Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Atraktor – jak stosować? Który wybrać?

Kiedy przynęta nie jest wystarczająco skuteczna, można poprawić ją atraktorem.

Atraktor – co to jest?

Atraktor to skoncentrowany aromat. Powstaje on albo z naturalnego materiału, albo poprzez syntezę chemiczną odpowiednich związków, głównie estrów. Atraktory mogą być sprzedawane albo jako płyny, albo w postaci sypkiej – nie wpływa to bezpośrednio na ich skuteczność, tylko ułatwia aplikowanie z konkretnymi przynętami. Mieszanki zapachowe tworzone są tak, żeby szczególnie działały na wybrane gatunki ryb. Zdecydowana większość atraktorów opisana jest w sposób czytelny i zrozumiały dla wędkarza: jako truskawkowe, krewetkowe czy czosnkowe, jednak w praktyce na ryby działa najczęściej tylko jeden związek aromatyczny, który ludziom nie kojarzyłby się szczególnie wyraźnie z żadnym konkretnym produktem. Atraktor zanętowy może być dodatkowo wzbogacony o enzymy i związki, które pobudzają ryby do żerowania. Co prawda w mózgach rybich nie ma żadnego ośrodka sytości, więc żerowanie może trwać bez przerwy, jednak jego intensywność jest regulowana w inny sposób i niektóre atraktory są w stanie trochę ten proces intensyfikować.

Który atraktor wybrać?

Podstawowym kryterium wyboru atraktora będzie jego zapach. Czosnkowy atraktor na leszcza, truskawkowy na lina lub karpia i tak dalej. Istnieje nawet atraktor na szczupaka, bo choć spinning raczej nie kojarzy się ze stosowaniem takich ułatwień, to jednak przechowując przynęty ze specjalnym atraktorem spiningowym, można zwiększyć ich atrakcyjność.

  • Atraktor na leszcza: cynamonowy, czosnkowy, o zapachu kolendry, wanilii lub karmelu.
  • Atraktor na lina: banan, nostrzyk lub kokos.
  • Atraktor na płoć: anyż lub czosnek.
  • Atraktor na karpia: miód, róża, wanilia, truskawka.

Drugie kryterium wyboru to forma. Atraktor w płynie będzie wygodniejszy, jeśli będzie dozowany już na łowisku na przykład do ciasta. Atraktory sypkie sprawdzą się wtedy, kiedy będą dodawane do przynęty na wczesnym etapie. Można również dodać ich odrobinę na przykład do pojemnika z robakami albo do pudełka z błystkami, choć niektórzy wędkarze sugerują raczej „wykąpanie” ich w wodzie z płynnym atraktorem.

Warto też przy wyborze atraktora zwrócić uwagę na cenę. Na pierwszy raz najlepiej będzie kupić trzy mniejsze i tańsze opakowania różnych atraktorów, ponieważ ich skuteczność zmienia się w zależności od łowiska i nie ma innego sposobu na sprawdzenie kolejnych aromatów, niż metoda prób i błędów. Po znalezieniu idealnego atraktora można kupić większe opakowanie lepszego środka.

Jak stosować atraktor?

W najkrótszych poradnikach odpowiedź na to pytanie to jedno słowo: oszczędnie. I to prawda. Węch ryb jest kilkadziesiąt razy czulszy od psiego, ryba jest w stanie wyczuć związki aromatyczne w stężeniu 0,6 ppm. Między innymi dlatego przynęty przygotowywane własnoręcznie przez palaczy są często mało skuteczne – zapach nikotyny jest silny i działa odstraszająco prawie na wszystkie gatunki.

Co zaś tyczy się atraktorów: trzeba dodawać je w odpowiednim momencie. Ponieważ za ich właściwości odpowiadają związki lotne, w miarę możliwości warto zostawić wymieszanie zanęty z atraktorem na ostatnią chwilę. Dzięki temu będzie można użyć jeszcze mniejszej ilości atraktora i zachować wysoką skuteczność. Koniecznie też trzeba zapoznać się z poradami producenta – niektóre atraktory powstają ze związków, które ulegają szybkiej degradacji i na przykład już w kolejnym dniu nie działają albo wręcz mogą odstraszać ryby.

Stosowanie atraktora ma sens wtedy, kiedy brania są słabe. Używanie go za każdym razem i do wszystkich przynęt niekoniecznie przełożyć się na lepsze wyniki połowów. W zbiorniku ubogim w pokarm wystarczy standardowa zanęta, żeby ściągnąć ryby. Wyjątkiem może być połów bardzo płochliwych ryb, na przykład dużych kleni. Dodatek atraktora pozwoli je zatrzymać na dłużej i sprawi, że ryba będzie trochę mniej ostrożna.

Jak zrobić atraktor?

Atraktor można bez problemu kupić w każdym sklepie dla wędkarzy, ale można też zrobić go samodzielnie. W większości przypadków nie będzie aż tak skuteczny, jak sklepowy, ale chcąc zachować kontrolę nad składem przynęty, można się o to pokusić. Generalnie przepisów jest niewiele, ale to nie powinno stanowić problemu dla osób, które wiedzą, czym jest atraktor i do czego ma służyć.

  • Najłatwiej będzie nie tyle wykonać atraktor, ile go zastąpić. Do przygotowywanych ciast lub zanęt wystarczy po prostu dodać cynamonu, kolendry czy nawet liści mięty. Ważna sprawa: zamiast zakupu już zmielonych przypraw, lepiej będzie kupić je w większych częściach i bezpośrednio przed wykorzystaniem utłuc w moździerzu.
  • Z niektórych roślin aromaty można ekstrahować w wodzie, alkoholu lub glicerynie. Woda niestety działa dość słabo, więc trzeba ją podgrzać, ryzykując utratę części aromatów, alkohol trzeba stosować z umiarem (albo zastąpić niewielką ilością octu jabłkowego), natomiast gliceryna – jeśli nie ma CzDA, to będzie miała nieprzyjemny metaliczny posmak, co też obniża skuteczność.
  • Łatwo można zrobić atraktory w proszku, po prostu susząc surowiec i rozcierając go w moździerzu. To dobry paten na atraktor zanętowy, a także na nasycenie zapachem choćby żywych robaków.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.