Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Bieganie w terenie – czym jest trail running?

Bieganie po lesie warto wpleść w swój codzienny trening. Jakie niesie ze sobą korzyści? O czym pamiętać?

Wiele osób nie wie nawet, że mogłoby rozpocząć trening w terenie. W końcu większość ludzi mieszka w miastach, gdzie niekiedy trudno o znalezienie chociażby parku czy zalesionego skweru. Jednak mieszkanie w zabudowanym terenie nie musi oznaczać, że z biegania w terenie należy zrezygnować. Wystarczy wsiąść na rower lub w samochód i podjechać np. do najbliższego lasu. W Polsce takich miejsc nie brakuje, więc bieganie w bliskości przyrody dostępne jest dla każdego.

Trail running – co to jest?

Bieganie w wymagającym terenie, w otoczeniu natury, nazywane jest także trail runningiem, bieganiem trailowym lub bieganiem crossowym. To dość specyficzny rodzaj biegu, bowiem podczas jego realizacji można napotkać na różne przeszkody: wystające korzenie i gałęzie, górki, przewrócone drzewa, kamienie. Biega się też po różnej nawierzchni, np. po piasku, trawie, szutrze, kamieniach. Trail running stanowi doskonałą alternatywę dla biegania w miejskiej przestrzeni. Bez wątpienia powietrze jest czystsze, więcej jest też niespodzianek czekających na biegacza.

Ciekawostka: Bieganie trailowe znane jest na świecie już od starożytności. W Europie pierwsze „zawody” w trail runningu zostały zorganizowane w XI wieku w Szkocji, kiedy król tego kraju poszukiwał gońca. Osoba, która najszybciej pokonała dany teren, uzyskała to zaszczytne stanowisko. Natomiast pierwsze oficjalne biegi górskie odbyły się w Wielkiej Brytanii w XIX wieku.

Kto może uprawiać bieganie w terenie?

Trail bezsprzecznie jest sportem wymagającym, ale osoby początkujące wcale nie powinny się go obawiać. Bieganie crossowe jest bowiem przeznaczone zarówno dla zaawansowanych biegaczy, jak i tych rozpoczynających przygodę z tą aktywnością. Wystarczy jedynie biegać rozsądnie, biorąc pod uwagę własne możliwości. Najlepiej zacząć od łagodniejszych tras i stopniowo przejść na te trudniejsze. Bieganie trailowe przede wszystkim poleca się sportowcom, którzy szukają urozmaicenia treningu i pragnących bardziej wzmocnić swoje ciało.

Dlaczego warto biegać poza miastem?

Bieganie w lesie bezsprzecznie daje wiele satysfakcji. Jest doskonałą odskocznią od zwykłego treningu i wręcz można je traktować jak przygodę. Nigdy nie wiadomo, na jakie niespodzianki natrafi biegacz. Ponadto tego rodzaju aktywność nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania czy nadzoru trenera. Odbywa się w przestrzeni niezanieczyszczonej oparami z samochodów, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Dlaczego jeszcze warto biegać w terenie? A na co trzeba uważać?

Zalety i wady laptopów dla graczy

ZALETY

 • piękne widoki
 • lepsze odprężenie i odstresowanie
 • poprawa równowagi
 • polepszenie wydajności
 • aktywacja głębszych włókien mięśniowych
 • zwiększenie elastyczności mięśni
 • lepsze dotlenienie
 • mniejsze obciążenie stawów
 • zwiększenie sprawności

WADY

 • kontuzje, np. skręcenie kostki
 • upadki
 • większy wysiłek
 • dolegliwości bólowe
 • zadrapania
 • niezbędna wzmożona koncentracja

Bieganie crossowe a psychika

Bieganie trailowe to forma aktywności, którą wykonuje się z dala od zgiełku miasta i ryku samochodów. W związku z czym o wiele łatwiej o wyciszenie, koncentrację, odstresowanie. Trail running doskonale spełnia rolę remedium na lęki, trudne sytuacje życiowe, niepowodzenia. Mózg jest lepiej dotleniony, pracuje więc sprawniej. A ponadto podczas biegu wydzielane są endorfiny, które skutecznie polepszają nastrój i dodają pewności siebie.

Podstawowe wyposażenie biegacza trailowego

Bieganie w terenie bez wątpienia wymaga dobrego przygotowania. W przypadku tego rodzaju aktywności zakup porządnego sprzętu to podstawa. To on pozwoli biegać komfortowo, bez obawy o niechciane urazy. Nie każdy biegacz jednak wie, w co powinien się zaopatrzyć, jeśli chce przemierzać leśne ścieżki. Osobom pragnącym pobiegać po parku wystarczy zwykły ekwipunek biegacza miejskiego. A co w przypadku bardziej wymagającego terenu? Co warto kupić, jeśli chce się regularnie uprawiać trail running?

 • Buty trailowe – każdy biegacz wie, że dobre buty to absolutny „must have”. Przy bieganiu w terenie przydadzą się buty o dużym bieżniku, przyczepne, z grubą podeszwą, która ochroni stopę przed kamieniami i innymi przeszkodami. Niektóre buty trailowe mają nawet kolczaste wypustki.
 • Koszulka i spodenki – oprócz butów warto zainwestować w dobry strój trailowy. Koszulka powinna być termoaktywna, najlepiej ze stójką przy szyi i suwakiem. Najlepsze spodenki do biegania w terenie to legginsy, obcisłe, które nie obcierają. Bez wątpienia przydatne okażą się kieszonki, do których będzie można schować telefon, chusteczki czy żele energetyczne.
 • Kurtka – będzie niezbędna w chłodniejsze dni. W biegach crossowych najlepiej sprawdzają się kurtki softshellowe z membraną, lekkie, wygodne i praktyczne.
 • Czołówka – latarka czołowa przyda się osobom biegającym o późnych godzinach. Dobra widoczność w lesie wieczorem to gwarancja bezpieczeństwa.
 • Zegarek sportowy – to bardzo przydatny gadżet, jednak miłośnicy trail runningu powinni przede wszystkim postawić na modele z GPS-em. Bieganie w terenie sprzyja zagubieniu się w nieznanej przestrzeni, dlatego GPS i nawigacja mogą skutecznie pomóc powrócić na prawidłowy kurs.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 02:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.