Bolonka – jaką wybrać? Która najlepsza?
Bolońska metoda połowu to wywodząca się z Włoch technika, która wykorzystuje specjalną wędkę do łowienia odległościowego. Jest to mniej popularny sposób niż inne stosowane w Polsce, choć również posiada grono swoich zwolenników. Aby zacząć łowić wspomnianą metodą należy mieć opanowane podstawy łowienia gruntowego, co pozwoli na szybsze odnalezienie się w połowie bolonką, gdyż jest ona nieco bardziej skomplikowana i wymaga większego wyczucia ze strony wędkarza.
Bolonka - jak łowić?
Cały proces opiera się na zarzuceniu zestawu kilka metrów od brzegu i sterowanie nim poprzez wędkę i spławik. Na końcu żyłki zamontowany jest spławik, który utrzymuje się na wodzie i sygnalizuje brania. Poniżej znajduje się ciężarek, który ląduje na dnie zbiornika i przytrzymuje cały zestaw. Na końcu znajduje się haczyk, który w zależności od celu połowu jest oddalony o kilkadziesiąt centymetrów od ciężaru spoczywającego na dnie.
Zdarza się, iż ryby żerują w rynnach rzek i długość tyczki jest niewystarczająca, warto wtedy zastosować bolonkę.
Gdy zestawa zacznie spływać, należy unieść wędzisko, spławik powinien znajdować się na wprost, a wędka osiągać pion, gdy zestaw spływa w dół rzeki, należy opuścić wędzisko, pamietając aby żyłka nie leżała w całości na wodzie.
W taki sposób możemy złowić leszcze, jazie czy karpie. Metoda bolońska zalecana jest dla połowów na rzekach z delikatnym lub średnim nurtem, gdyż przynosi to najlepsze efekty. Nie należy zapominać też o nęceniu miejsca połowu. Powinna ona być w formie kulek o kleistej konsystencji. Jest to ważne, aby nurt nie wypłukał jej zbyt szybko. Jeśli nie jesteśmy w stanie dorzucić do tego miejsca, warto użyć procy, aby dokładnie umieścić zanętę w rzece.
Jaka bolonka na rzekę?
Bolonka to wędka o strukturze teleskopowej z przelotkami stopkowymi na końcu każdej części. Na rynku dostępne są wędki o długości od 4 do nawet 8 metrów. Długość bolonki powinna być dostosowana do miejsca w którym planujemy połów, powinna być dłuższa od głębokości łowiska o około 1 metr, co pozwoli na swobodne manewry w wodzie oraz zarzucanie.
Wędka do wspomnianej metody połowu jest dłuższa od standardowwych modeli, gdyż jej celem jest umieszczenie zestawu jak najdalej od brzegu. Dla zestawów do kilkunastu metrów wystarczą wędki o długości 4-6 metrów, dla odległości w granicach 20 metrów, będzie już potrzebna wędka o długości 8 metrów.
Jak przy wyborze innych rodzajów wędek tak i w tym przypadku obowiązują pewne zasady. Jeśli będziemy mieli do wyboru kilka wędek o tej samej długości, to powinniśmy wybrać tą, która jest najsztywniejsza. Kolejnym kryterium jest ciężar, o którym nie należy zapominać. Wędka jest długa, więc każdy gram oszczędności na wadze będzie odczuwalny.
Bolonka - budowa zestawu
Pierwszym, niezbędnym elementem zestawu do połowu metodą bolońską jest wędka, która powinna być odpowiedniej długości. Najczęściej stosowanymi modelami są wędki o długości 4-5 metrów. Kolejnym elementem jest kołowrotek, jaki będzie najepszy? Musi być on szybki, lekki i mieć solidny hamulec. Następnym ważnym elementem jest spławik - musi być odpowiednio duży oraz ważyć nawet do 30g. Popularne modele są w kształcie marchewki i mają dużą antenę. Działają na niego ogromne siły więc warto, aby nie miał oczka a wewnętrzny kanalik mocowania, założenie kilku gumek definitywnie powinno go unieruchomić. Najmniejszym elementem jest śrucina sygnalizująca, którą umieszcza się w okolicy przeponu. Ostatnim elementem jest sama żyłka, powinna być ona pływająca, gdyż część musi unosić się na wodzie.
Komentarze (0)