stan jego wody. Jednym z niezbędnych działań jest stosowanie chloru w basenie.

Po co chlor w basenie?

W basenie woda stojąca bez specjalnych działań oczyszczających zaczyna z czasem pokrywać się glonami, grzybami oraz sprzyja namnażaniu licznych bakterii niebezpiecznych dla zdrowia. Pompy filtrujące są niewystarczające do usunięcia zanieczyszczeń, dlatego też trzeba zastosować chlor w basenie. W ten sposób uzyska się odpowiedni poziom pH wody, a tym samym zapobiegnie rozwojowi niechcianych i chorobotwórczych mikroorganizmów.

Chlor w tabletkach ma właściwości dezynfekujące, zabija zarazki oraz zapobiega ponownemu ich rozrastaniu. Woda po zastosowaniu chloru staje ponownie krystalicznie czysta, a wszystkie niechciane osady nikną. Od pierwszego momentu napełnienia basenu ważne jest już niezwłoczne stosowanie chloru.

Warto wiedzieć!

W naturze chlor występuje, jako gaz. Dlatego też, by umożliwić komfortowe korzystanie z niego do dezynfekcji, w sprzedaży jest on dostępny w formie granulatu, lub jako chlor w tabletkach.

Polecane akcesoria basenowe

Ile chloru do basenu?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2015 roku określono graniczne normy dla chloru wolnego, a także chloru związanego, które powinny być powszechnie przestrzegane. Bez względu na rodzaj basenu woda nie może zawierać więcej niż 0,3 mg/dm3 chloru związanego.

Uwaga!

Chlor w basenie przekraczający wyznaczone normy jest szkodliwy dla zdrowia! Poza drobnym podrażnieniem błony śluzowej oczu, dróg oddechowych, może dojść nawet do zmian skórnych bądź wywołania astmy.

Jak dozować chlor w basenie ogrodowym?

Dokładne instrukcje dotyczące dozowania chloru do basenu ogrodowego można znaleźć na wybranym produkcie. Ilość uzależniona będzie od rodzaju basenu, ilości wody i typu używanego chloru. Poza sprawdzeniem zaleceń producenta, należy także pamiętać, że przy pierwszym napełnieniu będzie potrzebna większa ilość chloru w basenie. Przy regularnej dezynfekcji dawka jest znacznie mniejsza. W każdym razie bez względu na użycie danego środka, zawartość chloru wolnego w basenie powinna utrzymywać się na poziomie 0,6mg/l.

Chlor do basenu – granulat czy chlor w tabletkach?

Podstawową decyzją przy zakupie chloru jest wybór między chlorem w tabletkach, a granulatem. Granulat najlepiej dawkować wieczorem, dozować dokładnie wzdłuż krawędzi basenu i wyłącznie bezpośrednio do wody. Natomiast chlor w tabletkach za pomocą specjalnego dozownika (dyspenser), albo skimmera - ich brak może skutkować odbarwieniem ścianek i dna basenu.

Kluczową różnicą jest też fakt, że chlor w tabletkach rozpuszcza się w wodzie dużo wolniej niż granulat, przez co wydłuża się czas jego działania. Co więcej, tabletki mają również wyższe stężenie chloru i można je używać w twardej wodzie.

Podsumowując, chlor w basenie to skuteczny sposób dezynfekcji i ochrony wody przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów. Dzięki właściwościom chloru można pozbyć się wszelkich grzybów, glonów i bakterii oraz przywrócić wodzie krystaliczną czystość. Należy, jednak pamiętać o regularnym dozowaniu chloru w tabletkach, a także o nieprzekraczaniu dozwolonych norm. Nadmiar chloru w basenie jest szkodliwy dla zdrowia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.